Lom Velká Amerika: Objevte úžasný divoký západ v Českém krasu

Bývalý lom Velká Amerika ve Středočeském kraji. Foto: Antonín Skryja
Bývalý lom Velká Amerika ve Středočeském kraji. Foto: Antonín Skryja

Vydejte se s námi k pozoruhodnému místu, které má přezdívku český Grand Canyon. Lom Velká Amerika najdete v Českém krasu a patří k nejhezčím a největším ze soustavy lomů Amerika. Úžasná scenérie průzračného jezera na dně lomu ohromí každého návštěvníka, a proto si impozantní kaňon oblíbili turisté i filmaři. Působivý lom Velké Ameriky se objevil například ve známém filmu Limonádový Joe.

Lom Velká Amerika má jedinečnou atmosféru

Vápencový lom Velká Amerika na území obce Mořina v okrese Beroun ve Středočeském kraji je největším ze skupiny zdejších lomů. Zatopený lom Velká Amerika je pro svoji jedinečnou scenérii vyhledávaným turistickým místem. Jeho velikost je cca 750 x 150 metrů, hloubku má do 80 metrů a jeho dno leží v nadmořské výšce 322 metrů. Lom je zatopen bezodtokovým jezerem do 335 m n. m.

Staňte se členem FB skupiny Fajnvylety.cz a získáte přístup ke stovkám tipů na zajímavé výlety. Podělte se o fotky a zážitky z vašich výletů.

Díky své jedinečné atmosféře připomínající „divoký západ” se lomu přezdívá český Grand Canyon. Pro řadu českých i zahraničních filmů se tak stal kulisou, neboť lom Velká Amerika dokázal navodit úžasnou atmosféru, například ve scénách pro filmy Limonádový Joe, Akumulátor či pohádku Malá mořská víla.
Působivé prostředí a krásu lomu si můžete vychutnat procházkou po chodníku pro pěší s úžasnými vyhlídkami na impozantní kaňon.

Bývalý lom Velká Amerika ve Středočeském kraji. Foto: Antonín Skryja
Bývalý lom Velká Amerika ve Středočeském kraji. Foto: Antonín Skryja

Kudy k lomu Velká Amerika?

Bývalý lom Velká Amerika (tak jako i ostatní lomy v okolí) je soukromým majetkem společnosti Lomy Mořina. Přímo k lomu, ani k jeho okrajům se z důvodu bezpečnosti nedostanete. Trvale je zakázaný vstup i ke koupání, rybaření apod.
U lomu Velká Amerika je parkoviště, od kterého vede podél severního okraje žlutě značená pěší turistická trasa a naučná stezka s několika krásnými vyhlídkovými místy.
K lomu se můžete dopravit také autobusem. Přímo u lomu staví linka č. 311 Pražské integrované dopravy.

Lom Velká Amerika a jeho historie

Těžba mimořádně kvalitního vápence se v lomu Velká Amerika rozvíjela společně s průmyslem po 1. světové válce. Těžba kamene však zapříčila mohutné sesuvy stěn, a tak v roce 1963 došlo k zastavení těžby. Název Amerika souvisí s americkým způsobem těžby, kdy se z hlavní chodby kopaly odbočky. Podzemí je tak protkané kilometry chodeb.

Poznejte další zajímavosti v okolí lomu Velká Amerika

Velká Amerika je nejznámější lom, ale v okolí najdete několik dalších větších i menších lomů. Vydejte se žlutě značenou turistickou cestou k malebnější Malé Americe a po dvou kilometrech k Dubu sedmi bratří. Pak už je to jen kousek na hrad Karlštejn.

Místo výletu

Kraj: Středočeský
Okres: Beroun
Obec: Mořina

Kontaktní informace

Lom Velká Amerika
Městské Informační Centrum Beroun
Husovo náměstí 69
266 01 Beroun
tel: +420 311 654 321
e-mail: mic@mkcberoun.cz 
www: infocentrumberoun.cz

Tip na výlet v okolí lomu Velká Amerika

V překrásné oblasti Českého krasu s mnoha výhledy na řeku Berounku se nachází obec Tetín, známá jako poutní místo úzce spjaté s pověstmi z dob nejranější české státnosti. Krajina s přírodními zajímavostmi a nezaměnitelnou atmosférou historických památek, i se svými temnými stíny, je lákavým cílem mnoha výletníků. Buďte jedním z nich a poznejte Tetín.

VÝLETY V OKOLÍ

Vyberte vzdálenost výletů v okolí: km

Nebyly nalezeny žádné výlety ve zvolené vzdálenosti.