Naučná stezka Sudslavický okruh vás zavede do malebné krajiny Pošumaví nedaleko Vimperka, kde objevíte krasové útvary, vzácné orchideje, starou vápenku i památky připomínající dramatické události minulosti. Krátký, ale pestrý okruh vede přírodní rezervací Opolenec a nabídne vám klidný výlet plný zajímavostí i krásných výhledů.
Naučná stezka Sudslavický okruh patří k nejstarším naučným stezkám v Jihočeském kraji. Vznikal už v letech 1974 až 1977 a dodnes láká návštěvníky na spojení přírody, historie i technických zajímavostí. Okruh měří přibližně 3 kilometry a vede po úbočích kopce nad osadou Sudslavice. Cestou minete informační tabule i několik zastavení, která přibližují místní krajinu a její minulost. Na některých úsecích vám pomohou žebříky, proto se vyplatí počítat s lehce dobrodružným terénem.
Staňte se členem FB skupiny Fajnvylety.cz a získáte přístup ke stovkám tipů na zajímavé výlety. Podělte se o fotky a zážitky z vašich výletů.

Krajina vápence a vzácných orchidejí
Přírodní rezervace Opolenec vás překvapí neobvyklou krajinou s vápencovými skalami, suťovými lesy, podhorskými loukami i borovými porosty. Právě vápenec vytváří ideální podmínky pro řadu vzácných rostlin a živočichů. Během procházky můžete narazit například na několik druhů orchidejí, zmiji obecnou nebo výra velkého. V letních měsících louky navíc ožívají množstvím motýlů a kvetoucích rostlin.
Jeskyně, stará vápenka i památná lípa
K nejzajímavějším místům na trase patří Sudslavická jeskyně, významná paleontologická lokalita spojená s krasovým podložím oblasti. Pozornost si zaslouží také pozůstatky kruhové vápenky, která připomíná někdejší zpracování místního vápence. Cestou uvidíte i památník ničivé povodně z roku 1901 a neměli byste minout ani Sudslavickou lípu. Tento přibližně 600 let starý strom má obvod kmene téměř 12 metrů a patří k zajímavým přírodním památkám v okolí.

Kudy k naučné stezce Sudslavický okruh
Naučná stezka Sudslavický okruh leží u Sudslavic, místní části města Vimperk v okrese Prachatice, v Jihočeském kraji.
Na začátek stezky se dostanete:
- ze Sudslavic po místních komunikacích (asi 1,2 km),
- od železniční stanice Bohumilice v Čechách pěšky přibližně 1,4 km.
Kde nejblíže zaparkovat
Nejbližší možnost parkování najdete u železniční stanice Bohumilice v Čechách.
Co si vzít s sebou na cestu
Vhodné je mít s sebou svačinu a pití. Hodit se vám budou také pevné boty, protože některé úseky vedou kamenitým a lesním terénem. Na strmějších místech oceníte i nordic walking hole.
Informace k naučné stezce Sudslavický okruh získáte zde
Informační centrum
Svornosti 42/2
385 01 Vimperk I
tel.: +420 388 402 230
e-mail: infocentrum@mesto.vimperk.cz
www.vimperk.cz
Tip na výlet v okolí naučné stezky Sudslavický okruh
Pokud budete mít chuť pokračovat v objevování Pošumaví, navštivte Machův včelín. Malované včelí domečky a jedinečná atmosféra tohoto místa patří k největším zajímavostem regionu.
