Muzeum v přírodě: Starodávné roubenky uprostřed města okouzlí romantikou

Muzeum v přírodě
Betlém Hlinsko. Zdroj: nvmp.cz/vysocina

Muzeum v přírodě je ukázkou toho, jak žili naši předkové. Poznáte to v samotném středu města Hlinska v Pardubickém kraji. Navštivte tuto vesnickou památkovou rezervaci a poznejte obydlí tkalce, hračkáře či továrního dělníka. V jednom z domků naleznete i expozici vesnických masopustních obchůzek a masek z Hlinecka, které jsou součástí světového dědictví UNESCO.

Muzeum v přírodě Vysočina

Městečko Hlinsko najdete v krajinné oblasti Železných hor v severní části Českomoravské vrchoviny. Památkovou rezervaci lidové architektury zvanou Betlém naleznete v historické části města na pravém břehu řeky Chrudimky. Projděte se historií a nahlédněte do starodávných chaloupek, které si zde začali stavět drobní řemeslníci od poloviny 18. století. Poznáte tak dílnu a obydlí tkalce, hračkáře, ševce, pilnikáře nebo továrního dělníka. Bydleli a pracovali zde krejčí, kožešníci, sedláři, ale třeba také výrobce hudebních nástrojů. Z původních budov se sice dochovala jen malá část, ale díky snaze pracovníků památkové péče a mnoha dalších nadšenců se je podařilo zachránit a zpřístupnit návštěvníkům. Během roku se v některých staveních pořádají tematické výstavy, v jiných najdete prodejny s uměleckými předměty, obchod s bylinkami i restauraci. 

Staňte se členem FB skupiny Fajnvylety.cz a získáte přístup ke stovkám tipů na zajímavé výlety. Podělte se o fotky a zážitky z vašich výletů.

Muzeum v přírodě
Betlém Hlinsko. Zdroj: nvmp.cz/vysocina

Klapy klap

V roubeném domku s č. p. 361 můžete ještě dnes slyšet klapot tkalcovského stavu. Je to díky panu Josefu Fidlerovi a jeho Tkalcovně na Betlémě. Při prohlídce s výkladem se dozvíte spoustu zajímavých informací a při praktické ukázce poznáte tradici výroby ručně tkané žinylky v typickém venkovském prostředí. Je to jediné místo v České republice i v Evropě, kde se žinylka vyrábí tradičním způsobem podle patentu z roku 1890.

Muzeum v přírodě nejsou jen stavení, ale i Hlinecký masopust

Prohlídkový okruh „Expozice masopustních obchůzek a masek z Hlinecka” vám představí tradiční kostýmy některých typických masek i atmosféru samotné obchůzky prostřednictvím fotografií i krátkého filmového dokumentu. Najdete jej v domku č. p. 362. V roce 2010 se stala lidová tradice Vesnické masopustní obchůzky a masky na Hlinecku součástí kulturního dědictví lidstva v seznamu UNESCO.

Muzeum v přírodě
Betlém Hlinsko. Zdroj: nvmp.cz/vysocina

Betlém Hlinsko je v Muzeu v přírodě k vidění celoročně

Za půvabnou lidovou architekturou můžete přijet po celý rok. Konají se tu i speciální prohlídky a akce, například Rozloučení s masopustem, Velikonoce na Betlémě a Vodění jidáše, Betlémská muzejní noc i Betlém vánoční.
V objektech památkové rezervace Betlém platí přísný zákaz kouření. Můžete vstoupit i se svým pejskem, ale musí být na vodítku a mít náhubek.

Fajn výlet v okolí: Zavítejte do země Keltů v archeoskanzenu u Nasavrk

Kde Muzeum v přírodě najdete? 

Pardubický kraj, okres Chrudim, město Chrudim

Otevírací doba a vstupné do Muzea v přírodě

Aktuální a bližší informace o otevírací době a vstupném a akcích najdete na internetových stránkách nmvp.cz/vysocina.

Kontakt

Národní muzeum v přírodě
Muzeum v přírodě Vysočina
Příčná 350, 539 01 Hlinsko
tel: +420 469 326 415, +420 469 311 429
e-mail:
muzeumvysocina@nmvp.cz
www.nmvp.cz

Tip na občerstvení a ubytování

Penzion u Tvrze
U Tvrze 334, 539 01 Hlinsko
tel.: +420 604 309 333
e-mail:
usoudku@seznam.cz
www.penzionutvrze.cz

VÝLETY V OKOLÍ

Vyberte vzdálenost výletů v okolí: km

Nebyly nalezeny žádné výlety ve zvolené vzdálenosti.