Výlety po vodní hladině vás v létě osvěží a děti zažijí neobvyklou cestu

Přehrada Hracholusky u Čerňovic. Autor: Itsd-foto. Zdroj: Creative Commons BY-SA 4.0
Přehrada Hracholusky u Čerňovic. Autor: Itsd-foto. Zdroj: Creative Commons BY-SA 4.0

Lodí a parníkem se vydejte na Cestu kolem Světa, na okružní plavbu kolem hradů a zámků nebo se bojte při přepadení piráty! Vyjeďte si na vinařskou nebo gastronomickou plavbu. Nevšedně si budete připadat také na lodních koncertech. Víte, která přehrada je nejhlubším vodním dílem v Čechách? Nebo kde se můžete plavit po celý rok? Dobrodružství můžete spojit s cyklo výletem, návštěvou zoologických zahrad, planetárií, zřícenin hradů, klášterů nebo vinných sklípků.

Středočeský kraj a Praha

Plavba po Vltavě v Praze může být přesně taková, jakou si přejete. Prohlédněte si známá pražská zákoutí z Vltavy nebo si vychutnejte netradiční večeři pro dva při svitu svíček. Jak by se vám líbil koncert na parníku? Až si užijete plavbu parníkem, vydejte se ke hvězdám do Planetária Praha a za motýly do Papilonia Praha.

Po Vltavě na parníku Vltava a dalších lodích lze vyplout z Rašínova nábřeží v Praze na přehradu Slapy nebo do Mělníka. Čeká vás příjemný celodenní výlet. Až doplujete na Slapy, vydejte se na Albertovy skály. Za bližší prozkoumání stojí i středověké město Mělník.

Přehrady Jihočeska

Orlická přehrada je pro parníkové dobrodružství jako dělaná. Vyzkoušejte okružní plavbu kolem zámku Orlík, gastronomickou plavbu, večerní plavbu s hudbou a večeří, či přepadení piráty. Kromě plavby lodí si prohlédněte zámek Orlík nebo hrad Zvíkov.

Rybník Svět brázdí výletní loď Petr Vok. Nasedněte! Čeká vás cesta kolem Světa! Až vaše padesátiminutová plavba skončí, zajděte si do Třeboně na prohlídku zámku nebo zavítejte na zajímavou sbírku vodních a mokřadních rostlin. V Domaníně stojí za návštěvu Schwarzenberská hrobka.

Vodní nádrž Lipno poznejte i při plavbě lodí. Nabízí se paluby lodi Vltava a lodi Smetana. Vaše cesta může trvat 30 minut i 3 hodiny. Výhled na vodní hladinu a břehy okolo, lze doplnit i něčím dobrým z lodních barů. Užijte si atrakce na břehu nebo si vyjeďte ke klášteru ve Vyšším Brodě.

Ústecký kraj

Labe lze poznat stylově z paluby parníku Labe. Už jste zažili Vinařskou plavbu z Ústí nad Labem do Roudnice n. Labem? Vypravte se po vodě z Děčína do Roudnice nebo dokonce až do Drážďan. Podívejte se s dětmi do ZOO v Ústí nad Labem a nevynechejte krásy Českého Švýcarska.

Přehrady Vysočiny

Dalešická přehrada je nejhlubším vodním dílem v Čechách. Dosahuje hloubky až 85 m! Její hladinu si užijte z paluby výletní lodi Horácko, a to po celý rok. Začátek i konec plavby je v přístavišti Kramolín. Projedete přístavištěm Dalešice, u autocampu Wilsonka, u Stropešínského mostu a v Koněšíně. Dopřejte si pak prohlídku Pivovaru Dalešice nebo se vypravte na zříceninu hradu Holoubek.

Jihomoravský kraj

Brněnská přehrada není jen místem ke koupání a k procházkám. Nastupte na palubu „brněnského parníku“ a užijte si přehradu jinak. Záleží na vás proplujete-li se celou trasou od Bystrce do Veverské Bítýšky nebo nastoupíte či vystoupíte cestou v některém přístavišti. V okolí přehrady zajděte do ZOO Brno nebo navštivte Technické muzeum v Brně.

Vranovská přehrada se může stát příjemným výletním zážitkem na lodích Viktorie, Valentýna a Poseidon. Třetí jmenovaná je nejnovější a díky klimatizaci i topení vám tam bude hezky, ať už se na plavbu vydáte v listopadu či v červenci. Lodě staví v šesti přístavištích. Po plavbě Vranovskou přehradou vystupte na pevnou zem a prohlédněte si zámek ve Vranově nad Dyjí nebo Pevnostní muzeum Vranov.

Přehrady Zlínska

Baťův kanál z paluby některé z výletních lodí vás potěší. Kdo zbožňuje víno, má jedinečnou možnost dopřát si zastávky ve vinných sklípcích. Pokud raději sportujete, vezměte si na palubu kolo a doplujte k místu, odkud na 80 km dlouhé cyklostezce šlápněte do pedálů. Podívejte se do skanzenu Strážnice a vezměte děti do expozice Živá voda v obci Modrá.

Od vodních nádrží a přehrad se můžete vydat k vodním elektrárnám, jejich technické finesy vás uchvátí. Anebo zkuste naše řeky a tipy na vodácké trasy po nich.