Přijďte se bavit a degustovat na Slavnosti okurek ve Znojmě

Slavnosti okurek ve Znojmě
Slavnosti okurek ve Znojmě. Foto: Znojemská Beseda

Pátek 4. srpna bude v historickém centru Znojma patřit tradičním Slavnostem okurek. Farmářské trhy, kuchařská show, soutěže pro děti a spoustu dalšího nabídne program, který startuje už v 10 hodin na ulici Hradní v areálu bývalého městského pivovaru.

Stejně jako víno jsou okurky typickým symbolem pro Znojmo. Na Znojemsku se pěstují více než čtyři sta let. Slavnosti okurek se letos konají už po čtrnácté a staly se vyhledávanou akcí. „Vedle hudebního a doprovodného programu připravujeme i letos pro návštěvníky celodenní degustaci okurek, která měla v loňském roce obrovský úspěch,“ slibuje František Koudela, ředitel Znojemské Besedy. Návštěvníci ochutnají na desítky vzorků zavařených okurek se speciálními ingrediencemi od profesionálních zpracovatelů.

Slavnosti okurek ve Znojmě
Slavnosti okurek ve Znojmě. Foto: Znojemská Beseda

Gastro show, lidovky a cimbál

Na hlavní scéně u Enotéky odstartuje v 11 hodin program kuchařský guru Kamil Piálek, který patří k hlavním ikonám na nejrůznějších gastronomických festivalech. Hudební program pak nabídne Cimbálovou muziku Tája, kapelu Golden Delicious, kterou povede herec a zpěvák Tomáš David. Na závěr programu vystoupí uskupení Moravians, které představí hudební fúzi lidových písní v nejrůznějších aranžích.

Slavnosti okurek ve Znojmě
Slavnosti okurek ve Znojmě. Foto: Znojemská Beseda

Soutěže domácích pěstitelů a zpracovatelů

Od 15 hodin se na ulici Hradní odehraje každoroční klání mezi domácími výrobci tradičních okurkových lahůdek, kteří zaslali své soutěžní vzorky. Soutěžit se bude o titul krále sterilovaných okurek nebo rychlokvašek.

Na toto klání pak v 16.30 naváže soutěž efko v plnění zavařovacích sklenic na čas a přesnost, která proběhne na hlavní scéně u Enotéky.

Slavnosti okurek ve Znojmě
Slavnosti okurek ve Znojmě. Foto: Znojemská Beseda

Královská okurka

Pravidelně na jaře probíhá ve Znojmě profesionální soutěž o královskou a výběrovou okurku. Odborná porota, ve které usedli největší odborníci potravinářského průmyslu a také zástupci gastro společností, vybrala mezi desítkami vzorků ty nejlepší, které se budou moct pyšnit vizuální pečetí královské nebo výběrové okurky 2023. Slavnostní vyhlášení proběhne v 16.45 hodin.

Slavnosti okurek ve Znojmě
Slavnosti okurek ve Znojmě. Foto: Znojemská Beseda

Děti se nudit nebudou

Část programu bude věnovaná dětem. U rotundy sv. Kateřiny se usídlí Vodácký oddíl Neptun, který připravuje nejrůznější plnění úkolů a zavařování. Nebudou chybět ani tradiční řemeslné dílny a tematické tvoření Galerie a Prostor pod titulem „rozsvícená zahrada“. Děti budou moct také zhlédnout pohádky, s Lampou pana Aladina přijede Divadelní uskupení Jaromír a Divadlo Koráb pobaví nejmenší publikum Pohádkou pro 3+1 prasátka nebo příběhem O Budulínkovi.

Přehlídka traktorů

Na své si přijdou i milovníci zemědělské techniky. Přilehlou ulici Přemyslovců zaplní historické traktory, které do Znojma zavítají od partnerů z horního Rakouska.

Kde se slavnosti okurek konají

Znojmo
Ulice Hradní
Jihomoravský kraj

Datum a vstupné

4. 8. 2023, 11–22 h
Vstupné zdarma

Kontakty

Znojemská Beseda
Tel.: +420 515 300 245
E-mail: alexova@znojemskabeseda.cz
Web: www.znojemskabeseda.cz