Kam na výlet, když je nevlídno: 10 tipů v Jihočeském kraji

Muzeum čokolády a marcipánu Tábor. Zdroj: cokomuzeum.cz
Muzeum čokolády a marcipánu Tábor. Zdroj: cokomuzeum.cz
Jihočeskem se můžete procházet, i když venku není zrovna krásně! Vypravte se k památníku, jesličkám, na zámek Vimperk,  za zlatem do Prácheňského muzea v Písku, za dudákem na hrad Strakonice, do podzemí zámku Třeboň nebo do pohádkové kovárny. Cestou ochutnejte čokoládu v muzeu. Jihočeský kraj je zábavný, sladký i pohádkový. Těšte se na výlety v Jižních Čechách!

Památník Adolfa Heyduka: Poznejte příběh básníka, jehož útěchou bylo psaní

Jak žil a pracoval český básník Adolf Heyduk? O jeho osudech vám povypráví Památník Adolfa Heyduka v Písku, který se nachází v původním bytě tohoto českého poety. Poznejte jeho životní dráhu i tvorbu, jež mu byla oporou v době, kdy jeho rodinné štěstí narušila smrt obou dcerušek.
Byt, kde žil Adolf Heyduk. Zdroj foto: Prácheňské muzeum v Písku
Byt, kde žil Adolf Heyduk. Zdroj foto: Prácheňské muzeum v Písku

Krýzovy jesličky: Největší lidový betlém na světě

Vánoční čas, to je nejkrásnější období v roce, které připomíná lidové tradice nejen v našich domovech, ale také v muzeích. Upusťte od každodenního shonu a přijměte naše pozvání do Jindřichohradeckého muzea, které pro vás opatruje největší lidový mechanický betlém na světě. Víte o tom, že je dokonce zapsaný v Guinnessově knize rekordů? Krýzovy jesličky a jihočeské betlémy vás v muzeu potěší nejen o Vánocích, ale i po celý rok.
V Krýzových jesličkách uvidíte tradiční řemesla. Zdroj: Muzeum Jindřichohradecka
V Krýzových jesličkách uvidíte tradiční řemesla. Zdroj: Muzeum Jindřichohradecka

Jízda na sněžných saních v muzeu? Znovuotevřený zámek Vimperk umí překvapit!

Strážce zlaté stezkyPošumaví a dominanta stejnojmenného města. Navštivte novorenesanční zámek Vimperk, který se díky rozsáhlé rekonstrukci začíná opět probouzet k životu. Skutečně bohatou historii poznáte díky místní expozici Muzea Vimperska, a kromě tradiční zámecké prohlídkové trasy můžete navštívit i prostory, do kterých se zatím více než papuče hodí montérky.
Zámek Vimperk. Foto: Pixabay.com
Zámek Vimperk. Foto: Pixabay.com

Prácheňské muzeum v Písku: Do pravěku i za zlatem

Navštivte bývalý královský hrad v Písku a objevte dědictví minulosti a kultury nejen z Písecka. Prácheňské muzeum v Písku vám přiblíží to nejzajímavější, co nám zanechali sběratelé, badatelé, vědci, umělci i obyčejní lidé předešlých generací. Nechte si na památku otisknout pamětní razítko píseckého muzea třeba do svého cestovního deníku.
Expozice Prácheňského muzea. Zdroj foto: Prácheňské muzeum v Písku
Expozice Prácheňského muzea. Zdroj foto: Prácheňské muzeum v Písku

Na hrad Strakonice za dudákem a na safari

Když se řekne Strakonice, každého hned napadne Švanda dudák. Vydejte se s námi do jihočeského kraje objevit, kde se tato pověst vzala a jaká další tajemství skrývá Strakonický hrad či Hradní safari. Přijďte nasát atmosféru gotického hradu a nahlédnout do útrob objektu, ve kterém sídlili maltézští rytíři i Rožmberkové. Nezapomeňte se zeptat, co je to “Trucbašta“ a kudy chodí místní Bílá paní.
Hrad Strakonice. Foto: pixabay.com
Hrad Strakonice. Foto: pixabay.com

