Objevte skryté poklady Prahy

Hlavní město Česka se může pyšnit řadou turistických lákadel v podobě ikonické katedrály sv. Víta, Staroměstské radnice nebo Karlova mostu. Návštěvníci Prahy také často zavítají na Vyšehrad, podívají se k Národnímu divadlu nebo se projdou po Malé Straně, aby se pokochali malebnými uličkami plnými několik stovek let starých domů.

Náročnější turisté nezapomenou ani na Petřínskou rozhlednu, Tančící dům nebo procházku po Josefově, který připomíná tehdejší židovské osídlení. Nicméně asi nebude žádné překvapení, pokud si řekneme, že Praha je plná skrytých pokladů, které určitě stojí za návštěvu, ale ve stínu “hlavních” památek na to většinou není čas, nebo se o nich jednoduše neví. To je obrovská škoda, proto se pojďme podívat alespoň na některé z méně známých pražských památek a míst, kam byste určitě měli při své příští návštěvě Prahy zajít.

Hotel Hilton jako brána do Karlína i skvost pozdního brutalismu

Čtvrť na pravém břehu Vltavy, kterou v roce 2022 zdevastovaly ničivé povodně, se těší velkému rozkvětu a přibývá zde spousta zajímavých moderních budov i gastronomicky kvalitních podniků. Za povšimnutí přitom stojí poměrně opomíjená stavba hned na okraji Karlína, Hotel Hilton, který se začal stavět v polovině 80. let 20. století a po dokončení v roce 1991 dostala jméno Hotel Atrium. Stavba probíhala ve spolupráci s francouzskou společností CBC Paris a hotel měl sloužit k ubytovávání státníků a významných osobností. Tvoří ji několik prosklených průchozích křídel, které jsou spojeny v prostorné atrium uvnitř budovy, přičemž zvenčí díky prosklené fasádě zavěšené na železobetonové konstrukci vypadá jako obrovská prosklená kostka.

Těsně po dokončení hotelu jej převzal řetězec Hilton Hotels & Resorts, který jej provozuje dodnes. Zachoval se původní účel a vlastně překročil očekávání, protože v 80. letech by nikdo nevěřil tomu, že se zde ubytují rockové hvězdy jako Metallica či Marylin Manson, holywoodští herci jako Arnold Schwarzeneger nebo Sean Connery a američtí prezidenti (Bill Clinton, George W. Bush a Barack Obama).

Hotel také hostil celou řadu zajímavých akcí, ať už šlo o různé konference nebo soutěže. Patří k nim třeba pražské kolo evropské série EPT, které se zde konalo v roce 2021, 2022 a proběhne zde i v prosinci roku 2023. Jde o seriál pokerových turnajů, které probíhají po celém světě a vítězstvím si lze zajistit prestiž, slávu, a především titul neoficiálního šampiona v této populární karetní hře.

Opomíjený Černínský palác

Kousek od Pražského hradu, vlastně v jeho přímém sousedství, stojí impozantní budova, která od roku 1919 zde sídlí Ministerstvo zahraničních věcí, i když za druhé světové války jej nacisté využívali také jako vojenské velitelství.

Palác nechal postavit v letech 1669 až 1679 hrabě Černín, který byl diplomatem v Benátkách a vrátil se z nich pod velkým dojmem italské architektury. Ve skutečnosti byl hrabě nějakou dobu posedlý tím, že si nechá navrhnout palác od samotného Berniniho. Nakonec jej postavil Francesco Caratti.

Podél jeho 150 metrů dlouhého průčelí se nachází 30 mohutných sloupů. Zdá se, že hrabě Černín chtěl monumentálně konkurovat Pražskému hradu, který je odtud jen kousek. Při reformách vznikla v polovině 18. století uvnitř krásná barokní zahrada. Hraběcí touha stavět v přepychu ho málem přivedla na mizinu, přestože jeho vlastní syn nechal postavit další podobný palác ve Vídni. V Černínském paláci se mu podařilo shromáždit mimořádně bohatou sbírku umění.

Budova stojí na vyvýšeném pozemku, který z ní činí výsadní místo… i když někdy se tato výsada stala neštěstím. V roce 1742 byl palác vypleněn Francouzi a později byl poškozen pruským bombardováním v roce 1757. Sto let po jeho výstavbě a tváří v tvář nemožnosti jej udržovat jej majitelská rodina dala na prodej. Snad kvůli jeho zchátralosti nebo nákladům se zdálo nemožné najít kupce. Nakonec byl v roce 1851 prodán státu. Od téhož roku nebyl palác využíván jako rezidence. Dostal však jiné využití, například jako vojenské velitelství nebo jako nemocnice během napoleonských válek.

V letech 1928-1934 podnikl Pavel Janák kompletní rekonstrukci, která Černínskému paláci vrátila jeho ztracený lesk. Složitá historie této budovy zažila 10. března 1948 jednu ze svých nejsmutnějších epizod. Toho dne se po komunistickém puči objevil u paty balkonu roztrhaný Jan Masaryk, ministr zahraničních věcí a syn předsedy československé vlády. Byl jediným nekomunistickým členem nedávno vzniklé vlády. Zda šlo o sebevraždu, nebo o vraždu, zůstává státním tajemstvím, které znají jen zdi Černínského paláce.

Čtvrť bohémů a svérázných osobností hned pod sídlem českých králů

Nový Svět je nevelká čtvrť, spíše takové zákoutí, které se od zbytku Prahy. Zejména nedalekého Pražského hradu výrazně liší, a přitom leží přímo v jeho stínu. Je to jedna z nejkrásnějších pražských částí a rozkládá se na úpatí hradčanského kopce. Její vznik se datuje do poloviny 14. století a postupem času zde vyrůstaly malé domky chudých pražských obyvatel. Pobývaly zde i historické celebrity, třeba dánský hvězdář a matematik Tycho Brahe nebo Jan Kepler. Jeden z domečků, který se jmenuje U zlatého žaludu patřil rodině Santinů, z níž pocházela řada významných umělců a architektů. V Novém světě několik let bydlel i malíř Jan Zrzavý.

Návštěva Nového světa je jako cesta časem. Zažijete zde poklidnou atmosféru a uvidíte, jak vypadala mnohem větší část Prahy před sto a více lety. Nachází se zde také jediná dochovaná roubená chalupa v Praze. Říká se jí chalupa u raka a dnes slouží jako hotel.