Moravský kras: 9 průzkumných výletů do jeskyní s historií a tajemstvím

Jeskyně Balcarka. Foto: Petr Zajíček. Zdroj: Správa jeskyní ČR
Jeskyně Balcarka. Foto: Petr Zajíček. Zdroj: Správa jeskyní ČR

Jeskyně v Moravském krasu byly obývány zvířaty i lidmi. Nejdřív pravěcí lovci, badatelé pak vojáci. Jeskynní systémy s krápníkovou výzdobou oživí vaše výlety. Podzemní dómy, labyrinty, krápníky a úžasná akustika. Prozkoumejte všechny jeskyně Moravského krasu. Každá je jiná, ale všechny ukazují nevídanou historii podzemních jeskyň. Výlety nadchnou malé i velké. Těšíte se na tajemství jeskyň? Kterou si oblíbíte nejvíc?

Soubor výletů do jeskyň v Moravském krasu. Zdroj: Mapy.cz
Soubor výletů do jeskyň v Moravském krasu. Zdroj: Mapy.cz

Jeskyně Výpustek: Tajné a přísně střežené podzemí

Jeskyně Výpustek v Moravském krasu je labyrintem podzemních chodeb a velkých proměn. Neočekávejte rozsáhlé podzemní sály s krápníkovou výzdobou. Historii, jakou má Výpustek, nemá žádná jiná jeskyně u nás. V pravěku zde žili lidé a zvířata, později ji objevili badatelé, a nakonec tichý svět krápníků obsadilo vojsko – nejprve prvorepublikové, po ní německá okupační, a nakonec československá lidová armáda. Vojáci definitivně odešli v roce 2001 a z jeskyně se stal cíl turistů.

Jeskyně Pekárna u Brna je spjata s minulostí lovců sobů

Krasové území severně od Brna je ale protkáno spletitou sítí jeskyní, k nimž patří jeskyně Pekárna. Některé můžete dokonce sami probádat, a to bez průvodce. Jednou z nich je právě Pekárna, která je považována za největší osídlené místo pravěkých lovců sobů.

Amatérská jeskyně nevítá každého, ale největší jeskynní systém vás uchvátí

Amatérská jeskyně je nejrozsáhlejší jeskynní systém ve střední Evropě. Tvoří ho rozlehlé dómy, chodby, propasti, komíny, jezera, tůně a sifony s bohatou a pestrou krápníkovou výzdobou. K hlavním částem patří Macošská chodba, Sloupský koridor, Povodňová chodba a podzemní Bílá voda se Starou Amatérskou jeskyní.

Krápníky v jeskyni
Nádherné krápníky uvnitř Amatérské jeskyně. Foto: Libor Kalda

Poznejte tajemství unikátní propasti Macocha!

Macocha je propast, která je jednou z největších atrakcí Moravského krasu. Její rozměry 174 x 76 m jsou ohromující. Z Horního můstku můžete dohlédnout až na suťový kužel a dvě jezírka, Horní a Dolní na jejím dně. Dolní jezírko je hluboké 49 m, a právě jeho dno určuje celkovou délku propasti – 187,5 m.

Blansko. Macocha
Propast Macocha. Zdroj: Správa jeskyní ČR

Punkevní jeskyně v Moravském krasu: Proplujete podzemí po říčce Punkvě

Romantická plavba na lodičkách po podzemní říčce Punkvě vás čeká na prohlídce nejvyhledávanější a nejatraktivnější jeskyně Moravského krasu, Punkevní jeskyně. Vydejte za krásou skrytou v Pustém žlebu. Při procházce Punkevní jeskyní budete ohromeni krápníkovou výzdobou a rozměrností podzemních dómů.

Punkevní jeskyně. Zdroj: Pavel Ševela (CC BY 3.0)
Punkevní jeskyně. Zdroj: Pavel Ševela (CC BY 3.0)

Sloupsko-šošůvské jeskyně, to je krása v podzemí Moravského krasu

Zažijte tajemné a čarokrásné kouzlo podzemních prostor Sloupsko-šošůvské jeskyně v Moravském krasu. Čeká vás putování labyrintem chodeb a dómů s propastmi, pestrá krápníková výzdoba a mnoho zajímavostí. Objevte největší zpřístupněný jeskynní komplex v České republice.

Krasová výzdoba Sloupsko-šošůvské jeskyně. Zdroj: Správa jeskyní České republiky
Krasová výzdoba Sloupsko-šošůvské jeskyně. Zdroj: Správa jeskyní České republiky

Jeskyně Balcarka je klenotem Moravského krasu. Poznejte ji!

Pojďte s námi probádat jeskyni Balcarka, jejíž nádherná, mnohotvárná a barevná krápníková výzdoba vás zcela uchvátí. Najdete ji v malebném kaňonu Suchý žleb u Ostrova u Macochy. Jeskyně Balcarka, v dávných dobách sluj pravěkých lovců, patří dnes se svou krápníkovou výzdobou k nejkrásnějším v Moravském krasu.

Krása v podzemí Balcarky. Foto: Petr Zajíček. Zdroj: Správa jeskyní ČR
Krása v podzemí Balcarky. Foto: Petr Zajíček. Zdroj: Správa jeskyní ČR

Kateřinská jeskyně, to jsou monumentální dómy s křehkou krásou

Pojďte si poslechnout příběh, který se odehrál kdysi dávno v Kateřinské jeskyni, když se malé pasačce jedna z oveček zaběhla do temného podzemí. Tak začíná pověst o dívce Kateřince, podle níž se podzemní prostor s velkolepými dómy, úžasnou krasovou výzdobou a fantastickou akustikou nazývá. Dívenka zabloudila… a jak to bylo dál?

Hlavní dóm v Kateřinské jeskyni. Zdroj: Správa jeskyní České republiky
Hlavní dóm v Kateřinské jeskyni. Zdroj: Správa jeskyní České republiky

Jeskyně Blanických rytířů: Monumentální sochy v nitru kopce

Znáte bájné Blanické rytíře? Vyhledejte jejich tajemný úkryt, kterým je Jeskyně Blanických rytířů nedaleko jihomoravského města Kunštátu. Velkolepé sochařské dílo Stanislava Rolínka najdete v podzemních prostorách kopce nazvaného Milenka.

Socha kamenného lva. Zdroj: Jeskyně Blanických rytířů, Rudka
Socha kamenného lva

Akce vztahující se k tomuto výletu