Romantická atmosféra nejvyššího železničního viaduktu Žampach vás okouzlí

Most Žampach- pohled zespodu
Fascinující stavba, která má v zimě ojedinělé kouzlo. Foto: Martin Tesar

Projet se vlakem po nejvyšším kamenném mostě Žampach u nás musí být určitě zážitek. Ještě větší však zakusíte, když se k mostu vydáte procházkou a ocitnete se přímo pod ním. Nádherný most vám zajistí úžasnou lokalitu pro romantickou procházku i okouzlující fotografie. Když vašim přátelům povíte, že jste navštívili slavnou kouzelnickou školu v Bradavicích, pravděpodobně vám budou věřit. Protože tento železniční viadukt jako by mostu ze slavné filmové série přímo z oka vypadl.

Železniční viadukt Žampach, někdy nazývaný také jako Žampašský most nebo Kocourský viadukt, je dle některých zdrojů nejvyšším kamenným mostem v České republice, dle jiných dokonce ve střední Evropě. Nachází se na trati Posázavského pacifiku mezi stanicemi Jílové u Prahy a Luka pod Medníkem. Překlenuje údolí Kocour a Studený potok.

Staňte se členem FB skupiny Fajnvylety.cz a získáte přístup ke stovkám tipů na zajímavé výlety. Podělte se o fotky a zážitky z vašich výletů.

Žampach, kamenný krasavec

Most byl vybudován italskými dělníky v letech 1898 až 1899 a první vlak se po něm projel v květnu 1900. Stavba byla náročná, jelikož byl most stavěn bez zvláštní mechanizace v nepřístupném terénu. Žula i další materiály byly přiváženy z lomů okolo Sázavy. Most je kulturní památkou ČR od roku 1958.

Most tvoří sedm oblouků o rozpětí 12 metrů. Jeho výška je 41,5 metrů a je pouze o jeden metr nižší než Nuselský most v Praze. Celková délka mostu je 109 metrů a nejvyšší pilíř dosahuje výšky 33 metrů.

Žampach
Pohled na železniční viadukt zdálky. Jeho stavba byla kdysi velmi náročná. Foto: Jiří Sedláček

Bez větších oprav slouží viadukt běžnému provozu až dodnes. V letech 2011-2012 proběhla rekonstrukce mostu. Most dostal nové koleje, novou izolaci proti zatékání vody, nové zábradlí i poškozené římsové kameny.

Kudy k mostu Žampach?

Pokud se po mostě chcete projet vlakem, nasedněte do vlaku na trati Vrané nad Vltavou – Čerčany. Po mostě projedete mezi stanicemi Luka pod Medníkem a Jílové u Prahy.

K Žampašskému mostu se snadno dostanete také autem. Z centra Prahy se vydejte po dálnici D1 a odbočte na Jesenici. Poté pokračujte směrem na Jílové u Prahy. Za Jílovým se vydejte směrem na Týnec nad Sázavou, ale pak odbočte na menší komunikaci, jež vede do obce Studená. Silnice vede přímo pod mostem, takže jej určitě nepřehlédnete.

Okolo viaduktu vede také naučná stezka, která vám toho hodně poví o zdejší přírodě, trampské kultuře, vodáctví, řece Sázavě a také o celé posázavské trati.

Tip na fajn výlet: Od kouzel a romantiky můžete pokračovat do podzemí a za zlatem přímo v Jílovém, ke středověkým štolám.

Kde most Žampach najdete?

Kraj: Středočeský
Okres: Praha-západ
Město: Jílové u Prahy

Kontakt

Informační centrum Jílové u Prahy

Masarykovo nám. 194
254 01 Jílové u Prahy

Tel: +420 241 021 970
E-mail: kicradnice@jilove.cz
Web: www.jilove.cz

VÝLETY V OKOLÍ

Vyberte vzdálenost výletů v okolí: km

Nebyly nalezeny žádné výlety ve zvolené vzdálenosti.