Rozkvetlá krása na zámku v Rájci nad Svitavou: Navštivte největší českou sbírku kamélií!

Kamélie – v královských zahradách
Kamélie – v královských zahradách, výřez z plakátu. Zdroj: Státní zámek Rájec nad Svitavou

Pokud milujete krásu a eleganci květin, pak byste si určitě neměli nechat ujít výjimečnou událost, která každoročně oživuje zámek v Rájci nad Svitavou. Právě tu totiž rozkvétá největší česká sbírka kamélií, vnášející do prostor pozdně barokního zámku nádech exotiky a vznešenosti. Výstava „Kamélie – v královských zahradách“ vás nadchne!

Letošní výstava kamélií v roce 2024 se nese ve znamení příběhu, který sahá až do roku 1776, kdy byly do Evropy poprvé přivezeny čtyři kamélie. A jedna z nich, jak se ukázalo, zakořenila tak pevně, že kvete dodnes. Téma letošní výstavy, nazvané „Kamélie – v královských zahradách“, tak nabízí návštěvníkům možnost ponořit se do historie a objevit tajemství těchto krásných květů.

Prohlídka království květin

Reprezentační sály v přízemí zámku se promění v oázu květinového půvabu, kde se na každém kroku návštěvníkům naskytne pohled na rozmanitost a krásu kamélií. Kromě kvetoucích keřů samotných zde najdete i aranžmá z živých květů, která umocní atmosféru zámecké elegance a přepychu.

Kamélie – v královských zahradách
Interiéry zámku ozdobí kamélie a vazby z živých květin. Zdroj: Státní zámek Rájec nad Svitavou

Kamélie – v královských zahradách: Zajímavost z minulosti

Ve 19. století bylo pěstování kamélií nejen zábavou šlechty, ale i jiných majetných vrstev. Pro tyto exotické květiny dokonce vznikaly speciální skleníky. Dnes je jedinečnou památkou na tuto éru sbírka udržovaná v zámeckém zahradnictví v Rájci nad Svitavou. V době konání výstavy je možné toto zámecké zahradnictví navštívit a zakoupit kamélie a další jarní květiny.

Kde se výstava kamélií koná?

Zámek Rájec nad Svitavou
Blanenská 1
679 02 Rájec-Jestřebí

Jihomoravský kraj

Datum a vstupné

1. březen 2024 – 10. březen 2024

Návštěvní doba denně mimo pondělí, vždy od 9 do 15 hodin, a to v režimu: o sobotách a nedělích volně s tištěným průvodcem za doprovodu kustodů, v pracovní dny ve skupinách s průvodcem.

Cena: Dle ceny vstupného II. základního okruhu

Poznámka: V soboty a neděle nelze na pokladně zámku zaplatit kartou, ale pouze v hotovosti!

Kontakty

Tel.: +420 516 432 013
E-mail: rajec@npu.cz
Web: www.zamek-rajec.cz