Kam na výlet, když je nevlídno: 14 tipů na Plzeňsku

Žirafy. Zoologická zahrada Plzeň
Žirafy. Zoologická zahrada Plzeň

Nechte se ohromit výlety v Plzeňském kraji! Poutní místa, muzea, katedrála, synagoga, vlčí výběh, strašidla, historická zbrojnice, pivovarský dům, svět loutek, Loosovy interiéry, železniční show, Techmania Science Center, zoologická zahrada a dojde i na mumie! Nevěříte? Objevujte úchvatné Plzeňsko!

Mariánská Týnice: Barokní skvost a poklady umění v muzeu

Mariánská Týnice u Kralovic patří k perlám barokní architektury západních Čech. Poznejte někdejší významné poutní místo bývalého cisterciáckého kláštera, ve kterém dnes sídlí Muzeum a galerie severního Plzeňska. Velkolepá stavba s bohatou historií a duchovní místo uprostřed krajiny je ideální místo pro všechny poutníky hledající poznání a odpočinek.

Zachycení snímku Mariánské Týnice z dronu. Autor: VojtaHieke, licence CC BY-SA 4.0. Zdroj: Wikimedia Commons
Zachycení snímku Mariánské Týnice z dronu. Autor: VojtaHieke, licence CC BY-SA 4.0. Zdroj: Wikimedia Commons

Katedrála svatého Bartoloměje: Nejvyšší věž i kouzelný andělíček

Být vtažen prostorem a vystoupat na nejvyšší kostelní věž v České republice. To vše můžete zažít v Plzni. Katedrála svatého Bartoloměje na náměstí Republiky je impozantním sakrálním prostorem, který vás uvede v úžas. Poznejte s námi výmluvnou pokladnici historie města plnou výtvarného umění a architektonického umu starých mistrů. Nezapomeňte si přijít pro štěstí k andělíčkovi!

Katedrála svatého Bartoloměje. Foto: www.visitplzen.eu
Katedrála svatého Bartoloměje. Foto: www.visitplzen.eu

Návštěvnické centrum Srní: Přeneste se mezi vlky

Vyhlídkovou lávkou do vlčího výběhu. Návštěvnické centrum Srní je věnováno šelmám a nabízí vám velmi nevšední procházku. Na tu budete mít možnost se připravit díky expozici ukazující život vlků a jeho soužití s člověkem. Dalekohledy a foťáky si nezapomeňte!

Muzeum strašidel Plzeň: Pojďte se s dětmi krásně bát!

Máte pro strach uděláno? Vydejte se s námi do plzeňského sklepení, kterému vládnou tajuplné bytosti a pohádková stvoření. Muzeum Strašidel je místem plným fantazie, kde se budete trochu bát a hodně smát.

Muzeum strašidel. Foto: www.visitplzen.eu
Muzeum strašidel. 12 strašidelných výletů. Foto: www.visitplzen.eu

Největší v Česku, třetí na světě: Monumentální synagoga Plzeň

Ozdoba západočeské metropole i jedinečná kulturní památka České republiky. Synagoga Plzeň je neobyčejným architektonickým dílem i dodnes hovořícím svědkem pohnuté minulosti židovské obce. Projděte si expozici věnovanou židovským památkám, objevte díru po kulce a nechejte se okouzlit prostorem.

Synagoga Plzeň. Foto: www.visitplzen.eu
Synagoga Plzeň. Foto: www.visitplzen.eu

Západočeské muzeum Plzeň: Největší historická zbrojnice

Mezi nekrásnější výlety v Plzeňském kraji nejen za nevlídného počasí bezesporu patří návštěva muzea Západních Čech. Navštivte Západočeské muzeum Plzeň – místo, kde se snoubí krása s historií. Nahlédněte a probádejte minulost Plzeňského kraje v expozicích, které jsou plné unikátních předmětů a zajímavostí. Víte o tom, že zde najdete největší dochovanou historickou zbrojnici v České republidce? Takže, pojďte dál…

Expozice v plzeňském muzeu. Foto: Václav Marian. Zdroj: Západočeské muzeum v Plzni
Expozice v plzeňském muzeu. Foto: Václav Marian. Zdroj: Západočeské muzeum v Plzni

Pivovarské muzeum Plzeň: Právovárečný dům odhalí tajemství zlatavého moku

Muzeum, které nemá konkurenci u nás ani ve světě. Přesně takové je Pivovarské muzeum Plzeň. Čeká na vás nespočet pivních kuriozit, zajímavostí, trocha historie i pivovarnické legendy. Objevte s námi nejmenší džbánek na světě, pivovarskou laboratoř nebo gotickou sladovnu.

