Pardubický zámek láká malé dobrodruhy k objevování zdejších pokladů a tajemství

Zubříkův klub: Pernštejnská truhla, Zámek Pardubice
Pernštejnská truhla, Zámek Pardubice. Zdroj: archiv Východočeského muzea v Pardubicích

Historické klenoty pardubického zámku, záhady erbovního znaku Pernštejnů a tradice starých řemesel ožijí v novém vzdělávacím programu určeném pro děti ve věku 5 až 12 let. Východočeské muzeum v Pardubicích připravilo odpolední Zubříkův klub, sérii setkání pro mladé dobrodruhy, kteří mají zájem hlouběji se ponořit do historie a kultury regionu. Setkání probíhají každé druhé úterý v měsíci od 16 do 17.30 hodin, a to od 12. září až do ledna.

Zubříkův klub nabídne nejen napínavé příběhy o zubrovi a místních legendách, ale také praktické ukázky polozapomenutých řemesel, ukáže krásy skla a odhalí poklady skryté na zámku. „Chceme dětem nabídnout jedinečnou možnost poznat a ocenit kulturní dědictví našeho města a poznat zákulisí muzea,“ říká koordinátorka programu Monika Kabešová.

Rodiče zájemců mohou své děti přihlásit na celý půlrok či jen na vybraná setkání.

Krása skla, Zámek Pardubice
Krása skla, Zámek Pardubice. Zdroj: archiv Východočeského muzea v Pardubicích

Program Zubříkova klubu

12. 9. Dej si pozor na zubra

Víte, jak se pozná velký příběh? I když ho někdo dovypráví, tak příběh stále žije. Legenda o zubrovi taková je. Během programu zažijete vyprávění o velké odvaze Vojtěcha. Zjistíte, jak se to stalo, že zubr je v erbu Pernštejnů.

10. 10. Stará řemesla

Co je to motovidlo nebo trdlo? Co dělal řemenář a jak se vyrábí provaz? O starých řemeslech si budeme vyprávět, ale společně je i vyzkoušíme!

7. 11. Krása skla

Zapojte všech pět smyslů a poznejte sklo. Poznáte tak nejen krásu skla odhalitelnou očima, ale také chuť, zvuky a vůni skla! Navíc si domů odnesete vlastní vitráž.

12. 12. Poklady pardubického zámku

Výprava za proslulým pokladem století s tisíci stříbrných denárů, ale také za ukradeným pokladem pasáčka Jana. Vyrazíte si vlastní minci a vyrobíte pokladničku!

9. 1. 2024 Vytvoř si erb a staň se rytířem

Znáte jednotlivé části erbů? Nebo dokonce heraldické zákonitosti? Chcete do jejich tajů proniknout? Vytvoříte si vlastní erb a vyzkoušíte ho použít v „boji“!

Vstup na jednotlivá setkání je 50 Kč. Členství v klubu 200 Kč (zahrnuje všech pět setkání).

Zubříkův klub: Stará řemesla, Zámek Pardubice
Zubříkův klub: Stará řemesla, Zámek Pardubice. Zdroj: archiv Východočeského muzea v Pardubicích

Kontakty

Východočeské muzeum v Pardubicích
Zámek 2
530 02 Pardubice
Tel.: +420 466 799 241, 737 151 543
E-mail: edukace@vcm.cz
Web: www.vcm.cz