Romantický výlet pro zkušené vodáky i milovníky přírody

Stvořidla na Vysočině
Přírodní rezervace Stvořidla na Vysočině. Foto: V. Bráfková

Krásná příroda, přirozené koryto řeky Sázavy a ráj turistů i vodáků. Asi takto by se dal shrnout stručný popis přírodní rezervace Stvořidla na Vysočině. Ať už patříte mezi milovníky vodních peřejí, vln a jazyků mezi kameny nebo si vychutnáváte procházky malebnou krajinou, Stvořidla si určitě zamilujete.

Přírodní rezervace Stvořidla a k ní náležící přírodní park Melechov se nachází na okraji Českomoravské vrchoviny asi 6 km od Ledče nad Sázavou. Stvořidla jsou nejstarší rezervací na Havlíčkobrodsku a byly vyhlášeny roku 1948. Po otevření nových hranic byly znovu vyhlášeny přírodní rezervací roku 1998. Důvodem ochrany je zachování geomorfologicky významného úseku přirozeného toku řeky Sázavy a přilehlého okolí.

Staňte se členem FB skupiny Fajnvylety.cz a získáte přístup ke stovkám tipů na zajímavé výlety. Podělte se o fotky a zážitky z vašich výletů.

V hlubokém údolí nedaleko Světlé nad Sázavou vytvořilo koryto řeky Sázavy balvanovité řečiště připomínající tvar písmene V. Řeka je zde vcelku prudká a vytváří četné peřeje. Stovky kamenů, kterým zaoblené tvary vymodelovaly dravé vody narážející do skal, najdete nejen přímo v řečišti, ale i po okolních stráních.

Stvořidla na Vysočině
Krásná příroda v rezervaci Stvořidla na Vysočině. Foto: T. Pakos

Území z 85% zaujímají lesy, které vyzývají k příjemné procházce. Z chráněných rostlin tu můžete zahlédnout náprstník velkokvětý a oměj různobarvý. Dále tu roste suchopýr úzkolistý nebo starček Fuchsův.  V rezervaci žije z chráněných druhů zvířat například skorec vodní, ledňáček říční či vydra říční. Navečer zde bystří turisté spatří různé druhy sov a dravců.

Sluneční Zátoka

Poblíž rezervace najdete Sluneční zátoku s památníkem spisovatele Jaroslava Foglara. Ten zde mnohokrát tábořil se skauty Pražské dvojky a také zde vzniklo jeho nejslavnější dílo – Hoši od Bobří řeky. Místní krajinou vede i známá železniční trať Posázavského pacifiku.

Přístup:

Vydat se na Stvořidla můžete vlakem, poblíž se nachází vlaková stanice Stvořidla nebo Smrčná. Nemusíte mít strach přijet ani na kole, lepší je však horské a musíte počítat s tím, že na jednom až dvou úsecích budete muset přenést kolo na rameni. Procházka kolem koryta řeky po červené turistické značce je však krásná v jakémkoli ročním období.

Železnice na Stvořidlech
Železnice u přírodní rezervace Stvořidla. Foto: V. Bráfková

Další hezká procházka je ze Stvořidel na vrch Melechov (707 m). Na něm najdete rozhlednu a zříceninu tvrze z 15. století, která chránila poutníky na cestách. Cesta je dlouhá asi 3 km a vede po žluté značce do kopce. Trocha námahy však bude stát za to.

 

Místo:

Kraj: Vysočina
Okres: Havlíčkův Brod
Obec: Ledeč nad Sázavou

Kontakt:

Turistické informační centrum Světlá nad Sázavou

Nám. Trčků z Lípy 16
582 91 Světlá nad Sázavou

Tel:  +420 569 496 676
E-mail: info@svetlans.cz
Web: https://www.kyticesvetla.cz/

VÝLETY V OKOLÍ

Vyberte vzdálenost výletů v okolí: km

Nebyly nalezeny žádné výlety ve zvolené vzdálenosti.