Jednou z nejvýraznějších obav cestovatelů je jednoznačně jazyková bariéra. Dá se cestovat i bez pokročilé znalosti cizích jazyků?
Jak zvládnout komunikaci na cestách
Co by vám nemělo chybět, když toužíte procestovat svět? Především čas, energie a nadšení. Zdánlivě důležité komodity v podobě peněz a jazykové vybavenosti až tolik podstatné nejsou. Podle zkušených cestovatelů se například znalost angličtiny silně přeceňuje.
Ostatně ne všude se anglicky mluví, v mnoha zemích budete i se solidní schopností hovořit tímto jazykem poměrně „marní“. Například jihoamerickým zemím vévodí španělština. V Itálii, proslulé svými krásnými památkami, se domluvíte italsky, ale s anglickými jazykem mnohde jednoduše neuspějete, Italové jsou totiž na svůj rodný jazyk poměrně hrdí. Podobně založení jsou i Francouzi.
A jestliže se rozhodnete poznat svět i dále a vydáte se dokonce během prázdninových dobrodružství za hranice Evropy, prakticky je pochopitelné, že není možné, abyste všechny úřední jazyky ostatních zemí vstřebali. Jednoduše platí: Domluvit se po světě vždy precizně není reálné a jako cestovatel se nemusíte obávat toho, že zůstanete úplně ztraceni.
Pomůže neverbální komunikace i překladač
Jak tedy zvládnout běžnou komunikaci? Sepište si svůj vlastní cestovatelský slovník a naučte se alespoň základní fráze. Ty zvládnete vstřebat i před cestou bez dlouhého a náročného studia nebo sofistikovaných kurzů a místní zaručeně vaši snahu alespoň například pozdravit nebo si v jednoduchých větách objednat jídlo v restauraci určitě ocení.
A pokud budou jazyky exotických zemí nad vaše síly i v této základní podobě, vybavte se alespoň elementární angličtinou. Počítá se zkrátka jakákoli snaha. Myslete na to, že cizinci se mohou stydět hovořit stejně jako vy. Podobně to mají například Japonci, kteří anglicky sice „vládnou“, ale obávají se, že budou chybovat. Buďte tedy otevření, vstřícní a nelámejte si hlavu s tím, že vaše dovednosti mají své rezervy.
Tam, kde jazyková znalost ani při nejlepší vůli nevystačí, pomůže také neverbální komunikace v podobě mimiky a gest. A samozřejmě i moderní technologie. Chytrý telefon má v kapse už dnes každý. Nainstalujte si proto překladač v elektronické podobě. Úsměvné první překlady vystřídala dnes již umělá inteligence, jak dokazuje také překladač Editee nabízející schopnost hluboce porozumět a analyzovat kontext.