Beskydy: 12 nenáročných výletů po hřebenech pro každého

Výhled z Lysé hory
Po náročném výšlapu vám bude odměnou tento krásný výhled. Foto: Daniel Kusik

Beskydy lákají k výletům po hřebenech pěšky i na kole a jsou určeny jak velkým, tak malým. Hory, vodopády, peřeje, skály, rozhledny, výhledy do dalekého okolí a hlavně nenáročný terén. Vypravte se do korun stromů, za mýty a pokladny na bájnou horu, k opevnění Šance i do minizoo. Moravskoslezský kraj je plný výletů pro rodiny s dětmi, sportovce i dříve narozené. 

Beskydy výlet. Zdroj: Mapy.cz
Beskydy výlet. Zdroj: Mapy.cz

Naučná stezka Beskydské nebe: Život v korunách stromů

Beskydské nebe je okružní naučná stezka, která zabaví děti i dospělé. Je nabytá zajímavostmi a aktivitami z historie i světa zvířat. Stezka je dlouhá 1800 metrů a díky své malé obtížnosti a zajímavému zpracování vám zaručí, že zážitek i nové znalosti si z ní odnesete celá rodina. Fajn výlet v Beskydech!

Život v korunách stromů
Cesta v korunách stromů. Zdroj: Město Frenštát pod Radhoštěm

Gruň: Procházky po jednom z nejkrásnějších hřebenů Beskyd

Máte rádi procházky v horách, kde si můžete užívat výhledy do dalekého okolí a vyrážet na výlety s nenáročným terénem? Pokud ano, pak je Gruň tím pravým místem pro vás. Místo je ideální pro rodiny s dětmi, seniory a pro všechny, kdo nemají vysoké ambice ve zdolávání náročných hor, ale spíše si chtějí užívat pohodové procházky v krásné přírodě.

Gruň v létě
Horské prostředí je ozdravné na těle i na duši.

S dětmi za mýty a poklady na bájnou horu Godula v Beskydech

Zalesněný vrch Godula v Moravskoslezských Beskydech je jednou z památných hor starých Slovanů. Údajně tu bývalo pohanské obětiště a pořádaly se tu velké hody. Jaké další legendy a pověsti o zbojnictví a pokladech pojí tuto mýtickou horu, se dozvíte na tamní stezce, nazvané příznačně Stezka pokladů Godula.

Naučná stezka pokladů Godula v Beskydech. Autor fotografie: Jan Valášek

Beskydy Po medvědích tlapkách zvládnou i děti

V samém srdci Moravskoslezských Beskyd na úpatí jejich nejvyšších vrcholů se můžete společně se šesti zvířátky vydat k těm nejhezčím místům tohoto pohoří. Každá stezka má svou barvu a své zvířátko, které je jejím maskotem. Uvidíte vodopády, peřeje, skály, pokocháte se výhledy do kraje a poznáte legendy a tajemství těchto hor. Toulku Po medvědích tlapkách v pohodě zvládnou malí i velcí výletníci.

Putování Beskydami Po medvědích tlapkách – Satinský vodopád na žluté medvědí stezce. Zdroj foto: Po medvědích tlapkách

Velké Karlovice: Toulejte se přírodou Vsetínských Beskyd až na Soláň

Pokud milujete pěší výlety krásnou přírodou, určitě se vydejte na procházku pohořím Javorníků a Vsetínských Beskyd. Město Velké Karlovice je výchozím bodem pěší trasy na Soláň. Nabídne vám spoustu zajímavostí, krásných výhledů, poznání, památek a lidových tradic. Přijďte si užít krásné chvíle a oddech do přírody Valašska!

Zvonice Soláň. Zdroj: Centrála cestovního ruchu Východní Moravy
Zvonice Soláň. Zdroj: Centrála cestovního ruchu Východní Moravy

Vodní dílo Šance: Průzračné srdce Beskyd s moderním infocentrem

Beskydy mají svým návštěvníkům co nabídnout v každém ročním období a nejinak je tomu i u vodního díla Šance. Místo plavek ale využijete kolo, pořádné boty nebo běžky. Turistické, cyklistické a běžkařské trasy v jejím okolí nabízí úžasné výhledy po celý rok. Potěšením je tato lokalita nejen pro milovníky přírody, ale i technických zajímavostí. Nově vybudované infocentrum na hrázi Šance vás může do svých tenat vtáhnout i na několik hodin.

