Mistři kováři v akci: Zažijte kovářskou magii na Olomouckém fortelu!

Olomoucký Fortel
Olomoucký Fortel. Zdroj: spolek Kováři Olomouckého kraje

V malebném prostředí zámku Čechy pod Kosířem se letos opět rozhoří ohně a rozeznějí kovadliny. Spolek Kováři Olomouckého kraje pořádá již 6. ročník Mezinárodního setkání kovářů, známého jako Olomoucký fortel 2024. Akce se uskuteční o víkendu 18. a 19. května  a přiláká umělecké kováře nejen z Čech, ale také ze Slovenska, Polska, Ukrajiny a Itálie.

Kování pro dobrou věc

Na otevřené ploše před zámeckou oranžérií se setkají kováři, aby společně pracovali na jedinečném díle – plastice páva. Během dvou dnů budete mít příležitost sledovat mistry svého řemesla při práci, jak vytvářejí toto impozantní dílo. Navíc budou kováři tvořit menší autorská díla na téma „tropy“, která budou hotová během kratšího časového úseku, abyste si mohli lépe představit, kolik úsilí a fortelu tato práce vyžaduje. Tyto unikátní výtvory půjdou posléze do aukce, která odstartuje v neděli ve 13 hodin. Veškerý výtěžek z aukce poputuje na podporu talentovaného kováře Daniela Černého, který po nešťastném úrazu v září 2023 zcela ochrnul.

Olomoucký Fortel
Olomoucký fortel. Zdroj: spolek Kováři Olomouckého kraje

6. ročník Mezinárodního setkání kovářů a zapojení nové generace

Akce se nezaměřuje pouze na zkušené mistry, ale i na mladou generaci kovářů ze středních a odborných škol. Tito nadějní kováři budou mít možnost pracovat po boku těch nejlepších a předvést své dovednosti. Většina zúčastněných řemeslníků patří mezi světovou elitu, což zaručuje nevšední zážitek pro všechny návštěvníky.

Olomoucký Fortel
Olomoucký fortel. Zdroj: spolek Kováři Olomouckého kraje

Bohatý doprovodný program

Kromě sledování kovářů při práci se můžete těšit na bohatý doprovodný program. Na místě budou prodejní stánky s řemeslnými výrobky, ukázky historických řemesel, dobová tavba a odlévání bronzu, výroba kroužkové zbroje a naučná kovářská stezka pro děti na téma „Živly“. Děti se mohou těšit na dílničky, kde si vyzkouší například korálkování, a také na kování pro děti. V sobotu vystoupí kapela DEJNA, která svou hudbou přidá na atmosféře.

Olomoucký Fortel
Olomoucký fortel. Zdroj: spolek Kováři Olomouckého kraje

Nožířská výstava

Součástí letošního Olomouckého Fortelu bude také speciální prodejní výstava nožů. Mistr nožíři zde představí své originální kousky, které si návštěvníci budou moci zakoupit. Tato výstava nabízí jedinečnou příležitost pořídit si kvalitní a krásně zpracované nože, které jsou výsledkem pečlivé řemeslné práce a dlouholetých zkušeností.

Olomoucký Fortel
Olomoucký fortel. Zdroj: spolek Kováři Olomouckého kraje

6. ročník Mezinárodního setkání kovářů: Tradiční kování koní

Jedním z lákadel bude také ukázka kování koní, která proběhne v sobotu v 10.00 a 13.00 a v neděli v 10 hodin. Tato tradiční dovednost jistě zaujme všechny přítomné a nabídne pohled na mistrovství kovářů v celé jeho kráse.

Olomoucký Fortel
Olomoucký Fortel. Zdroj: spolek Kováři Olomouckého kraje

Občerstvení zajištěno

Aby vám při sledování všech aktivit nevyhládlo, bude zajištěno občerstvení. Přijďte si užít dva dny plné kovářského umění, hudby, zábavy a dobrého jídla na Olomoucký Fortel 2024!

Olomoucký Fortel
Olomoucký Fortel. Zdroj: spolek Kováři Olomouckého kraje

Kam, kdy a za kolik na 6. ročník Mezinárodního setkání kovářů?

Místo konání akce: Zámek Čechy pod Kosířem, Mánesova 1, 798 58 Čechy pod Kosířem, okres Prostějov
Termín: 18.–19. května 2024
Otevírací doba: SOBOTA 9:00–21:00, NEDĚLE 9.00–16.00
Cena: 150 Kč
Snížená cena: 70 Kč
Poznámka: Dospělí 150 Kč, děti 6-15 let 70 Kč,  děti do 6 let vstup zdarma

Pořadatel 6. ročníku Mezinárodního setkání kovářů

Spolek Kováři Olomouckého Kraje
Tel.: +420 724 219 586
E-mail: straka.jara@seznam.cz
Web: kok.umelecke-kovarstvi.eu