Kam na výlet, když je nevlídno: 10 tipů na Karlovarsku

Medvídek ve Vánočním domě na zámečku v Doubí. Zdroj: Vánoční dům, Karlovy Vary
Medvídek ve Vánočním domě na zámečku v Doubí. Zdroj: Vánoční dům, Karlovy Vary

Karlovarsko zve do Vánočního domu na zámečku a připomíná blížící se Vánoce. Vydejte se s dětmi za klapáním do Údolí mlýnků, za tajemstvím na hrad a zámek Bečov nad Teplou a do malebného historického města Cheb. Líbit se vám bude i středověký hrad Hauenstein, hrad Loket a Muzeum Mattoni. Přijměte pozvání do kraje Karlovarska, i když je třeba nevlídno.

Vánoční dům na zámečku v Doubí: Plyšoví medvídci nebo vánoční dárky

Milujete tu kouzelnou vánoční atmosféru, krásu třpytivých ozdob, vůni cukroví a purpury a těšíte se na dárky pod vánočním stromečkem? Vánoční dům v karlovarském zámečku Doubí, to je pohádkově krásné místo, kde na vás dýchne to pravé kouzlo Vánoc.

Vlak na zámečku v Doubí. Zdroj: Vánoční dům, Karlovy Vary
Vlak na zámečku v Doubí. Zdroj: Vánoční dům, Karlovy Vary

Mlýnky krášlí Jáchymov! Je jich přes 60.

Objevte s rodinou kouzelné místo skryté v lesích u města Jáchymov. Údolí mlýnků potěší malé i velké několika desítkami drobných staveb, které mají podobu věže, kaple či hasičského auta.

Jáchymov: údolí mlýnků. Foto: Pixabay.com / ivabalk
Jáchymov: údolí mlýnků. Foto: Pixabay.com / ivabalk

Hrad a zámek Bečov nad Teplou: Unikátní relikviář sv. Maura

Uprostřed malebné krajiny Slavkovského lesa v Karlovarském kraji leží hrad a zámek Bečov nad Teplou. Stejnojmenné městečko se pyšní tímto majestátním hradem a barokním zámkem. Největší chloubou a turistickým lákadlem je však unikátní památka nevyčíslitelné hodnotyrelikviář sv. Maura. Poznejte tajemství jeho objevení! Otevřeno bude jen od 17. do 19. listopadu 2023 od 10.00-16.00 hodin. 

Relikviář svatého Maura

Cheb: Město historických památek. Už jste je viděli?

Město Cheb na řece Ohři v západních Čechách je obdivuhodným historickým skvostem, které si vás podmaní svými přitažlivými a unikátními památkami. Kuriózní Špalíček, hrad, kostely, muzea, klášterní zahrada i historické náměstí. Zažijte úžasnou atmosféru, jež vás snadno přenese o pár staletí zpět.

 

Hrad Cheb a jeho Černá věž. Foto: Anna Petruželková
Hrad Cheb a jeho Černá věž. Foto: Anna Petruželková

Rozhledna Diana: Kdo zde nebyl, nepoznal Vary!

Doupovské hory, Slavkovský les, Klínovec a samozřejmě Karlovy Vary. Rozhledna Diana vám za dobré viditelnosti umožní pohledy až do 70 km vzdálených míst naší krásné vlasti. Kromě toho však nabízí oblíbený výletní areál i příjemné posezení, svezení lanovou dráhou či pohlazení motýlích křídel.

Rozhledna Diana. Foto: Flickr.com / suchosch / CC BY-SA 2.0
Rozhledna Diana. Foto: Flickr.com / suchosch / CC BY-SA 2.0

Navštivte středověký hrad Hauenstein, z něhož se stal zámek

Přijeďte si prohlédnout hrad Hauenstein. Vystoupejte na Bergfritovou věž s výhledem do Krušných a Doupovských hor, sestupte do hradní hodovny v gotickém sklepení nebo zažijte chvíli ticha v zámecké kapli.

Zdroj: Horní hrad

Muzeum Mattoni: Poznejte historii minerální vody se znakem orla

Nahlédněte do historie slavné značky. Muzeum Mattoni vypráví příběh značky a jejího zakladatele Heinricha Mattoniho, jež sahá až do roku 1873. V obci Kyselka v Karlovarském kraji vzniklo první Muzeum stáčení minerálních vod. A víte o tom, že ochránci kyselských pramenů byly zdejší skřítci? Seznámíte se s nimi na stezce „Po stopách skřítků.”

Mattoni muzeum, Karlovarský kraj. Foto: Anna Petruželková

Středověký hrad Loket střeží klíč „ku Království českému“

Pyšně se tyčící královský hrad Loket je srdcem stejnojmenného malebného městečka zasazeného na skalním útesu uprostřed Slavkovského lesa. Jeho chladné kamenné zdi vás zahřejí a potěší svojí jedinečnou atmosférou, romantikou, tajemnem i pestrou nabídkou hradních expozic.

Rozhledna Krásno: Srdce lázeňského trojúhelníku

Ve středu Slavkovského lesa se tyčí kamenná homole se spirálovitým schodištěm, rozhledna Krásno, které se mezi místními přezdívá Hitlerka. Projděte se s námi za místní dominantou a odhalte její dávná tajemství.
Rozhledna Krásno. Foto: Alice Suchá
Rozhledna Krásno. Foto: Alice Suchá

Muzeum Sokolov: Odhaluje život rodu Nostitzů

Na zámku v Sokolově najdete muzeum se stálou expozicí, která přibližuje historii rodu Nostitzů, jež byli v letech 1622 – 1945 majitelé zámku. Prohlédněte si také výstavu Tvořím tudíž jsem. Muzeum pořádá adventní zdobení perníčků a Mikulášskou nadílku.

Další tipy na výlety, když je nevlídno:

Po výletech můžete brouzdat za nepříznivého počasí v jiných krajích. Pojďte na výlet ve Středočeském kraji, nebo na Olomoucku, na jižní Moravě či na Královéhradecku.