Pivovarské muzeum Plzeň. Foto: www.visitplzen.eu
Pivovarské muzeum Plzeň. Foto: www.visitplzen.eu

Vodění dovoleno! Muzeum loutek Plzeň zabaví malé i velké

Čarovné místo, kde se protíná svět dětí a dospělých. Muzeum loutek Plzeň vám dá možnost, stát se loutkohercem. Přeneste se s námi do jiných světů, nahlédněte za oponu a objevte Broučky Jiřího Trnky, Spejbla a Hurvínka i veselého Kašpárka.

Muzeum loutek Plzeň. Foto: www.visitplzen.eu
Muzeum loutek Plzeň. Foto: www.visitplzen.eu

Loosovy interiéry: Co má společného Plzeň a purismus?

Jedinečný zážitek pro opravdové zájemce o architekturu. Přesně to vám umí zprostředkovat Loosovy interiéry v Plzni. Vydejte se s námi do bytů a domů západočeské metropole, jejichž interiéry navrhla osobnost světové architektury Adolf Loos a objevte kouzlo jedné z nejnavštěvovanějších architektonických památek u nás.

Loosovy interiéry Plzeň. Foto: www.visitplzen.eu
Loosovy interiéry Plzeň. Foto: www.visitplzen.eu

Zažijte v Domažlicích Modelovou železniční show

Vydejte se s námi na jednu úžasnou železniční show. Pokud máte rádi vlaky, nádraží a železnici, budete nadšeni vším, co uvidíte. Modelová železniční show v Domažlicích našla svůj domov ve stanici Machovice, nazvané podle ulice Máchova, ve které majitel expozice Jaroslav Šimáček bydlí. Uvidíte tu modely lokomotiv i kolejišť, a dokonce i železniční show. Na památku dostanete starou lepenkovou jízdenku, kterou si můžete i sami „cvaknout“ originálními nostalgickými kleštěmi.

Model vlaku Slovenská strela z roku 1936, vyrobená v Tatře Kopřivnice. Zdroj: Modelová železniční show v Domažlicích
Model vlaku Slovenská strela z roku 1936, vyrobená v Tatře Kopřivnice. Zdroj: Modelová železniční show v Domažlicích

Techmania Science Center v Plzni vás hravě vtáhne do tajů vědy a techniky

Vstupte do světa vědy, přírodních jevů, techniky a experimentů, a to vše s vtipem. Zábavní a vědecké centrum Techmania v Plzni je experimentální stanice pro zvídavé. Stovky interaktivních exponátů, gyroskop, 3D planetárium, programy v dílnách a laboratořích, krátké filmy promítané na obří interaktivní globus nebo zábavné vědecké show – to vše, a ještě více je Techmania Science Center v Plzni.

Techmania Science Center, workshops. Zdroj: © Techmania Science Center, o.p.s.
Techmania Science Center, workshops. Zdroj: © Techmania Science Center, o.p.s.

Zoo Plzeň: Zoologická zahrada s úžasnými zážitky

Co by to bylo za výlety v Plzeňském kraji, kdybyste vynechali návštěvu zoo! Pojďte s námi zavítat do jedné z nejnavštěvovanějších zoologických zahrad u nás, Zoo Plzeň. Areál není totiž jen světem zvířat, ale také botanickou zahradou i výletem do prehistorie. Procházka plzeňskou zoologickou zahradou vás okouzlí svou rozmanitostí, seznámíte se s mnoha druhy zvířat, můžete vnímat vůni a krásu rostlin a také se vypravit do druhohor v DinoParku.

Vydra. Zoologická zahrada Plzeň
Vydra. Zoologická zahrada Plzeň

Klatovské katakomby: Výlet za českými mumiemi

Pokud se zajímáte o mumie, nemusíte za nimi letět až do Egypta. Navštivte Klatovské katakomby ve městě Klatovy v Plzeňském kraji, jsou pohřebištěm přímo pod jezuitským kostelem Neposkvrněného početí Panny Marie a svatého Ignáce.

Klatovské katakomby. Zdroj: katakomby.cz

Dům historie Přešticka: Poznejte dovednosti našich předků

V Plzeňském kraji najdete Dům historie Přešticka, kde nahlédnete do minulosti živností 19. a 20. století. Jak vypadal kupecký krám nebo jaký byl mechanismus věžních hodin? To a mnoho dalších zajímavostí o historii řemesel a obchodu se dozvíte v Přešticích.

Kupecký krám. Zdroj: dumhistorie.cz