Mariina vyhlídka nabízí jedinečná panoramata z dřevěného altánku

Mariina vyhlídka
Mariina vyhlídka na jihu Plzeňska.

Mariina vyhlídka v Českosaském Švýcarsku vás okouzlí. Lokalita je vhodná pro procházky lesem, turistiku i cykloturistiku. Jedním z oblíbených výletních cílů je vyhlídka na Mariině skále, kam se můžete vydat celoročně.

Mariina vyhlídka je pískovcový skalnatý kopec v Českosaském Švýcarsku nacházející se severně nad obcí Jetřichovice ve výšce 428 metrů nad mořem. Své jméno si získala v 19. století, kdy byl kopec pojmenován po Marii Anně Kinské – manželce majitele panství. Předtím se kopec jmenoval Velký Ostrý.

Staňte se členem FB skupiny Fajnvylety.cz a získáte přístup ke stovkám tipů na zajímavé výlety. Podělte se o fotky a zážitky z vašich výletů.

Útvar Mariina skála se nachází v parku na žluté turistické trase, která vás zavede k dalším atraktivním místům. Samotná skála by byla jen těžko zdolatelná, kdyby na jejím vrcholu nebyl vystavěn altán se schodištěm. Nejkrásnější výhled z altánu je severozápadním směrem, kde nepřekážejí vysoké stromy. Pohled na okolní lesy a pahorky tohoto malebného kraje vás nadchne.

altán Mariiny vyhlídky
Výhled z altánku na Mariině vyhlídce je nádherný. Foto: Otakar Haška, zdroj: ceskesvycarsko.cz

Současný altán postavili podle původního návrhu mistra z roku 1856. Je tudíž replikou původní stavby a turistům byl altánek ve stylu římského chrámu zpřístupněn až letos. V roce 2013 již opravený altánek poškodil blesk a musel být stržen.

Přístup

Vyhlídka je velmi dobře dostupná pro pěší turisty i cyklisty. Pokud přijedete autem, můžete parkovat na parkovišti, odkud vás k vyhlídce zavedou cedule a rozcestníky. Další možností je asfaltová cesta, kterou ocení hlavně rodiny s malými dětmi. Nevede složitým terénem a nemusíte stoupat do prudkého kopce. Její nevýhodou je však veliká vzdálenost od ostatních turisticky zajímavých míst. Tuto cestu tedy doporučujeme pouze tehdy, když je vyhlídka jediným cílem vašeho výletu.

Mariina vyhlídka na skále
Mariina skála. Foto: Matěj Baťha

Naučná stezka Jetřichovickými skalami

Po naučné stezce Jetřichovickými skalami můžete z vyhlídky dále pokračovat na Vilemíninu vyhlídku, Rudolfův kámen a dojít až na Pohovku, odkud se po zelené turistické trase vrátíte do Jetřichovic nebo máte možnost po červené pokračovat až na Vysokou Lípu.

 

Místo

Kraj: Ústí nad Labem
Okres: Děčín
Obec Jetřichovice

Kontakt

VÝLETY V OKOLÍ

Vyberte vzdálenost výletů v okolí: km

Nebyly nalezeny žádné výlety ve zvolené vzdálenosti.