Naordinujte si Česnekovky – kulturně gastronomický wellness s blahodárnými účinky pro tělo i ducha v Rosicích

Česnekovky, festival v Rosicích
Česnekovky, festival v Rosicích. Zdroj: archiv KIC Rosice

Zámek Rosice se opět rozvoní česnekem! V sobotu 9. září se tu uskuteční již 15. ročník aromatického festivalu Česnekovky. Připraveno je bohaté kulturní menu a nebude chybět farmářský trh se spoustou česnekových specialit.

Hned po zahájení festivalu udeří do strun cimbálka Za oponou, složená z mladých rekrutů brněnského Valášku. Chlapi s hlasy jako zvon to umí pěkně rozbalit! Moravské písně prokládají i svižným čardášem.

Druhá, nikoli co do významu, ale pouze v pořadí je kapela OKno neboli „herecký boyband“, jak sebe sama tato brněnská pop-folková sestava z Husy na provázku tituluje. Na pódiu představují své autorské písně a s humorem sobě vlastním baví diváky nejen chytlavými skladbami, ale i svým hereckým umem.

Odpoledne se chopí hudebních nástrojů Koňaboj. Název této kapely z Vyškova evokuje spíše country, ale nenechte zmýlit, hrají lidovou hudbu ze všech koutů Moravy v atraktivních aranžích okořeněných zvukem elektrické kytary.

Česnekovky, Zámek Rosice
Česnekovky, Zámek Rosice. Zdroj: archiv KIC Rosice

Divadelní exkurze do socialistického Československa

Vítejte v roce 1982. Jezero Balaton je rájem turistů z východního bloku, které jim nahrazuje moře a oceán. Interaktivní, pouliční, nonverbální představení na vodním šlapadle s trochou nostalgie a satiry, to je Balaton 1982 v režii španělského mistra pouličního divadla Adriana Schvarzsteina. Projekt vznikl jako vzpomínka na éru letních prázdnin v době socialismu. „Doba je divná, ale žít se musí.“

Česnekovky, Zámek Rosice
Česnekovky, Zámek Rosice. Zdroj: archiv KIC Rosice

​Divadlo pro děti

Pokud jde o divadlo, nezapomněli organizátoři festivalu ani na nejmladší diváky. Pozvali divadelní uskupení Jaromír, které děti zaujme i pobaví komediální pohádkou Lampa pana Aladina o přátelství, odvaze a touze plnit si své sny.

Nejen uměním živ je člověk. Na co se tedy mohou těšit vaše mlsné jazýčky? Na bezmasé, ale chutné speciality od Vegetíme, placky z Madliny zavařovny, bramboráky, domácí hranolky, voňavou česnečku, Aperol, speciály z minipivovaru Na Vyhlídce a hlavně – na spoustu česneku!

Česnekovky, festival v Rosicích
Česnekovky, festival v Rosicích. Zdroj: archiv KIC Rosice

Kde se Česnekovky konají?

Zámek Rosice
Žerotínovo nám. 1
665 01 Rosice
Jihomoravský kraj
GPS: 16.385715%2C49.182353

Datum a vstupné

9. září 2023, 8:00—17:00

Cena: 70 Kč

Kontakty

Tel.: +420 733 543 535
E-mail: redakce@kic.rosice.cz
Web: www.cesnekovky.com