Když se vydáte na procházku úzkými staroměstskými pražskými uličkami, zcela určitě bombastický Clam-Gallasův palác nepřehlédnete. Jedna z nejvýznamnějších architektonických památek Prahy stojí na Starém Městě od roku 1719. Vstupte dále a poznejte příběh paláce i jeho honosné prostory.
Představení Clam-Gallasova paláce na úvod
Clam-Gallasovský palác najdete v pražské městské čtvrti Staré Město. Do roku 1918 palác používali příslušníci hraběcího rodu Gallasů a Clam-Gallasů na sezónní návštěvy i na delší pobyty. Od roku 1918 sídlilo ve větší části paláce Ministerstvo financí, palác však i nadále patřil hraběcímu rodu. Po zkonfiskování paláce v roce 1945 se stal sídlem Archivu hlavního města Prahy, a to až do roku 2013. Po generální rekonstrukci je od loňského roku palác zpřístupněný veřejnosti. Muzeum města Prahy spravuje prohlídkový okruh reprezentativním patrem, které můžete navštívit v průběhu celého roku.
Staňte se členem FB skupiny Fajnvylety.cz a získáte přístup ke stovkám tipů na zajímavé výlety. Podělte se o fotky a zážitky z vašich výletů.
Kdo postavil velkolepý barokní palác?
Objevte velkolepé dílo radikálního baroka, Clam-Gallasův palác. Pro císařského diplomata, vídeňského dvořana, nejvyššího maršálka Království českého a v závěru kariéry i neapolského místokrále Jana Václava Gallase (1671–1719) ho vybudoval dvorní architekt Johann Bernhard Fischer z Erlachu. Ano, ten samý, který ve Vídni vybudoval barokní zámek Schönbrunn, Zimní palác Evžena Savojského, bránu Hofburgu či kostel Nejsvětější Trojice v Salzburgu. Plášť i interiéry paláce vyzdobil znamenitými sochami Matyáš Bernard Braun a jeho dílna, štukové reliéfy a další plastickou výzdobu vytvořil proslulý italský umělec Santino Bussi.
Ceremoniální schodiště, kterým byly v první polovině 18. století uváděny do piana nobile (vznešeného patra) návštěvy k audienci, vrcholí velkolepou freskou s námětem Apollónova triumfu od proslulého malíře Carla Innocenza Carloneho. Malby tohoto italského freskaře zdobí paláce v Janově, Milánu, Řeznu či Vídni, v Čechách se jeho jedinečnému rukopisu můžete obdivovat pouze v Praze. Jeho nástropní malby, které čerpají z římské mytologie, vás budou provázet celým pianem nobile Clam-Gallasova paláce.
Neváhejte a pojďte dál, protože…
Muzejní tým Clam-Gallasova paláce vás nenechá na holičkách! Vybrat si můžete z pravidelných komentovaných prohlídek palácem vždy ve čtvrtek a v neděli, nebo zvolit každý den od úterý do neděle možnost poznávat palác s pomocí audioprůvodce. Vašimi hlasovými průvodci se na půl hodiny stanou dva Atlanti, kteří sestoupili z průčelí paláce a v zábavném i poučném dialogu vás seznámí jak s příběhem barokního paláce a druhorokokových interiérů, tak s osudy vybraných příslušníků hraběcího rodu nebo jejich světoznámých návštěvníků. Do paláce můžete zamířit i s přáteli ze zahraničí – audioguide je k dispozici v anglické, německé, francouzské, italské a španělské mutaci. Připravuje se i-leporelo jako průvodce po alegorických malbách nad schodištěm.
Co v paláci uvidí a zažijí děti?
V Clam-Gallasovském paláci myslí i na dětského návštěvníka! Každý dětský návštěvník obdrží zdarma ke vstupence Kukátko – dětského průvodce palácem. V každém sále může s pomocí Kukátka objevovat zajímavé detaily, zkoumat výzdobu a řešit nenáročné úkoly. Muzeum města Prahy spouští také dětské víkendové prohlídky paláce. Děti budou v interakci s lektorem zjišťovat, co znamenalo být šlechticem a jaký byl život šlechty v paláci Clam-Gallasů. Doprovodné programy pro rodiny s dětmi jsou plánované pravidelně pro období Vánoc a Velikonoc, případně k probíhajícím výstavám. Postupně je také rozšiřována nabídka programů pro školy. Děti v tomto paláci v minulosti vyrůstaly, vzdělávaly se a trávily tu v kruhu hraběcí rodiny volný čas. Proto i v současnosti je dětský návštěvník v paláci vítaný!
A potom, hurá ven na palácové nádvoří!
Clam-Gallasovský palác má tři podlaží, čtyři křídla, dva dvorky a jedno velké nádvoří. To je jako stvořené pro venkovní akce. Během jednoho roku zde již proběhl doprovodný program k Muzejní noci, hudební produkce, divadelní představení i vánoční doprovodný program. Na letní sezónu zde Muzeum města Prahy připravuje letní kino a další aktivity, které propojí interiér paláce s nádvořím. První podlaží paláce je vyhrazené výstavám: prezentovala se v něm Umělecká beseda, těšit se můžeme například na Prague Art nebo Czech Design Week.
Muzejní tým paláce postupně rozšiřuje nabídku programů, akcí, výstav a expozic. Každého čtvrt roku se můžete těšit na novou krátkodobou výstavu (tzv. bonus) v prohlídkovém okruhu, která návštěvníkovi představí exkluzívní zajímavost z dějin paláce.
Kde získáte další informace?
Muzeum města Prahy
Clam-Gallasův palác
Husova 20
110 00 Praha 1 – Staré Město
tel.: +420 605 488 064
e-mail: CGP@muzeumprahy.cz
web: https://clam-gallas.cz/
Jaká je otevírací doba muzea?
Otevřeno je od úterý do neděle v době 10.00 až 18.00 hod.
Prohlídky s průvodcem v českém jazyce: čtvrtek a neděle 11:00, 13:00, 15:00 hod.
Za fotografie k článku děkujeme Muzeu hlavního města Prahy.
Tipy na výlety v Praze
Poznejte Karlovo náměstí v Praze, Štefánikova hvězdárna nabízí pozorování vesmíru po celý rok a Muzeum Karlova mostu představí život mostu a lidí kolem něj.