Vodní dílo Šance. Foto: Alice Suchá
Vodní dílo Šance. Foto: Alice Suchá

Opevnění Šance: Unikátní památka v Mostech u Jablunkova

Před staletími bránily Šance cizincům ve vstupu do Jablunkovského průsmyku a dále do země. Pro vás je však dnes opevnění Velká Šance otevřené. Poznejte Jablunkovské šance, které představují typický příklad opevnění prostoru horského přechodu. Jedná se o unikátní fortifikační památku, která nemá srovnatelnou analogii, a to nejen v České republice.

Exteriér Návštěvnického centra opevnění Šance. Zdroj: Gorolské informační centrum
Exteriér Návštěvnického centra opevnění Šance. Zdroj: Gorolské informační centrum

Jablunkov v podhůří Beskyd: Výlet do turistického i kulturního ráje

Pojďte se s námi vydat do nejvýchodnějšího města v České republice, které je srdcem Slezských Beskyd, Moravskoslezských Beskyd a Slovenských Beskyd. Jablunkov byste při svých toulkách naší vlastí neměli minout. Nabízí turistické a kulturní vyžití, například věhlasný mezinárodní folklorní festival Gorolski Święto. Nenechte si jej ujít!

Jablunkov, klášter sester Alžbětinek. Autor: Hons084. Zdroj: CC BY-SA 3.0
Jablunkov, klášter sester Alžbětinek. Autor: Hons084. Zdroj: CC BY-SA 3.0

Pokochejte se přírodou Beskyd na výletu k rozhledně Tetřev

Moravskoslezské Beskydy, zkráceně Beskydy, jsou nádherným pohořím protkaným hustou sítí turistických značení a atraktivních výletních cílů. A ty dechberoucí výhledy na beskydskou přírodou! Ty musíte zažít! Třeba z rozhledny Tetřev, kterou najdete u horského penzionu Kamenná chata, nedaleko vrcholu Velký Polom.

Užijte si výhledy z rozhledny Tetřev na pohoří Beskyd. Zdroj: Kamenná chata, Velký Polom, Dolní Lomná
Užijte si výhledy z rozhledny Tetřev na pohoří Beskyd. Zdroj: Kamenná chata, Velký Polom, Dolní Lomná

Zdolejte Lysou horu na kole, pěšky nebo v zimě na běžkách

Lysá hora je nejvyšším vrcholem Moravskoslezských Beskyd. Její vrchol se nachází v nadmořské výšce 1324 m. Můžete si na něj udělat výšlap pěšky, na kole či za dobrých sněhových podmínek i na běžkách. Leží na pomezí obcí Malenovice, Ostravice, Staré Hamry a Krásná.

Výhled z Lysé hory
Výhled z Lysé hory. Foto: Marika Mejzlíková

Gutské peklo a Malý Javorový: Výlet v Beskydech přírodní rezervací

Objevte Gutské peklo a vrch Malý Javorový v kouzelné přírodě Moravskoslezských Beskyd. Je to krajina horských strmých hřebenů, rozlehlých lesů a pestrých luk. Gutské peklo je zároveň přírodní rezervací, proto je přístupné jen po vyznačených turistických stezkách. Na vrchu Malý Javorový si užijete nádherných výhledů do okolí a malí výletníci dětské hřiště.

Gutské peklo. Autor: Jan Dudík, licence BY-SA 3.0. Zdroj: Wikimedia Commons
Gutské peklo. Autor: Jan Dudík, licence BY-SA 3.0. Zdroj: Wikimedia Commons

Minizoo Vendryně v podhůří Beskyd: Výlet za zvířátky

Ve vesnici Vendryně nedaleko Třince najdete kouzelnou minizoo, která je tak trochu splněným dětským snem. A to nejen vašich dětí, ale i majitele Marka Czecha. Vždycky si přál mít na zahradě žirafu. A tak si na zahradě svého domu postavil minizoo, kde se stará především o nemocná či nechtěná zvířata. Má jich už více než padesát druhů a téměř všechna si můžete pohladit!

Frýdek-Místek Minizoo Vendryně.
Zvláště děti si užijí místní Morčátkov. Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay.com