Kateřinská jeskyně, to jsou monumentální dómy s křehkou krásou

Kateřinská jeskyně, Ledová chodba. Zdroj: Správa jeskyní České republiky
Kateřinská jeskyně, Ledová chodba. Zdroj: Správa jeskyní České republiky

Pojďte si poslechnout příběh, který se odehrál kdysi dávno v Kateřinské jeskyni, když se malé pasačce jedna z oveček zaběhla do temného podzemí. Tak začíná pověst o dívce Kateřince, podle níž se podzemní prostor s velkolepými dómy, úžasnou krasovou výzdobou a fantastickou akustikou nazývá. Dívenka zabloudila… a jak to bylo dál?

Kateřinská jeskyně skrývá největší dóm a Bambusový lesík

Vydejte se s námi za poznáním jeskyně, kterou najdete v Chráněné krajinné oblasti Moravský kras nedaleko turistického centra Skalní mlýn. Mohutný vstupní portál v krasovém kaňonu Suchý žleb byl znám od nepaměti a je významnou paleontologickou a archeologickou lokalitou.

Staňte se členem FB skupiny Fajnvylety.cz a získáte přístup ke stovkám tipů na zajímavé výlety. Podělte se o fotky a zážitky z vašich výletů.

Kateřinská jeskyně sice nevyniká bohatostí krápníkové výzdoby, přesto vás překvapí a uchvátí. Poznáte největší, veřejnosti zpřístupněný přírodní podzemní prostor v České republice a unikátní „Bambusový lesík“, který tvoří skupinu úzkých, až 4 metry vysokých hůlkových stalagmitů.

Kostra jeskynního medvěda v Kateřinské jeskyni. Zdroj: Správa jeskyní České republiky
Kostra jeskynního medvěda v Kateřinské jeskyni. Zdroj: Správa jeskyní České republiky

Kateřinskou jeskyni obývá kostra medvěda

Nebojte se, dnes v jeskyni určitě nezabloudíte. Při prohlídce vás bude doprovázet průvodce, který „své ovečky” zavede do největší zpřístupněné jeskynní prostory v České republice s názvem „Hlavní dóm“. Podzemní přírodní chrám, který je známý už od pradávna, má vynikající akustiku, a proto se zde konají koncerty. I na vás čeká vzrušující zážitek v podobě malé hudební ukázky.
Z „Hlavního dómu“ vede také několik chodeb a komínů, jedním z nich je mohutný „Medvědí komín“, místo nálezu kosterních pozůstatků jeskynních medvědů.

Bambusový lesík zdobí Kateřinskou jeskyni. Zdroj: Správa jeskyní České republiky
Bambusový lesík zdobí Kateřinskou jeskyni. Zdroj: Správa jeskyní České republiky

Vydejte se za ovečkami pasačky Kateřinky

V další podzemní části užasnete nad jednou z nejkrásnějších scenérií v Moravském krasu. Uvidíte desítky dlouhých tenkých stalagmitů a stalagnátů, které jsou seskupeny do tzv. „Bambusového lesíka”. Unikátní přírodní výtvor doplňují útvary nazvané „Bažant“, „Dvě sovy“ a „Ovečky pasačky Kateřinky“.
Kolem „Minaretu“ a „Malého bambusového lesíku“ vstoupíte do další mohutné prostory nazývané „Dóm zkázy“. Množství balvanů na dně svědčí o zřícení stropu v dávných dobách, a proto je tu krápníková výzdoba z velké části pohřbena pod sutí.
Při zpáteční cestě můžete obdivovat barevně nasvětlený pozoruhodný útvar „Čarodějnice“, který se stal symbolem jeskyně.

Kateřinská jeskyně a její tajemství

Pověst vypráví o dívce Kateřince, která se do jeskyně vydala hledat ztracenou ovečku. Bloudila a hledala ji, až nakonec ztratila cestu ven a v jeskyni zahynula. Od té doby se jeskyni říká Kateřinská.

Hlavní dóm v Kateřinské jeskyni. Zdroj: Správa jeskyní České republiky
Hlavní dóm v Kateřinské jeskyni. Zdroj: Správa jeskyní České republiky

Turistické informace

Doba prohlídky je 40 minut. Teplota vzduchu 7–8 °C, takže se teple oblečte. Aktuální informace o otevírací době a vstupném najdete na webových stránkách www.caves.cz/jeskyne/katerinska-jeskyne.

Místo výletu

Kraj: Jihomoravský
Okres: Blansko
Město: Blansko

Kontakt

Správa jeskyní České republiky
Kateřinská jeskyně
678 01 Blansko
+420 516 413 161
e-mail: katerinska@caves.cz
www.caves.cz/jeskyne/katerinska-jeskyne

Tip na fajn výlet

Pojďte s fajn výlety na toulku pozoruhodnou krajinou Moravského krasu po naučné stezce Josefovské údolí, proplujte krasové podzemí na lodičce po říčce Punkvě při návštěvě Punkevních jeskyní nebo prozkoumejte Sloupsko-šošůvské jeskyně.