Benešova vila vás přenese na jih Francie

Benešova vila
Benešova vila, Sezimovo Ústí

Benešova vila je ukryta v historické části Sezimova Ústí. Vila našeho druhého československého prezidenta se ukrývá v zachovalé a rozlehlé zahradě. Nahlédněte do půvabného letního sídla Edvarda a Hany Benešových, které připomíná jihofrancouzská venkovská stavení.

Věděli jste, že dnes patří objekt české vládě, která Benešovu vilu jako památkově chráněnou stavbu otevřela návštěvníkům? Při prohlídce se seznámíte s životním příběhem Hany a Edvarda Benešových a také s příběhem samotného domu až do doby jeho zpřístupnění veřejnosti v květnu 2009.

Staňte se členem FB skupiny Fajnvylety.cz a získáte přístup ke stovkám tipů na zajímavé výlety. Podělte se o fotky a zážitky z vašich výletů.

Světlý dům s nízkými střechami projektoval Petr Kropáček a postaven byl v roce 1931. Světlé místnosti i styl mají provensálský, neboť manželé Benešovi obdivovali vesnické domy na jihu Francie. V přízemí s řadou velkých francouzských oken si můžete prohlédnout pracovnu se sedací soupravou a stolky, která více sloužila jako přijímací salon pro přátele. Jídelnu Benešovy vily s porcelánovým servisem zařídila paní Hana. 

Benešova pracovna s velkou knihovnou

V prvním patře prohlídkové trasy vstoupíte do oficiální prezidentovy pracovny s velkou knihovnou. Zpřístupněný je i pokoj, v němž Edvard Beneš 3. září 1948 zemřel. Místem jeho posledního odpočinku je hrobka na místě zvané Kazatelna, kde podle pověstí promlouval k věřícím mistr Jan Hus.

Benešova vila, Sezimovo Ústí

Nejen Benešova vila stojí za povšimnutí

Edvard i Hana byli vášnivými zahradníky, a tak vás ještě čeká komentovaná prohlídka zajímavé zahrady. Chloubou Hany Benešové bylo alpinum, Edvard Beneš věnoval velkou péči stromům. Benešovi park stále rozšiřovali, takže dnes má několik hektarů.

Zahrada Benešova vily je místem památníku Edvarda Beneše

V areálu zahrady můžete také navštívit Památník Edvarda Beneše s expozicí věnovanou druhému československému prezidentovi. Ke shlédnutí je zde filmový program, který mapuje nejen jeho politický, ale i společenský život. Dále je zde výstava předmětů pocházející z odkazu Hany Benešové.

Proč Sezimovo Ústí?

Krátce po svatbě si chtěli Benešovi postavit letní dům, a protože měli rádi venkov a klid, zvolili Sezimovo Ústí. Oběma bylo blízké, neboť Hana Benešová zde chodila na střední školu a Edvard Beneš sem jezdil do mlýna za svým bratrem. A tak si pro svoje sídlo vybrali krásný pahorek na okraji městečka.

Nyní o Benešovu vilu i zahradu pečuje Úřad vlády České republiky. Po zdařilé rekonstrukci si můžete prohlédnout interiér i exteriér budovy, část zpřístupněné zahrady s hrobkou a Památník Dr. E. Beneše. 

Národní muzeum společně s Úřadem vlády ČR zajišťuje zpřístupnění Benešovy vily pro veřejnost. Prohlídky se můžete zúčastnit na základě předchozí rezervace na internetových stránkách www.rezervace.benesovavila.nm.cz.

Tip na výlet v okolí: Při toulkách Táborskem zamiřte také do věže Kotnov a na Bechyňskou bránu v Táboře. Čeká vás virtuální prohlídka a zajímavá expozice.  

Kde Benešovu vilu najdete? 

Jihočeský kraj, okres Tábor, Sezimovo Ústí, ulice Dr. E. Beneše 201

Kontakt

Benešova vila
Dr. E. Beneše 201, 391 01 Sezimovo Ústí
Informační centrum vlády
Vladislavova 4, 110 00 Praha 1
telefonní kontakt na průvodce.: +420 776 197 628
telefon na produkční: +420 725 811 870
Památník E. Beneše: +420 381 261 674
e-mail: benesovavila@nm.cz
www.vlada.cz/cz/urad-vlady/dalsi-objekty/vila-v-sezimove-usti-55729/
www.nm.cz/navstivte-nas/objekty/vila-hany-a-edvarda-benesovych-sezimovo-usti

Otevírací doba a vstupné

Vila je v sezoně 2019 pro veřejnost otevřena od dubna do října v sobotu a v neděli 10 – 17 hod. Pro velký zájem si čas prohlídky rezervujte na www.rezervace.benesovavila.nm.cz.
Návštěva Benešovy vily je možná pouze s průvodcem v rámci komentované prohlídky a vstupné je zdarma.

Tip na občerstvení a ubytování

Penzion Na Mýtě a restaurace s.r.o.
Na Mýtě 123, 391 01 Sezimovo Ústí
tel.: +420 381 214 730, +420 777 203 741
e-mail: penzion-namyte@seznam.cz
www.penzionnamyte.cz
GPS: N49° 22.8855‘, E 14° 41.5556

VÝLETY V OKOLÍ

Vyberte vzdálenost výletů v okolí: km

Nebyly nalezeny žádné výlety ve zvolené vzdálenosti.