Hrad Vrškamýk vás překvapí zajímavou historií

hrad Vrškamýk
Kamýk nad Vltavou, Středočeský kraj. Foto: Donald Judge (CC BY 2.0)

Jen malý kousek od středočeského Kamýku nad Vltavou najdete hrad Vrškamýk, zvaného též Hunec. Pozůstatky kdysi honosného hradu dokazují, že sloužil jako letní sídlo nejstarších českých panovníků. Jak by také ne, vždyť leží v krásné krajině nedaleko vltavských kaskád. Vydejte se do středověku a poznejte slavnou minulost a současnost romantické zříceniny.

Kromě panovníků zde pobývali i královští lovčí, protože hrad sloužil také pro panovnické kratochvíle. Jenže ve 2. polovině 14. století jeho úlohu převzal Karlštejn a Vrškamýk byl tak opuštěn a zapomenut. Zřícenina se stala útočištěm loupeživých rytířů.

hrad Vrškamýk
Kamýk nad Vltavou, Středočeský kraj. Foto: Donald Judge (CC BY 2.0)

Hrad Vrškamýk je dnes budova s vyhlídkovou věží

Příjemnou procházkou se k hradu dostanete po zelené turistické značce z Kamýka nad Vltavou. Cestou se můžete zastavit v areálu se středověkým hřištěm, ovčínem, labyrintem a dalšími atrakcemi, především pro děti. Vystoupíte-li na 11 m vysokou vyhlídkovou věž Vrškamýk, čeká vás pohled na obec Kamýk nad Vltavou a jeho okolí. Vstup do oploceného areálu je symbolicky zpoplatněn.

Kousíček od středověkých hrátek se nachází zřícenina hradu Vrškamýk. Jeho pozůstatky si můžete projít a prohlédnout, uvidíte zbytky původních hradních budov, zbytky brány předhradí, příkopy a valy. Kolem zříceniny vede turistická cesta doplněná informačními tabulemi s fotografiemi a obrázky hradu, jak vypadal před staletími nebo před pár desítkami let.

Slavná historie hradu Vrškamýk

Na místě jednoduchého dvorce pravděpodobně během 1. poloviny 13. století začal budovat Václav I. honosnou rezidenci. Pobýval zde i královský lovčí, neboť panovníkům sídlo sloužilo jako základna pro jejich kratochvíle, především pro lovecké výpravy do okolních hlubokých lesů. Od roku 1569 jsou zmínky o hradu jako o zřícenině. Jedním z důvodů, proč byl hrad opuštěn, byla vzdálenost od Prahy, také se uvádí špatná statika obvodových zdí. Podle pověsti zde sídlil rytíř Hunec (odtud i jeden z názvů této zříceniny), který krutě nakládal se svými poddanými. Při projížďce po okolí byl zabit a jeho duch se krajem toulá dodnes.

A jak je to s hradem dnes?

Významným obdobím v novodobé historii hradu byly roky 2009 a 2010, kdy byl areál uzavřen, archeologicky prozkoumáván a stabilizován. Byla například odkryta vstupní brána a nalezeny pozůstatky středověkých předmětů, jako například středověký kahánek. Zřícenina hradu Vrškamýk, Kamýk nebo také Hunec rozhodně stojí za návštěvu.

Turistické informace

Zřícenina hradu Vrškamýk je volně přístupná. Stejnojmenná rozhledna s prodejem suvenýrů je otevřena dle možností provozovatele. Bližší informace – Obec Kamýk – Hrad Kamýk.

Tip na výlet: Historií se můžete brouzdat i v nedalekém (15 km) skanzenu Vysoký Chlumec. Je to jako návštěva do starých časů. 

Kde hrad Vrškamýk najdete? 

Středočeský kraj, okres Příbram, Kamýk nad Vltavou

Kontakt

Informační centrum Kamýk nad Vltavou
Kamýk nad Vltavou 69, 262 63
tel.: +420 318 677 171
e-mail: infocentrum@obeckamyk.cz
www.obeckamyk.cz

mapka k hradu Vrškamýk
Kamýk nad Vltavou, Středočeský kraj. Zdroj: mapy.cz
VÝLETY V OKOLÍ

Vyberte vzdálenost výletů v okolí: km

Nebyly nalezeny žádné výlety ve zvolené vzdálenosti.