Poznejte hrad Louzek, malebnou zříceninu nad řekou Malší

hrad Louzek
Zřícenina hradu Louzek nedaleko Kaplice, okres Český Krumlov. Foto: Petr Fabian. Zdroj: Hrady-zriceniny.cz

V podhůří Novohradských hor na skalnatém ostrohu se tyčí hrad Louzek. Pojďte navštívit romantickou zříceninu kamenného svědka naší dávné historie, v jehož blízkosti vedla odpradávna zemská cesta z Horního Rakouska do Čech. 

Na strmé skále nad Malší se vypínají pozůstatky hradu Louzek. Není přesně známo, kdo hrad založil, pravděpodobně byl postaven na přelomu 13. a 14. století při obchodní cestě z Čech do Rakous. Prvními známými majiteli hradu Louzek neboli Lauseck (název pochází ze staroněmčiny a doslova znamená čihadlo) byli páni z Maršova, ti byli vystřídáni pány z Malovic a v polovině 15. století byl v držení šlechtice Oldřicha z Rožmberka, který jej připojil k panství Nové Hrady. Přesto hrad ztrácel na svém významu a v roce 1541 se již uvádí jako pustý.

Staňte se členem FB skupiny Fajnvylety.cz a získáte přístup ke stovkám tipů na zajímavé výlety. Podělte se o fotky a zážitky z vašich výletů.

hrad Louzek
Zřícenina hradu Louzek nedaleko Kaplice, okres Český Krumlov. Foto: Petr Fabian. Zdroj: Hrady-zriceniny.cz

Kdy na hrad Louzek?

Zřícenina hradu Louzek je volně přístupná po celý rok, a tak můžete v malebné lesnaté krajině obdivovat ruiny romantického středověkého hrádku. Do dnešních dnů se zde zachovaly zbytky zdiva paláce, velké věže, hradebních zdí, předhradí, valů a příkopů. Přeneste se na chvíli o několik staletí zpět a představte si, jak ve středověku tento hrádek strážil před lapky a loupežníky zemskou kupeckou cestu z Horního Rakouska do Čech.

hrad Louzek
Zřícenina hradu Louzek nedaleko Kaplice, okres Český Krumlov. Foto: Petr Fabian. Zdroj: Hrady-zriceniny.cz

A jak se ke zřícenině dostanete?

K hradu Louzek vede několik cest. První z nich směřuje po modré turistické značce od kostela sv. Petra a Pavla v jihočeském městečku Kaplice. Část trasy vás bude doprovázet naučná stezka nazvaná „Řemeslo na řece”, která míří až k rakouským hranicím, a je značena symbolem mlýnského kola. Jak už název stezky napovídá, dozvíte se o historii dnes již zaniklých řemesel na řece Malši. Příjemnou procházkou podél řeky Malše minete několik splavů, např. jez Mostky nebo Ješkovský jez.

U obce Ješkov a Skoronice přejdete mostek a pokračováním po modré – souběžně se žlutou značkou, po okraji pole vysoko nad řekou – dojdete ke zřícenině středověkého hradu Louzek. Tato cesta měří v jednom směru 7 km. Můžete využít druhou, kratší trasu po žluté turistické značce z obce Bujanov (5 km) anebo pouze jednokilometrovou vycházku od parkoviště pod zříceninou. To se nachází na silnici mezi Kaplicí a Dolním Dvořištěm.

Tip na fajn výlet: Objevit kus historie můžete i na hradu Šelmberk. Jako třešnička na dortu pro vás budou výhledy z hradní věže.

Kde se hrad Louzek nachází?

Kraj: Jihočeský
Okres: Český Krumlov
Město: Kaplice

Kontakt

Turistické infocentrum Kaplice
Linecká 305, 382 41  Kaplice
tel. +420 380 311 388, +420 734 156 777
e-mail: infocentrum@kickaplice.cz
www.ikaplice.cz

Informační tabule o odstavném parkovišti na zříceninu Louzek, okres Český Krumlov. Foto: Petr Fabian. Zdroj: Hrady-zriceniny.cz