Zámek Třeboň: Vstupte do komnat i podzemí

Mezi fajn výlety v Jižních Čechách bezesporu patří zámek Třeboň. Někdy poklidný, jindy životem kypící. To je zámek Třeboň, místo plné mnoha kontrastů a dominant. Přidejte se k nám a objevte krásu renesančních interiérů, tajemství hlubokých podzemních chodeb a malebnost jihočeské přírody. To, co dnes nazýváme renesančním zámkem, byl nejprve obyčejný panský dvorec, poté kamenný hrádek, klášter, vánoční rezidence Schwarzenbergů, zámek s pivovarem a sladovnou, hotel či škola nacistického letectva pro gestapo. Vstupte na památku s barvitou minulostí.
Městské hradby Třeboň. Foto: Alice Suchá
Městské hradby Třeboň. Foto: Alice Suchá

Temelín: Svět energie na zámečku Vysoký Hrádek

Víte, jak se řídí jaderný reaktor nebo co se odehrává v mlžné komoře? To se dozvíte při návštěvě Jaderné elektrárny Temelín. Do samotné elektrárny vstoupit nemůžete, ale v nedalekém zámečku Vysoký Hrádek, kde sídlí informační centrum, se vše dozvíte, a dokonce na vás čeká zábavný kvíz.
Vysoký Hrádek, informační centrum Jaderné elektrárny Temelín. Zdroj: Creative Commons 4.0, SchiDD
Vysoký Hrádek, informační centrum Jaderné elektrárny Temelín. Zdroj: Creative Commons 4.0, SchiDD

Virtuální prohlídka věže Kotnov a expozice v Bechyňské bráně

Věž Kotnov je dominantní památkou na hrad, který zanikl v roce 1532. Dnes věž slouží jako vyhlídková. Tábor je město, které stojí za návštěvu. V jedné z nejvýznamnějších táborských památek, Staré radnici, můžete navštívit Husitské muzeum. Vstupte do středověku, kde vás čeká moderní expozice s řadou interaktivních prvků a spoustou zapeklitých úkolů i dobrodružná návštěva chodeb středověkého podzemí.
Věž Kotnov
Dominanta města v údolí řeky Lužnice. Zdroj: Infocentrum město Tábor

Muzeum čokolády a marcipánu v Táboře: Potěšte své mlsné jazýčky!

Jestli máte rádi čokoládu, neváhejte a vydejte se do jihočeského města Tábor, kde najdete unikátní Muzeum čokolády a marcipánu. Všichni, kdo tuto pochoutku milují, si zde zajisté přijdou na své. V zážitkovém muzeu vás čeká unikátní výstava krásných modelů z čokolády a marcipánu, spousta zajímavostí, tvořivé dílničky a samozřejmě si můžete i zamlsat.
Muzeum čokolády a marcipánu Tábor. Zdroj: cokomuzeum.cz

Pohádková kovárna je dostaveníčkem pohádkových bytostí

Je libo pohádkový výlet v Jižních Čechách? V malebné vísce Selibov na Písecku je kovárna, ale ne ledajaká, přímo Pohádková kovárna. Zabydleli se tu vodníci, čerti, zlá ježibaba, víly a další postavy z pohádek. Kdo je chce poznat a seznámit se s nimi, musí sebrat odvahu a vstoupit do kouzelného pohádkového světa, který určitě nadchne nejen děti, ale i dospělé.
kovárna
Pohádková kovárna. Zdroj: pohadkovakovarna.cz

Líbí se vám nabízené výlety? Podívejte se také na Pardubicko, Kraj Vysočina, Zlínský kraj, Ústecký kraj i Středočeský kraj. Nebo je vám bližší Olomoucko, jižní Morava, Karlovarsko či Královéhradecko?