Pojďte poznat starobylé královské věnné město Mělník

Mělník - náměstí Míru. Zdroj: Creative Commons (CC BY-SA 4.0). Autor: Pudelek

Vydejte se na krásný výlet za památkami a zajímavostmi středočeského města, ležícího na protáhlé vyvýšině mezi Labem, do kterého se tu vlévá Vltava, a říčkou Pšovkou. Věnné město českých královen Mělník vám nabízí bohatou historii, nádherné výhledy i tajemné podzemí. 

Co musíte v Mělníku vidět

Již samotné mělnické náměstí Míru vás okouzlí pěknou radniční budovou a okolními domy s loubím. Po pár minutách chůze do kopce přijdete až k mělnickému zámku, sídlu prastarého šlechtického rodu knížat z Lobkowicz, který je významnou dominantou města. Pro návštěvníky je otevřen celoročně a vy zde můžete obdivovat jeho unikátní prostory plné významných malířských či sochařských děl, starobylý nábytek nebo jiné rozličné zajímavosti. Velkým lákadlem jsou i veřejnosti zpřístupněné klenuté vinné sklepy, nacházející se ve třech patrech pod zámkem, s možností degustace vín. Můžete tu mimo jiné vidět i originální sudy s překrásnými řezbami. Zámecká restaurace vám nabídne typickou českou kuchyni i nádhernou vyhlídku na soutok Labe s Vltavou a vinice sv. Ludmily. Pro mlsné jazýčky je zde vyhlášená cukrárna, vybavená ve stylu Ludvíka XIV.

Mělník – zámek. Zdroj: Creative Commons (CC BY-SA 4.0). Autor: VitVit


K Mělníku neodmyslitelně patří soutok Labe s Vltavou. Sledovat ho můžete jak z restaurace, tak i z nedaleké Vrázovy vyhlídky, která je oblíbeným místem setkávání obyvatel i návštěvníků města. Úchvatná podívaná!

Mělník Labe a Vltava soutok. Zdroj: Creative Commons (CC BY-SA 4.0). Autor: MissKaB

Neméně historicky významný je i chrám sv. Petra a Pavla s mohutnou věží a zvonicí. Patří mezi nejhodnotnější církevní stavby nejen města, ale také celého regionu, jelikož se řadí k nejstarším kostelům v Čechách. Pod kněžištěm se nachází krypta s kostnicí, kde jsou uloženy ostatky téměř 15 000 osob a do dnešní podoby ji uspořádal profesor Jindřich Matiegka. Srovnány jsou do obrazců symbolizující víru, naději a lásku. 

Sestupte do podzemí! Ve městě stojí za návštěvu i mělnické podzemí a středověká studna ze 14. století. Ta je skutečnou raritou, neboť je nejširší studnou v České republice. Byla vyhloubena při vzniku města a ve středověku byla jediným zdrojem pitné vody. Systém chodeb sloužil nejen jako úkryt, ale také jako sklepení k uchovávání mělnického vína, piva a potravin. K mělnickému podzemí se ale také váže několik legend a pověstí. Jedna z nich praví, že v útrobách mělnického kopce spí svatý Václav a tisíce rytířů, kteří vyrazí na pomoc zemi české v době, kdy jí bude nejhůře. Jiná pověst zase vypráví o pokladu nesmírné hodnoty, který se ale objevuje pouze v okamžiku, kdy celé město lehne popelem. Právě tento hodnotný poklad pak má posloužit občanům jako pomoc při obnovování vyhořelého města. Hlavní vstup do podzemí je z mělnického infocentra přímo na náměstí. 

Místo

Středočeský kraj, okres Mělník, město Mělník

Kontakt

Turistické informační centrum Mělník
Legionářů 51, 276 01 Mělník
tel. +420 315 627 503, +420 602 679 552
e-mail:
infocentrum@mekuc.cz
www.ticmelnik.cz

Bližší informace o otevíracích dobách a vstupném do objektů naleznete na internetových stránkách Turistického informačního centra Mělník.

VÝLETY V OKOLÍ

Vyberte vzdálenost výletů v okolí: km

Nebyly nalezeny žádné výlety ve zvolené vzdálenosti.