Naučnou stezkou Soláň přes bájný vrch za starými pověstmi a uměním

vrch Soláň a galerie soch
Naučná stezka přes hřeben Soláň. Zdroj: Informační centrum Zvonice Soláň

Naučná stezka Soláň vede přes vrch Soláň v Hostýnsko-vsetínské hornatině. Oblast je odpradávna považován za jedno z nejkrásnějších míst Valašska, regionu s osobitou kulturou, prastarými tradicemi a úžasnou architekturou. Podlehněte i vy kouzlu malebné krajiny a mystického místa, které opěvovali umělci všech oborů.

Naučnou stezkou „vrchem umělců” na Soláň

Oslnivou krásu i udivující drsnost přírody poznáte při putování po „Naučné stezce přes hřeben Soláň”. A žádný div, vždyť právě Soláň (861 m), přezdívaný „vrchem umělců”, patřil k vyhledávaným místům malířů, spisovatelů i skladatelů. 

Staňte se členem FB skupiny Fajnvylety.cz a získáte přístup ke stovkám tipů na zajímavé výlety. Podělte se o fotky a zážitky z vašich výletů.

Do výchozího bodu výletu se dostanete autobusem z Rožnova pod Radhoštěm nebo Velkých Karlovic a vystoupíte na zastávce Hutisko-Solanec, Čarták, Sedlo. Motorizovaní turisté mohou zaparkovat poblíž horského hotelu Čarták. Informace o Soláni a trase naučné stezky, tak jako i o dalších zajímavostech na Valašsku, získáte v turistickém informačním centru Zvonice, které slouží jako galerie. Zvonice je i výchozím místem putování.

Sochy na Naučné stezce přes hřeben Soláň. Zdroj: Informační centrum Zvonice Soláň

Cesta na Soláň, to je galerie v přírodě

Celý okruh nenáročné naučné stezky s vyhlídkovými místy můžete projít v každém ročním období. Je dlouhý pět kilometrů a vhodný i pro rodiny s dětmi. Čeká vás deset zastavení, kterým dominují sochy především valašských autorů vytvořené v minulých letech na vrchu během sochařských sympozií. A právě díky nim vznikla myšlenka postupně zde budovat galerii v přírodě. Uvidíte sochy zachycující nejen vybájené postavy z pohádek a pověstí, ale i původní obyvatele při práci či tanci. Zastavení byla postupně upravována a osazována typickými dřevinami a rostlinami pro navození atmosféry původní valašské krajiny. U každého zastavení stojí kámen, kde si můžete přečíst krátký příběh ve valašském nářečí a něco o zdejší přírodě.

Soláň-zvonice
Zvonice Soláň. Zdroj: Informační centrum Zvonice Soláň

Součástí naučné stezky Soláň je i zvonice Soláň

Zvonice pod vrchem byla postavena na dobře viditelném místě pro upomínku na život místních obyvatel – Valachů. Patří k nejstylovějším informačním turistickým centrům na celé východní Moravě a jistě vás na této čtvercové stavbě na první pohled zaujme konstrukce střechy. V prostorách Zvonice můžete navštívit stálou expozici valašských umělců i autorské výstavy malířů, sochařů, řezbářů a mnoha dalších, jejichž tvorba je inspirována Valašskem a lidovým uměním jiných regionů. V krásném prostředí zvonice se můžete také nechat oddat.

okolí vrchu Soláň a výhledy z něj
Naučná stezka přes hřeben Soláň – výhled. Zdroj: Informační centrum Zvonice Soláň

Zima na Soláni

Máte rádi zimní radovánky? Tak si s sebou nezapomeňte vzít lyže a po procházce si můžete zalyžovat ve stejnojmenném skiareálu. Pro milovníky běžeckého lyžování jsou zde upravované běžecké stopy.
Nenechte si ujít ještě jeden zážitek. A to gastronomický. Po výletu určitě vyhládne, a tak navštivíte-li některý z místních horských hotelů či horských chat, můžete si vybrat a ochutnat krajové speciality. Halušky, borůvkové knedlíky, valašská kyselica a voňavý svařák určitě budou příjemným zakončením dne plného zážitků i poznání.

Tip na fajn výlet: Zjistěte, zdali Karlovské jezero skutečně postavili čerti a žili zde draci!  

Kde naučnou stezku Soláň najdete? 

Zlínský kraj, okres Vsetín, Hutisko-Solanec

GPS parkoviště Solaň-Čarťák: 49.3877856N, 18.2426422E
GPS parkoviště informační centrum Zvonice: 49.3897750N, 18.2433656E

Kontakt

Informační centrum Zvonice Soláň
Bzové 325, 756 05 Karolinka
tel.: +420 604 824 274
e-mail: zvonice.info@seznam.cz
www.zvonice.eu

Kde se najíst a ubytovat?

Horský hotel Čarták
Solanec pod Soláňem 186
756 62 Hutisko – Solanec
tel.: +420 604 207 208
e-mail: recepce@solansedlo.cz
www.hotelcartak.cz

VÝLETY V OKOLÍ

Vyberte vzdálenost výletů v okolí: km

Nebyly nalezeny žádné výlety ve zvolené vzdálenosti.