Naordinujte si lesní terapii v přírodě Hostýnských vrchů

Hostýnské vrchy. Foto: Zdeněk Urbanovský

Pohyb na čerstvém vzduchu a uklidňující zeleň vám zažene starosti všedních dnů. Nechte je odejít při vycházce nad obcí Přílepy nedaleko Holešova. Upevněte si své zdraví na zalesněném úpatí přírodního parku Hostýnských vrchů, které je oblíbeným místem pěších výletníků i cykloturistů.

Výchozím bodem našeho výletu do Hostýnských vrchů je informační tabule u zámku Přílepy, seznamující s jeho historií. Pseudorenesanční zámek byl rodem Seilernů vystavěn v polovině 19. století na místě původní opevněné tvrze. Aktuálně je zámek nepřístupný, neplatí to ale o zámeckém parku, který patří mezi chráněné památky.

Staňte se členem FB skupiny Fajnvylety.cz a získáte přístup ke stovkám tipů na zajímavé výlety. Podělte se o fotky a zážitky z vašich výletů.

Lesní kaple Panny Marie Svatohostýnské, Přílepy. Foto: Zdeněk Urbanovský

Od turistického rozcestníku se vydejte modře značenou trasou směřující k vrchu Hrad. Kousek nad obcí si prohlédněte lesní kapli Panny Marie Svatohostýnské, kterou zde nechal v roce 1882 postavit hrabě Karel Maxmilián Seilern. Cesta pak zvolna stoupá lesem, po dvou kilometrech po pravé ruce uvidíte kopec Hrádek, na kterém v minulostí stával hrad. Turistická trasa jej sice míjí, ale vede k němu pěšina. Kamenné stěny či sklepení zde nenajdete, terénní úpravy jsou však dosud zřejmé.

Další zajímavostí na trase bude kopec Hrad. Nenechte se zmást názvem, zde hrad nikdy nestál, ale není vyloučeno, že tu zapalovaly strážní ohně, které měly varovat posádky hradů na Buchlově a Lukově v době švédských nájezdů. Kopec Hrad leží asi 100 metrů od značené stezky a pokud jste milovníky skal a tvarově zajímavých balvanů, pak se na jeho vrchol vydejte. Od Hradu po 1 km chůze dorazíte na rozcestí Pod Lysinou. Vycházka pokračuje po červeně značené stezce, která vytrvale klesá do Holešova.

Přílepy, lesní cesta nad místní částí Hačky. Foto: Zdeněk Urbanovský

Pro zpáteční cestu do Přílep musíte v místní části Holešova zvané Žopy odbočit ke golfovému areálu a dále jít po neznačené cestě s mírným stoupáním, dokud nenarazíte na širokou lesní stezku nad místní částí Hačky. Zde pak odbočíte vpravo (na jihozápad) a pokračujete k zámku v Přílepech.

Do výchozího místa výletu se také snadno dopravíte autobusem. Nastoupíte ve Zlíně či v Holešově a zvolíte zastávku Přílepy – U zámku. Cesta z Přílep k zámku Holešov přes Hrad a rozcestí pod Lysinou  je dlouhá zhruba 11 km, s návratem do Přílep 10 km. Trasu přílepskými lesy najdete na této mapě.

Místo

Kraj: Zlínský
Okres: Kroměříž
Obec: Přílepy

Kontakt

Obec Přílepy
Přílepy 4
76901 Holešov
tel.: +420 573 397 992
e-mail: obec@prilepy.cz
www.prilepy.cz

Vrch Hrad v okrese Kroměříž. Foto: Jana Slovenčíková
VÝLETY V OKOLÍ

Vyberte vzdálenost výletů v okolí: km

Nebyly nalezeny žádné výlety ve zvolené vzdálenosti.