Když zbožňuješ vánoční atmosféru: Andělský advent, pečení cukroví a betlémy

Vánoční Svitavy. Zdroj: Město Svitavy
Vánoční Svitavy. Zdroj: Město Svitavy

Vánoční svátky jsou spojeny také s pečením perníčků. Peče je téměř každá rodina a jsou opravdu oblíbené. Kolébkou perníku jsou Pardubice a my se dnes vydáme na Pardubicko na výlet, abychom se podívali, jaké vánoční trhy si pro nás připravila některá města v Pardubickém kraji. 

O trzích v Pardubicích jsme už psali, tak se dnes podíváme jinam a vy milí návštěvníci a cestovatelé za krásou vánočních trhů si udělejte prima adventní výlety.

Andělská Chrudim a světlo v zahradách

Adventní trhy v Chrudimi probíhají na Resselově náměstí od 1. do 23. prosince. Ochutnejte svařák, domácí pečivo, produkty z medu, koření, domácí uzeniny a trdelník. Kochejte se šperky a dekoračními předměty. Dobře se bavte na koncertech, divadlech, workshopech a soutěžích. Vánoční strom  na Resselově náměstí svítí od neděle 1. prosince.

Andělská Chrudim vás od 1. prosince do 31. prosince zve na procházky po městě. Najděte andílky, kteří se rozlétli po celém městě, hledejte ve výlohách, oknech i zahradách. Od 18. prosince do 26. prosince se vypravte na akci „Světlo v zahradách“. Světelné expozice v Klášterních zahradách prozáří vaše dny světly a světýlky.

Bohatý advent připravila Litomyšl. Zdroj: Město Litomyšl
Bohatý advent připravila Litomyšl. Zdroj: Město Litomyšl

Program vánočních trhů v Litomyšli

V předvánočním čase se Litomyšlské zámecké návrší promění v místo, kde se slétají andělé. Jejich domovem se stal nově zrekonstruovaný chrám, kde návštěvníkům představí příběh Ježíše a během Vánoc dohlížejí na desítky betlémů.

Z Andělské vyhlídky sledují program Andělských adventních nedělí od 13.00 do 19.00, který je naplněn koncerty, pohádkami, světelnými efekty, ohni a lákavými vůněmi gurmánských specialit z probíhajícího trhu. Určitě se do Litomyšle přijeďte podívat! V předvánočním období je toto město opravdu okouzlující a nabízí celodenní program pro děti i dospělé každou adventní neděli.

vánoční trhy Pardubice
Andělský advent v Litomyšli. Zdroj: Zámecké návrší z. ú.

Ve Svitavách na jarmark i do muzea

Ve Svitavách chystají bohatý adventní program. V nedělí 8. prosince od 8.00 se těšte na bezbariérový vánoční jarmark na náměstí Míru. V Městském muzeu a galerii ve Svitavách si nenechte ujít parádní akci. Chcete si udělat tradiční vánoční hnízda, ozdobit perníčky, plést vánočky, upéct cukroví, ozdobit vánoční skleněnou baňku nebo pouštět lodičky z ořechových skořápek? Vyrobit si můžete adventní věnec, svícny, přáníčka i PF. 

vánoční trhy Pardubice. Zdroj: Město Svitavy
Adventní Svitavy. Zdroj: Město Svitavy

Cesta do Betléma v Přelouči

Město Přelouč připravilo pro děti divadlo Cesta do Betléma v neděli 8. prosince od 16.00 v kině a 9. prosince Vánoční koncert Josefa Vágnera od 19.00 také v kině.

Ve Vysokém Mýtě na náměstí Přemysla Otakara II. zavítejte na Vánoční Kujebácký jarmark od 9.00. Můžete se těšit na mnoho řemeslných výrobků. Od lahodného občerstvení po domácí sirupy, koření, truhlářské výrobky, keramiku a autorské šperky.