Vrch Javořice: od Velkého pařezitého rybníka dále

Javořice a Velký pařezitý rybník
Velký pařezitý rybník. Zdroj: telc.eu

Na jižním konci vysočiny, nedaleko Telče, si můžete vyšlápnout na její nejvýše položený bod – vrch Javořice. Na trase výletu, která už od začátku vede převážně zalesněnou krajinou, na vás ještě čeká pěkný výhled z Míchovy skály.

Javořice, někdy také místními zvaný Javořina, je vrch dostupný cestou od parkoviště u Velkého pařezitého rybníka. Čeká vás zhruba devítikilometrová trasa. Nejprve vyrazíte červenou značkou po hrázi, která prošla v roce 2019 rekonstrukcí. Po asi 1,2 km chůze zabočíte na rozcestí Na průseku doleva na zelenou značku, která směřuje jako podle pravítka přímo k cíli cesty. Zhruba v její polovině se vyplatí absolvovat krátkou odbočku k přírodní památce Míchova skála. Tvoří ji dvě skalní věže, které jsou vysoké přibližně 13 metrů a výhled z nich stojí za to.

Staňte se členem FB skupiny Fajnvylety.cz a získáte přístup ke stovkám tipů na zajímavé výlety. Podělte se o fotky a zážitky z vašich výletů.

Míchova skála - cestou na Javořici
Výhled z Míchovy skály. Zdroj: telc.eu

Českomoravské vrchovině vévodí Javořice

Odtud už budete na Javořici stoupat jen asi půl hodiny. Její nadmořská výška je 836,5 m a stojí na ní vysílač Českých radiokomunikací vysoký 164 m, který je vidět z dalekého okolí. V dřevěném přístřešku nedaleko vrcholu si můžete odpočinout a posvačit. Pak ještě můžete pokračovat kousek dál po zelené ke Studánce Páně. Ta byla shromaždištěm Českých bratří, kteří se zde v době protireformace scházeli k tajným bohoslužbám. Připomínkou této doby je kamenný stůl, který stojí u Studánky Páně dodnes.

vysílač Javořice
Vysílač Českých radiokomunikací na Javořici. Zdroj: telc.eu

Z Javořice naučnou stezkou Velký pařezitý rybník

Zpáteční cesta už vás tolik neunaví, protože vede víceméně z kopce. Pokud tedy budete mít ještě chuť, můžete v závěru absolvovat okružní naučnou stezku Velký pařezitý rybník, procházející Přírodní rezervací Velký pařezitý rybník. Oblast i nejbližší bažinaté okolí připomíná tajgu. Trasa má 4 zastavení, která vás seznámí s historií rybníka a zajímavostmi v jeho okolí.

Tip na fajn výlet: Vydejte se do tajemného světa kamenného kruhu Druidů u obce Počátek. Láká ke zklidnění a meditaci. 

Kde Javořici najdete? 

Kraj Vysočina, okres Jihlava, Řásná

GPS parkoviště Velký pařezitý rybník: 49.2265981N, 15.3855694E

Kontakt

Turistické informační centrum Městského úřadu Telč
nám. Zachariáše z Hradce 10, 588 56 Telč
tel.: +420 567 112 407; +420 567 112 408
e-mail:
info@telc.eu
www.telc.eu

Obec Řásná
Řásná 63, 588 56 Telč
e-mail:
rasna@volny.cz
www.rasna.cz

Kam se jít najíst a ubytovat?

Penzion a restaurace U Kolářů
Řásná 62, 588 56 Telč
tel.: +420 608 028 353
e-mail:
Roman_kadlec@email.cz
www.u-kolaru.cz

VÝLETY V OKOLÍ

Vyberte vzdálenost výletů v okolí: km

Nebyly nalezeny žádné výlety ve zvolené vzdálenosti.