Loosovy interiéry: Zjistěte, co má společného Plzeň a purismus!

Loosovy interiéry Plzeň. Foto: www.visitplzen.eu
Loosovy interiéry Plzeň. Foto: www.visitplzen.eu

Jedinečný zážitek pro opravdové zájemce o architekturu. Přesně to vám umí zprostředkovat Loosovy interiéry v Plzni. Vydejte se s námi do bytů a domů západočeské metropole, jejichž interiéry navrhla osobnost světové architektury Adolf Loos a objevte kouzlo jedné z nejnavštěvovanějších architektonických památek u nás.

Adolf Loos zanechal nesmazatelné stopy

Syn kameníka a brněnský rodák Adolf Loos se díky svému jedinečnému stylu zařadil mezi nejvýznamnější architekty přelomu 19. a 20. století a čelní představitele směru nazývaného architektonický purismus. Jeho snaha o stylovou čistotu se jasně otiskla v účelovosti, eleganci a harmonii jím navrhovaných staveb a interiérů.

Během svého pobytu v Plzni vytvořil celou enklávu zajímavých interiérových realizací, jejíž střípky můžete navštívit v rámci jedné z prohlídkových tras. Každá z nich je jiná, ale za návštěvu rozhodně stojí všechny. Navíc zjistíte, co je to tzv. Raumplan a jakým způsobem ovlivnil konečnou podobu Loosových staveb.

Staňte se členem FB skupiny Fajnvylety.cz a získáte přístup ke stovkám tipů na zajímavé výlety. Podělte se o fotky a zážitky z vašich výletů.

Loosovy interiéry Plzeň. Foto: www.visitplzen.eu
Loosovy interiéry Plzeň. Foto: www.visitplzen.eu

Loosovy interiéry jsou dechberoucí

Jako zázrakem dochované interiéry navržené Adolfem Loosem, které se podařilo zpřístupnit veřejnosti, máte od roku 2022 možnost shlédnout v rámci prohlídkových tras Plzní. Projděte se po stopách uznávané osobnosti a nechejte se unášet na vlně moderní architektury.

  • Prohlídková trasa 1 vás zavede do bytů Krausových a Voglových. Exkurze začíná na adrese Klatovská 12 v bytě Dr. Vogla a následuje pěší přesun na adresu Bendova 10. Během prohlídky uvidíte travertinovou jídelnu či nejkrásnější Loosův salon s obkladem ze švýcarského mramoru a mahagonovým stropem. Prohlídka trvá cca 75 minut.
  • Prohlídková trasa 2 představuje návštěvníkům jednoposchoďový Brummelův dům na adrese Husova 58. Stavba po vzoru Goetheho domu ve Výmaru vás okouzlí ložnicí s vestavěným nábytkem a garderobou z třešňového dřeva, koupelnou či obývacím pokojem s monumentálním krbem a terasou.
  • Prohlídková trasa 3 zavádí návštěvníky do Semlerovi rezidence na adrese Klatovská 110 a nabízí hned dva prohlídkové okruhy. Základní okruh vás provede přes 15 místností včetně schodiště pro personál. Rozšířený okruh v délce 110 minut nabízí navíc i promítání pořadu „Trojrozměrný život Adolfa Loose“ nebo prohlídku expozice „Kabinet plzeňské architektury 1874–1939“ v bývalém pokoji vychovatelky.
  • Prohlídková trasa 4 vám představí dva interiéry, které zatím čekají na rekonstrukci. V bytě Huga Semlera na adrese Klatovská 19 se dochovala jídelna, salon a hudební salon. V novorenesančním domě Viléma a Marty Hirschových v Plachého ulici 6 byl původně vybudován luxusní apartmán, ze kterého se nejvíce zachovala Richardova ložnice z roku 1927 s charakteristickými vestavěnými šatními skříněmi. Prohlídka trvá cca 45 minut.
Loosovy interiéry Plzeň. Foto: www.visitplzen.eu
Loosovy interiéry Plzeň. Foto: www.visitplzen.eu

Turistické informace

Každá prohlídková trasa má individuálně stanovené časy prohlídek. Zájemcům o prohlídky je doporučeno zakoupit vstupenky s časovým předstihem na webových stránkách Adolf Loos Plzeň, kde naleznete také bližší informace o prohlídkových trasách, vstupném a kontaktní informace.

Kde se Loosovy interiéry nachází?

Kraj: Plzeňský
Okres: Plzeň-město
Město: Plzeň

Kontakt

Plzeň – TURISMUS, p.o.
náměstí Republiky 41
301 00 Plzeň

Tel: +420 378 035 330
E-mail: info@visitplzen.eu
Web: www.adolfloosplzen.cz

Tip na fajn výlet

Výlet za zvířátky nebo květinami? Žirafy, nosorožci, pandy červené, tučňáci, plameňáci, klokani, zebry či krokodýli. Zoo Plzeň vás potěší nejen zvířaty. V jejím areálu se nachází také Botanická zahrada Plzeň, s vodními plochami, arboretem, skalami a parkovou úpravou.

VÝLETY V OKOLÍ

Vyberte vzdálenost výletů v okolí: km

Nebyly nalezeny žádné výlety ve zvolené vzdálenosti.