V podhůří Nízkého Jeseníku, jihovýchodním směrem od Krnova, na zadním Cvilínském kopci, stojí zřícenina hradu Šelenburk. Někdy je nazývána také Lobenštejn, nebo Cvilín. Ale ať už ji budete říkat jakkoli, určitě stojí za návštěvu. Je zde nádherný výhled, a to především k našim polským sousedům.
Hrad byl postaven na půdorysu pravidelného čtverce. Nyní na zřícenině rozpoznáte dochované příkopy a valy, zbytky zdí i kleneb paláce. V jižním koutě hradu můžete prozkoumat pozůstatky velké válcové věže, která měla velmi úzký vnitřní prostor. Přístup do hradu vedl po mostě na rozpoznatelných kamenných pilířích, ty uvidíte na jihovýchodní straně. Na nádvoří najdete také studnu vydolovanou do skály. Jedinečná zřícenina hradu nedaleko Krnova vás zaujme nejen svým výhledem do okolí, ale i přitažlivou polohou uprostřed krásné přírody.
Staňte se členem FB skupiny Fajnvylety.cz a získáte přístup ke stovkám tipů na zajímavé výlety. Podělte se o fotky a zážitky z vašich výletů.
Kudy ke zřícenině?
Ke zřícenině hradu Šelenburk vede zelená turistická značka. Začíná v Krnově na Hlavním náměstí, pokračuje na Opavské ulici. Poté zahnete na první křižovatce doprava, půjdete kolem Střediska volného času Krnov po ulici Dobrovského. Na ni navazuje ulice Cvilínská a dále ulice Městská. Po ní se dostanete až ke kostelu Panny Marie Sedmibolestné na Cvilíně. Odtud pak pokračuje zelená turistická značka až ke zřícenině hradu.
Vede zde také naučná stezka Cvilín, která je zaměřena na ekologii a přírodu. Má jedenáct zastávek a zabývá se tématy, jako jsou například rostliny, ptáci, motýli, zvěř a další. Pokud se rozhodnete stezkou vyrazit, projdete smíšenými lesy a rozličnými porosty. Stezka začíná i končí u Penzionu pod Šelenburkem a základní vycházkový okruh má asi čtyři kilometry.
V polovině cesty se vám naskytne možnost odbočit ke dvěma zajímavým zastávkám v délce dva kilometry a dále pokračovat třeba do Úvalna přes vrch Strážiště s rozhlednou.
Poklad ukrytý pod troskami hradu
Místo je opředeno tajemnými pověstmi. Jedna z nich říká, že se zde nachází poklad, který je přikrytý troskami hradu. V dávných dobách se několika jinochům nepodařilo poklad získat. Poklad tedy stále čeká na svého nového majitele. Kdo ví, možná hromada zlata, stříbra a diamantů čeká zrovna na vás.
Kdo založil hrad Šelenburk?
Hrad pochází z první poloviny 13. století. Nechal ho založit český král Václav I., sloužil k obraně cesty v údolí i širšího okolí. Brzy jej ovládli Benešovicové. V 16. století pak sídlo sloužilo jako lovecký hrádek. Od roku 1622 vlastnili hrad Lichtenštejnové. Po třicetileté válce byl Šelenburk nadobro opuštěn a začal chátrat.
V letech 1817–1825 probíhaly ve zřícenině archeologické práce, při které byla nalezena středověká keramika a zbytky železných předmětů. Další výzkum proběhl v letech 1932–1945. Mimo jiné byla odhalena studna, koule vrhané z hradu a jiné předměty – sekery, zbytky nádob a zdobených kachlí nebo mince.
Turistické informace o hradu Šelenburk
Ruiny hradu Šelenburk můžete navštívit celoročně, výlet se bude určitě líbit i dětem. Vstup je volný. Jen si dejte pozor v zimním období při vyšší sněhové pokrývce.
K možnému ubytování můžete využít již zmíněný Penzion Šelenburk. Penzion byl postavený v roce 1996 na místě bývalé hájenky a v zimě lze využít sjezdovku s umělým zasněžováním, která je jeho součástí. Od penzionu se do nitra zříceniny dostanete coby dup, po vyšlapané cestičce asi za 10 minut.
Do jednoho výletu můžete spojit i návštěvu pěkných rozhleden Cvilín a Kudlichovy rozhledny, které jsou od Šelenburku téměř na dohled.
Tip na výlety v okolí: Za putování stojí i malebný hrad Fulštejn nedaleko. A vyšlápněte si i na rozhlednu Cvilín, která skýtá dechberoucí výhledy do kraje.
Kde hrad Šelenburk najdete?
Kraj: Moravskoslezský kraj
Okres: Bruntál
Město: Krnov
Kontakt
Turistické informační centrum Krnov
Hobzíkova 13/11
794 01 Krnov
tel.: +420 554 697 697
e-mail: infocentrum.krnov@seznam.cz
www.infokrnov.cz