Kam na výlet, když je nevlídno: 10 tipů na Vysočině

Pelhřimov: Muzeum rekordů a kuriozit. Foto: Flickr.com / Donald Judge
Pelhřimov: Muzeum rekordů a kuriozit. Foto: Flickr.com / Donald Judge

Vysočina vábí k výletům pro každého i za deštivého počasí. Schovejte se v Horácké galerii v Novém Městě na Moravě, v rodinném pivovaru Bernard, v Pelhřimově, v muzeích, v elektrárně nebo ve sklárnách. Bavte se celá rodina v Telčském domě, ve Stodole krásných krámů ve Vepříkově, ve světě železnic nebo u zvířátek v Zoo Jihlava. Kraj Vysočina zve k výletům pěšky, autem či vlakem. 

Horácká galerie: Staňte se kreativcem a objevte poklady umění

Vydejte se při svém putování Vysočinou na poznávací výlet do světa sochařského, výtvarného i kreativního umění. V prostorách bývalého renesančního zámku na Vratislavově náměstí v Novém Městě na Moravě sídlí Horácká galerie, která se ve svém sbírkovém programu zaměřuje na tvorbu významných osobností regionálního umění. Poznávejte, objevujte nebo se sami na chvíli staňte kreativním umělcem Horácka!

Komentovaná prohlídka v Horácké galerii. Zdroj: Horácká galerie
Komentovaná prohlídka v Horácké galerii. Zdroj: Horácká galerie

Za duší piva i dobrým jídlem: Navštivte rodinný pivovar Bernard

Vydejte se spolu s námi do Humpolce za pivem, jídlem i na rozhlednu. Poznáte největší sladovnu ve střední Evropě, roboty Pepu a Standu i neúnavného inspektora. To vše, a ještě mnohem více na vás čeká v návštěvnickém centru, které je rájem milovníků zlatavého moku. Poznejte rodinný pivovar Bernard od sklepu až ke komínu.

Rodinný pivovar Bernard - pivnice Na Štokách. Foto: Rodinný pivovar Bernard
Rodinný pivovar Bernard – pivnice Na Štokách. Foto: Rodinný pivovar Bernard

Město rekordů Pelhřimov je ideálním cílem rodinného výletu

Přírodě na dosah, za zážitky i historií. Takové je Pelhřimov, nejmenší okresní město kraje Vysočina, známý jako centrum rekordů a kuriozit. Vydejte se i se svými dětmi bát do Muzea strašidel, za čerty do Pelhřimovského pekla nebo do světa filmu v unikátní expozici MÚZYum Lipských.

Pelhřimovské peklo. Foto: Flickr.com / Donald Judge
Pelhřimovské peklo. Foto: Flickr.com / Donald Judge

Muzeum nové generace vám zprostředkuje zážitky z okolního světa

Nejkreativnější muzeum střední Evropy, to je Muzeum nové generace ve Žďáru nad Sázavou. Je interaktivní, zábavné a jeho cílem je, vyhnat vás z muzea ven za historií žďárského zámku a do přírody Žďárských vrchů. Navštivte muzeum, posbírejte všechny indicie a pak vyrazte na pouť. Zažijte cestu, zažijte příběh!

Za zážitky do Muzea nové generace. Zdroj: Turistické informační centrum, zámek Žďár nad Sázavou
Za zážitky do Muzea nové generace. Zdroj: Turistické informační centrum, zámek Žďár nad Sázavou

Výlety Vysočinou: Probádejte Dukovany, svět jaderné energie

Vydejte se spolu s námi na Vysočinu a dostaňte se přímo k jádru energetiky. Infocentrum Jaderné elektrárny Dukovany je zábavou i poučením pro všechny generace. Projděte si cestu paliva, seznamte se s výrobním blokem či „sfárejte“ do uranové dolu.

Jaderná elektrárna Dukovany. Foto: Pixabay.com
Jaderná elektrárna Dukovany. Foto: Pixabay.com

Sklárna Svoboda vám předvede sklářské mistry při práci

Nahlédněte pod ruce sklářských mistrů a vyzkoušejte si jejich náročnou práci na vlastní kůži. Pojďte na prohlídku sklárny, galerie i na exkurzi do sklářské huti. Sklárna Svoboda ve vesničce Karlov u Žďáru nad Sázavou na Vysočině má svůj skleněný příběh. Vstupte do úžasného světa křehké krásy!

Galerie sklárny Svoboda v Karlově. Zdroj: Sklárna Svoboda
Galerie sklárny Svoboda v Karlově. Zdroj: Sklárna Svoboda

Výlety Vysočinou: Telčský dům láká na výprava za skřítkem a do podzemí

Na krásném náměstí Zachariáše z Hradce v Telči najdete jeden z historických měšťanských domů, který je místem zábavy pro celou rodinu. Telčský dům je pohádkový, mašinkový, historický i hravý. Čekají na vás nejen legendy a pověsti, ale také vláčky, autodráha, skřítek Telčák i starobylé sklepení. Je to místo, kde si každý najde svoji zábavu!

Autodráha v Telčském domě. Zdroj: Telčský dům
Autodráha v Telčském domě. Zdroj: Telčský dům

Stodola krásných krámů ve Vepříkově je plná pokladů minulosti

Myslíte si, že Stodola krásných krámů ve Vepříkově na Vysočině je plná harampádí? Kdepak, je to vlastně muzeum starých věcí, které vzniklo lidem pro radost. Některé vám budou povědomé, neboť jsou z dob nedávno minulých, ale mnohé z nich pamatují časy našich předků.

Stodola krásných krámů. Zdroj: stodolakrasnychkramu.webnode.cz

Modelové království na Vysočině: Kouzelný svět železnic

Pokud jste fandové do modelářství, a to konkrétně vláčků, mašinek i přírody, tak to musíte navštívit Modelové království ve Žďáru nad Sázavou. Postavila ho parta místních nadšenců a unikátní je tím, že je zasazené do reálného prostředí Vysočiny. Takže nastupte… a Modelová železniční show může začít!

Hektor čeká na odjezd. Modelové království. Zdroj: mkzdar.cz

Výlety Vysočinou: Zoo Jihlava je setkání se zvířaty pěti kontinentů

Zoo Jihlava je ideálním místem pro rodinný výlet, nebo příjemně prožitý čas s přáteli. Zažijte den plný dobrodružství a poznávání široké škály živočichů z celého světa, od vzácných druhů až po ty každodenní. Navíc si můžete odpočinout v krásném přírodním prostředí a načerpat novou energii.

Kraj Vysočina se určitě líbí nejen rodinkám s dětmi. Prozkoumejte zajímavá místečka i ve Zlínském kraji, v Ústeckém kraji, ve Středočeském kraji, nebo na Olomoucku, na jižní Moravě, na Karlovarsku či na Královéhradecku.