Naučná stezka Antonína Práška: Navštivte Moravské Lurdy!

Naučná stezka Antonína Práška
Bohutice-Lurdská jeskyně, Jihomoravský kraj

Naučná stezka Antonína Práška je součástí krajiny, které se říká Moravské Lurdy. Mají tu i jedno významné poutní místo, jímž je jedinečná kulturní památka – Bohutická křížová cesta. Zajímavé místo leží u jihomoravské obce Bohutice. Tyto Moravské Lurdy nabízí ještě opravdovou raritu, kterou je zmenšená kopie Lurdské jeskyně s oltářem. 

Procházka po naučné stezce Antonína Práška vás uchvátí. Nese jméno bohutického faráře a autora myšlenky Lurdské jeskyně i Křížové cesty. Poznejte památky malebné vesničky Bohutice obklopené vinohrady!

Bohutice-zámek, Jihomoravský kraj

Naučná stezka Antonína Práška

Stezka Antonína Práška začíná u zámku, ve kterém můžete shlédnout muzejní expozici Bohutické křížové cesty. Jedná se o unikátní sérii 54 cedrových soch v životní velikosti, vyprávějící Ježíšův příběh. Řemeslná zručnost tohoto díla určitě potěší nejen milovníky umění a historie, ale i ostatní poutníky, kteří chtějí rozjímat. Dalším zastavením je kostel Nanebevzetí Panny Marie s působivě zdobným interiérem.

Bohutická křížová cesta, Jihomoravský kraj

Cesta pokračuje k památníku s bustou faráře Antonína Práška, který se za svého dlouholetého působení v Bohuticích přičinil o rozvoj farnosti a vybudování poutního místa. Inspirován francouzskými Lurdy, které navštívil, zorganizoval na počátku 30. let minulého století vystavění věrné kopie Lurdské jeskyně. Ta je další zastávkou vašeho putování. Jedná se o jeskyni uměle postavenou z mohutných balvanů s oltářem z kararského mramoru. Ve výklenku je umístěna kopie lurdské sochy Panny Marie. Posaďte se na lavičku, odpočívejte a rozjímejte na tomto poutním místě, vysvěceném v roce 1928.

Skrz hřbitov po naučné stezce 

Naučná stezka Antonína Práška vás dále zavede na hřbitov s kaplí svatého Michaela, kde jsou náhrobní desky majitelů panství a mecenášů obce – rodiny Seydlovy. V blízkosti kaple, na čestném místě u hlavní cesty hřbitova je umístěn náhrobek katolického kněze Antonína Práška s textem: “Zde v Pánu odpočívá P. Antonín Prášek, farář bohutický (1886-1959). Poutník Lurdský a Jeruzalémský, zakladatel Lurdské jeskyně v Bohuticích.” Závěrečným zastavením naučné stezky je socha svatého Václava, umístěna na návrší nad hřbitovem, s výhledem na obec.

Nejen naučná stezka Antonína Práška

A co ještě Bohutice nabízí? Na zámku můžete navštívit vinné sklepy, jsou čtyři a byly pojmenovány podle pískovcových soch, které najdete v této malebné obci. Ochutnat zde můžete vína místních vinařů a také meruňkovici, neboť obec je proslavená pěstováním meruněk. Dokonce zde byla vyšlechtěna odrůda známá jako Bohutická meruňka. Každoročně můžete přijet na Meruňkový karneval a Podzimní bohutické slavnosti s ochutnávkou lahodných vín, burčáku a dalších produktů z regionu.

Tip na výlet: Nedaleký zámek Miroslav skrývá nečekaný a kuriózní poklad – Slovanskou epopej jako puzzle. To si nenechte ujít! 

Místo

Jihomoravský kraj, okres Znojmo, Bohutice

GPS parkoviště u zámku: 48.9911264N, 16.3582325E

Kontakt

Turistické informační centrum Bohutice
Bohutice 8, 671 76
tel.: 420 515 336 315, +420 724 183 293, +420 601 392 892
e-mail: oubohutice@tiscali.cz, admin.bohutice@seznam.cz
www.tic-bohutice.pageride.cz
www.bohutice.cz

Lurdská jeskyně je zdarma a volně přístupná.

Expozice Bohutická křížová cesta je otevřena od června do poloviny října:
pondělí – čtvrtek 10 – 15 hod.
pátek 10 – 14 hod.
sobota, neděle 10 – 12 a 13 – 16 hod.
V období listopad – květen ji můžete navštívit po telefonické domluvě (www.krizovacestabohutice.cz).

Kde se najíst a ubytovat?

Hotel Rokiten
Znojemská 393, Moravský Krumlov 672 01
tel: +420 605 248 935
e-mail: info@rokiten.cz
www.rokiten.cz

VÝLETY V OKOLÍ

Vyberte vzdálenost výletů v okolí: km

Nebyly nalezeny žádné výlety ve zvolené vzdálenosti.