Štefánikova hvězdárna na pražském Petříně je portálem do kosmu a studnicí vědomostí o astronomii. Navštivte toto úžasné místo dýchající historií i moderní technikou. Po celý rok můžete pozorovat dalekohledem daleký vesmír, a to ve dne i v noci, zdokonalit své vědění o vesmírných tělesech, užít si interaktivní exponáty a třeba si i sáhnout na meteorit.
Pohleďte vzhůru do vesmíru!
Štefánikova hvězdárna v Petřínských sadech v srdci Prahy je fascinujícím místem pro všechny, kteří jsou nadšení astronomií a chtějí poznat a pochopit tajemství vesmíru. Když bude jasné počasí, vyrazte na výlet do Štefánikovy hvězdárny, protože tím nejlákavějším, co hvězdárna nabízí, je veřejné pozorování denní i noční oblohy velkými dalekohledy – Slunce, Měsíc, planety, hvězdokupy, mlhoviny…
Staňte se členem FB skupiny Fajnvylety.cz a získáte přístup ke stovkám tipů na zajímavé výlety. Podělte se o fotky a zážitky z vašich výletů.
Štefánikova hvězdárna, show a muzeum meteoritů
Kromě pozorování vesmíru si můžete prohlédnout přístrojové vybavení hvězdárny, navštívit stálou, astronomicky zaměřenou výstavu, jejíž součástí jsou interaktivní exponáty, optické pokusy i historické přístroje. Také zde najdete muzeum meteoritů s rozmanitou sbírkou těchto tajemných vesmírných těles. Dozvíte se o nich mnoho zajímavostí, a dokonce si na některé z nich můžete sáhnout.
Ve Štefánikově hvězdárně promítají pořady pro malé i velké diváky, oblíbená jsou sobotní odpoledne s interaktivní fyzikální show. Tak neváhejte!
Kroužky a kurzy pro děti i dospělé
Štefánikova hvězdárna nabízí poutavé astronomické kroužky a kurzy pro zájemce všech věkových kategorií. Lekce mají zážitkový charakter s hrami a pokusy. Můžete se také zúčastnit exkurzí či letního soustředění. Žáci základních škol mohou dle svého věku navštěvovat Astronomickou školičku, Astronomický kroužek nebo Akademii vesmírných cestovatelů, studenti a dospělí zase oblíbený a už více než 50 let pořádaný dvouletý Astronomický kurz.
Malé nahlédnutí do historie
Štefánikova hvězdárna byla v roce 1928 otevřena pro členy České astronomické společnosti a veřejnosti zpřístupněna o rok později. Nejprve měla pouze jednu, „východní” pozorovací kopuli, roku 1930 přibyla „hlavní” a „západní” kopule a taktéž vybavení různými pozorovacími zařízeními. V roce 1980, po několikaleté rekonstrukci, byla otevřena Hlavní kopule s unikátním dvojitým Königovým refraktorem, jedním z nejstarších stále funkčních dalekohledů v Československu. Od roku 2018 společně s hvězdárnou v pražských Ďáblicích patří pod pražské Planetárium.
Proč Štefánikova? Štefánikova hvězdárna je pojmenovaná po jednom ze zakladatelů Československa, Milanu Rastislavu Štefánikovi (1880–1919), slovenském politikovi, vojákovi, letci, generálu francouzské armády, ale také vášnivém astronomovi, který tragicky zahynul při pádu letadla.
Kde se Štefánikova hvězdárna nachází?
Kraj Hlavní město Praha, okres a město Praha
Jaká je otevírací doba Štefánikovy hvězdárny a co je dobré znát k její návštěvě?
Přijďte do hvězdárny i s malými dětmi. Expozice je přizpůsobena širokému věkovému a odbornému rozpětí návštěvníků. Stálá expozice a promítací sál mají bezbariérový přístup.
Prohlídka hvězdárny zabere cca 45 až 60 min, v případě nočního pozorování se však může výrazně prodloužit.
Bližší informace o otevírací době, vstupném, akcích, kurzech a kroužcích najdete na internetových stránkách www.planetum.cz/stefanikova-hvezdarna.
Jak se k rozhledně dostanete?
- Lanovou dráhou na horní stanici Petřín, odtud je to pěšky přibližně 100 m k hvězdárně.
- Autobusem na zastávky Stadion Strahov nebo Koleje Strahov, odtud 10 min pěšky.
- Tramvají na stanici Pohořelec a Strahovskou ulicí (za Strahovským klášterem) 10–15 min pěšky.
- Pojedete-li autem, parkovat můžete u strahovských kolejí (Jezdecká, Šermířská) nebo na malém parkovišti na konci Šermířské ulice u vstupu do Petřínských sadů, které je cca 200 m od hvězdárny.
Kde získáte další informace?
Štefánikova hvězdárna
Strahovská 205
118 00 Praha 1
telefon: +420 257 320 540
e-mail: hvezdarna@planetum.cz
www.planetum.cz/stefanikova-hvezdarna
Tip na výlet v okolí
Kam ještě v Praze vyrazit za poznáním či zábavou? S dětmi třeba na sopku či do hlubin moře v Toboga Fantasy Praha nebo do Krokodýlí Zoo Praha. Křehkou krásu motýlů světa poznáte v motýlím domě Papilonia Praha. Od hvězd a vesmíru se můžete rovněž přesunout k filmovým trikům a navštívit Muzeum Karla Zemana.