Vydejte se s námi do městečka na pomezí Orlického podhůří a Polabí a odhalte tajemství zámku Choceň. V Orlickém muzeu na vás čekají druhohorní zkameněliny, cihly i první česky tištěná Bible.
Zámek Choceň pamatuje Švédy i Hitlerjugend
Zámek Choceň prošel od svého vzniku v 16. století velkou řadou proměn i využití. Přečkal vydrancování švédskými vojsky, barokní přestavbu na letní sídlo Kinských i druhou světovou válku. Během té se na zámku vystřídali Hitlerjugend i francouzští zajatci. V současné době již však slouží zámek pouze pro potřeby města, základní umělecké školy a jako Orlické muzeum, které je otevřené i vám.
Součástí muzea je navíc i pseudogotická zámecká kaple Nanebevzetí Panny Marie, vystavěná v polovině 19. století dle originálního návrhu vídeňského architekta B. Stacha. V rámci komentované prohlídky tak můžete obdivovat nejen jedinečné klenuté stropy zdobené mramorem, ale také okouzlující vitrážová okna. Díky nim na vás v kapli dýchne doslova nadpozemská atmosféra.
Staňte se členem FB skupiny Fajnvylety.cz a získáte přístup ke stovkám tipů na zajímavé výlety. Podělte se o fotky a zážitky z vašich výletů.
Bohaté expozice Orlického muzea v Chocni
Téměř o 14 tisíc muzejních předmětů se starají zaměstnanci muzea a vy máte možnost se v rámci prohlídky se zlomkem z nich seznámit. K dispozici jsou vám stálé expozice geologie, paleontologie, archeologie, historie a cihlářství.
- Historická expozice dává návštěvníkům nahlédnout nejen do minulosti choceňska, ale představuje i množství skutečně vzácných předmětů. K nejcennějším z nich patří Melantrichova bible a Bible pražská, které jsou nejen jedinečným dokladem zručnosti našich předků, ale i významným artefaktem křesťanství.
- Archeologická expozice představuje vzácné exponáty odhalené při vykopávkách v Chocni a okolí. Zejména zahrádkáře a milovníky přírody zaujme zemědělské náčiní z doby bronzové.
- Paleontologická expozice je tvořena zejména nálezy choceňského lékaře Ph.Mg. Františka Hlaváče. Ač je jeho nejvzácnější objev, zkamenělé zbytky vzácného ptakoještěra Ornitochirus Hlavači, uložen v Národním muzeu, každého milovníka archeologie jistě zaujmou i mamutí stoličky či lebka jeskynního medvěda.
- Geologické expozice potěší všechny milovníky zkamenělin. Hlavonožci, loděnky, amoniti, ale také zkamenělé ryby. Výprava do druhohorního moře může začít.
- Expozice cihlářství je ojedinělou výstavou mapující zaniklé cihelny a představující jejich cihlářské výrobky. Viděli jste již někde v muzeu cihly?
Turistické informace
Expozice Orlického Muzea Choceň je možné si prohlédnout v otevíracích dnech.
V sezóně od května do září celý týden od 9 do 12 hodin a od 14 do 16 hodin.
Mimo sezónu od října do dubna v pracovní dny od 9 do 12 hodin a od 14 do 16 hodin a v sobotu a v neděli od 13 do 16 hodin.
Budova muzea není bezbariérová, ale po předchozí domluvě lze zpřístupnit návštěvníkům na vozíčku dolní expozice v přízemí zámku. Telefonní číslo pro objednání této prohlídky je +420 465 471 624, e-mail: muzeum.chocen@centrum.cz.
Bližší informace o otevírací době, vstupném a konaných výstavách najdete na webových stránkách Orlického Muzea Choceň.
Kde se Orlické muzeum nachází?
Kraj: Pardubický
Okres: Ústí nad Orlicí
Město: Choceň
Kontakt na provozovatele
Orlické Muzeum Choceň
Pernerova 1 – zámek
Choceň 565 01
Tel: +420 465 471 624
E-mail: muzeum.chocen@centrum.cz
Web: www.orlickemuzeum.cz
Tip na fajn výlet v okolí Chocně
Vydejte se přes kopec do lázeňského městečka Brandýs nad Orlicí. Čeká na vás zřícenina hradu i přírodní Labyrint světa a ráj srdce.