Labyrint pod Zelným trhem: Tajemné štoly, historické sklepy a kostnice

Kostnice u sv. Jakuba v Brně. Zdroj: ticbrno.cz

Staňte se na chvíli objeviteli brněnského podzemí a navštivte Labyrint pod Zelným trhem. Zavítejte do sklepení domu mincmistrů a navštivte nejtajemnější a zároveň druhou největší kostnici v Evropě. Zažijete tajuplnou, temnou až mystickou atmosféru pod zemí v moravské metropoli.

Labyrint pod Zelným trhem

Brno je jedním z měst, které se může pochlubit unikátními prostory, jako je rozsáhlý labyrint podzemních chodeb, tunelů, štol, krypt a sklepů. Objevte skrytý podzemní svět pod „Zelňákem”, který vám nabídne mnohá překvapení včetně pravého historického pranýře.

Staňte se členem FB skupiny Fajnvylety.cz a získáte přístup ke stovkám tipů na zajímavé výlety. Podělte se o fotky a zážitky z vašich výletů.

Labyrint pod Zelným trhem
Podzemí v Brně. Zdroj: ticbrno.cz

Při putování za poznáním v hlubokých podzemních prostorách prohlídkové trasy „Labyrint pod Zelným trhem” na vás čekají tajemná zákoutí středověkých sklepů, které zejména sloužily k uchování potravin, zrání piva a vína v sudech i jako úkryt v době válek. Součástí prohlídky je alchymistická laboratoř připomínající slavné lékaře, lékárníky a fyzikusy, kteří v Brně působili. Repliky městského pranýře a klece bláznů, které v 17. století stávaly na tržišti, vám představí stinné stránky života v dávných dobách. Na závěr prohlídky se v trestnici dozvíte, co čekalo nepoctivé řemeslníky, kupce a obchodníky.

Labyrint pod Zelným trhem a sklep mincmistrů
Mincmistrovský sklep Brno. Zdroj: ticbrno.cz

Mincmistrovský sklep v Labyrintu pod Zelným trhem

Dalším zajímavým místem je Mincmistrovský sklep či „Sklepení domu mincmistrů”, který naleznete v podzemních prostorách Nové radnice pod Dominikánským náměstím. Tamější velmi cenná expozice vám přiblíží zapomenuté řemeslo ruční ražby mincí v Brně a na Moravě. Najdete zde ukázky mincovního řemesla, funkční repliku středověkého mincovního lisu a faksimile městských privilegií. Samotná ražba musela však probíhat na jiném místě. Ale o tom rád povypráví místní průvodce, sám mistr Bruno, který vám názorně předvede ražbu mincí.

Kostnice u sv. Jakuba 

Nejzajímavějším odhalením brněnského podzemí byl objev padesáti tisíc lidských ostatků v kostnici pod kostelem sv. Jakuba. Stalo se to při průzkumu v roce 2001 a společně s dalšími archeologickými nálezy je tento prostor dokladem způsobu pohřbívání v minulosti. Sestoupíte-li jen pár metrů pod zem, ocitnete se v brněnské kostnici, která je hned po pařížských katakombách druhou největší v Evropě. V tomto nejtajemnějším místě Brna jsou pochovány oběti středověkých morových a cholerových ran a válek. Dnes je kostnice turistickou atrakcí, kdy vám zážitek z prohlídky umocní také působivá hudba brněnského skladatele Miloše Štědroně, složená speciálně pro toto pietní místo.

Vzhůru do Labyrintu pod Zelným trhem!

Pro návštěvu brněnského podzemí si můžete vybrat jednotlivé objekty samostatně nebo využít slevu zakoupením vstupenky na prohlídku dvou podzemních tras zároveň, v tomto případě vám bude z celkové částky za tyto dvě vstupenky odečtena desetiprocentní sleva. Vstupenky můžete zakoupit i online, k úhradě lze využít platební karty.

Tip na fajn výlet: Chcete ještě zůstat v podzemí? Můžete tak učinit návštěvou Krytu Z 10 v Brně, který byl určen jen vyvoleným.  

Kde Labyrint pod Zelným trhem najdete? 

Jihomoravský kraj, okres Brno-město, Brno

Kontakt

Turistické informační centrum
Radnická 2, 602 00 Brno
tel.: +420 542 427 111 – spojovatelka
email: 
tic@ticbrno.cz
www.ticbrno.cz

Labyrint pod Zelným trhem

Labyrint pod Zelným trhem
Zelný trh 21, 658 78 Brno
tel.: +420 542 212 892
e-mail: 
labyrint@ticbrno.cz
www.ticbrno.cz

Otevírací doba – Labyrint pod Zelným trhem

úterý – neděle 9 – 18 hodin, pondělí zavřeno, prohlídky po 60 minutách, první prohlídka vždy v 9:30 hodin
červen – září o víkendu každých 30 minut

Vstupné – Labyrint pod Zelným trhem

základní 160 Kč, studenti, senioři, ZTP, ZTP/P 80 Kč, děti do 15 let 80 Kč, děti do 6 let zdarma, rodinné vstupné 380 Kč
(sleva BRNOPAS, Senior pas, Rodinné pasy, IDS JMK – s předplatní jízdenkou)

Mincmistrovský sklep

Dominikánské nám. 1, 658 78 Brno
vchod z Panenské ulice

Otevírací doba – Mincmistrovský sklep

středa – pondělí 9:30 – 18 hodin, poslední vstup v 17:15 hodin, úterý zavřeno

Vstupné – Mincmistrovský sklep

základní 100 Kč, studenti, senioři, ZTP, ZTP/P 50 Kč, děti do 15 let 50 Kč, děti do 6 let zdarma, rodinné vstupné 220 Kč
(sleva BRNOPAS, Senior pas, Rodinné pasy, IDS JMK – s předplatní jízdenkou)

Kostnice u sv. Jakuba

Jakubské náměstí, 658 78 Brno

Otevírací doba – Kostnice u sv. Jakuba

úterý – neděle 9:30 – 18 hodin, pondělí zavřeno

Vstupné – Kostnice u sv. Jakuba

základní 140 Kč, studenti, senioři, ZTP, ZTP/P 70 Kč, děti do 15 let 70 Kč, děti do 6 let zdarma, rodinné vstupné 320 Kč
(sleva BRNOPAS, Senior pas, Rodinné pasy, IDS JMK – s předplatní jízdenkou)

Kde se najíst a ubytovat?

Brno má širokou nabídku restaurací, cukráren, kaváren, penzionů, hotelů a dalších ubytovacích i restauračních zařízení. Navštivte internetové stránky GO TO BRNO a můžete si vybrat, kam jít na oběd, na zákusek či se ubytovat.

VÝLETY V OKOLÍ

Vyberte vzdálenost výletů v okolí: km

Nebyly nalezeny žádné výlety ve zvolené vzdálenosti.