Letos se zima opravdu vydařila a na mnoha místech republiky nám nadělila bohatou sněhovou pokrývku, z rybníků vykouzlila ledové plochy vhodné pro bruslaře a vytvořila mohutné ledopády. V tomto krásném období máte jedinečnou příležitost vyrazit na okružní výlet zasněženou přírodou, která vás dovede k několika takovým ledopádům.
Že ledopády vznikají zamrznutím vodopádů? To je velký omyl, o kterém se turisté přesvědčí nejčastěji v létě, když na témže místě žádnou vodu nenajdou. Vzniku ledopádů svědčí nízké teploty a vydatná sněhová pokrývka. Tyto krásné přírodní úkazy vznikají mrznutím tajícího sněhu. Nemusí se ale objevit každou zimu, jelikož pro jejich vznik je důležitá souhra mrazu a tání sněhu. Mráz nesmí přijít najednou, ale postupně, aby část sněhu stihla odtát a zásobit ledopád vodou.
Staňte se členem FB skupiny Fajnvylety.cz a získáte přístup ke stovkám tipů na zajímavé výlety. Podělte se o fotky a zážitky z vašich výletů.
Co jsou ledopády?
Nejde ale jen o tvar a velikost ledopádu. Turisty, kteří se za nimi vytrvale prodírají sněhovými závějemi, fascinuje především jejich široká paleta barev. Když voda stéká ze skal, splavuje zeminu, železité i křemičité písky. Ty zbarvují ledopády od žlutých tónů, přes zelenou až do hnědé nebo dokonce nádechu černé barvy.
České Švýcarsko je doslova poseté ledopády, které se tvoří v pískovcových stěnách zejména koncem zimy. Mnoho z nich však nikdo nespatří, protože se tvoří v těžko přístupných místech. Mezi obcemi Brtníky a Vlčí hora však přístupné jsou, a proto se k nim neváhejte vydat.
Výprava za ledopády
Okruh Modré psaníčko, který je v zimě dobře značený, vás provede od jednoho ledopádu k druhému. Brtnické ledopády totiž nejsou jen jeden útvar, ale hned několik. V okolí Brtníků a údolí Vlčího potoka můžete obdivovat více než deset ledových kaskád s nejrůznějšími jmény. Celý okruh i s odbočkami měří 8,5 km.
Kudy kam?
Trasa, kterou se můžete vydat, začíná u vlakové stanice Brtníky, odkud po červené značce sejdete do obce a následně se vydáte po zelené horní cestou. Ze zeleně značené cesty uhýbají krátké odbočky, které jsou značené cedulkami s jednotlivými názvy ledopádů.
Po zhruba 2 km zahlédnete první ledopády Velkou a Malou kaskádu. Dál zamíříte k Oponě, skvostu s naoranžovělou barvou a výškou až 8 metrů. Další odbočka ze zeleně značené cesty vás zavede k Velkému pruskému táboru nebo zřícenině Brtnického hrádku. U něj najdete další ledopády s názvem Konírna. Tady se nachází ty nejhnědší a nejoranžovější rampouchy v okolí.
Pod Brtnickým hrádkem odbočte k údolí Vlčího potoka, kde můžete obdivovat další ledopády jako např. Betlém, Varhany nebo Vlčí stěnka, která je vysoká 2 metry a široká 30 metrů. V ideálních podmínkách zledovatí po celé délce i výšce.
To nejlepší vás čeká nakonec. Opravdovým pokladem těchto ledopádů je tzv. Vlčí ledový sloup, který v ideálních podmínkách narůstá do skutečně impozantních rozměrů. V jeho blízkosti lidé vypadají jako trpaslíci. Led se zde barví do různých tónů bílé barvy, přes žlutou až po hnědou.
Nejlepší čas, kdy je vhodné se k ledopádům vydat, je na konci ledna nebo v únoru. Pokud se rozhodnete na výlet vypravit zrovna při oblevě, mějte se na pozoru. Při vyšších teplotách hrozí odpadávání obřích rampouchů a odlamování velkých kusů ledu.
Tip pro fajn výlet: V Děčíne se vydejte na zámek Děčín a do jeho skvostné růžové zarady.
Kde ledopády najdete?
Kraj: Ústecký
Okres: Děčín
Obec: Brtníky
Kontakt
Informační středisko Mikulášovice
Mikulášovice 1007
407 79 Mikulášovice
Tel: +420 739 452 734
E-mail: infoik@mikulasov.cz
Web: https://www.tomasek.cz/foto_vylety/Ceske_Svycarsko/Brtnicke_ledopady/mapa.html