Růže pro paní hraběnku na zámku Kunín: Prožijte květinové slavnosti v historickém kostýmu!

Růže pro paní hraběnku, zámek Kunín
Růže pro paní hraběnku, zámek Kunín. Foto: Šáruš History Fashion. Zdroj: archiv Muzea Novojíčinska

Tisíce růží a působivá květinová aranžmá zkrášlí v Den české státnosti zámek Kunín. Jedna z největších květinových výstav v Čechách i na Moravě se tradičně koná k poctě hraběnky Walburgy a letos také slavného rodu Harrachů. Výstava Růže pro paní hraběnku potrvá až do 8. října a provázet ji bude atraktivní program jako třeba rokoková módní show.

Také letos bude historické vazby květin připravovat přední český florista Slávek Rabušic se svými přáteli a studenty Střední zahradnické školy v Ostravě. Prohlídku celého zámku Kunín, květinových vazeb a dekorací můžete absolvovat samostatně, nebo v doprovodu průvodce.

Komentované prohlídky se Slávkem Rabušicem

Úprava květin do vazby byla nepochybně v různých dobách různá stejně jako samotný vztah k nim. Podmiňoval ji dobový vkus, ale také dostupný sortiment rostlinného materiálu a nádob. Svůj vliv měla i příležitost, k níž byl interiér zdoben a také možnosti majitele šlechtického sídla. Vyobrazení zámeckých interiérů a květinových zátiší nám jasně dokazují, že jiná byla květinová aranžmá v baroku, jiná v renesanci či později, v 19. století.

Růže pro paní hraběnku, zámek Kunín
Růže pro paní hraběnku, zámek Kunín. Zdroj: archiv Muzea Novojíčínska

Slávek Rabušic a jeho tým se aranžování květin na hradech a zámcích věnuje již řadu let. Výsledky jejich práce obdivují tisíce návštěvníků zpřístupněných památek a tematických květinových výstav.

Komentované prohlídky květinových aranžmá se uskuteční:
28. září v 11:00, 13:30 a 15:00
29. září v 11:00, 13:30 a 15:00

Rokoková přehlídka na zámku Kunín

U příležitosti pořádání tradiční květinové slavnosti Růže pro paní hraběnku se můžete těšit na přehlídku rokokové módy v podání Šáruš History Fashion, která navrhuje i vytváří historické oděvy.

Aristokratické dostaveníčko

Uprostřed záplavy květů v bohatě zařízených pokojích zámku potkáte skvostně oděné šlechtice z doby mládí hraběnky Walburgy. Na zámku Kunín si připomínají Rok osvícenské šlechty a hraběnka Walburga byla považována za celebritu celé střední Evropy. S aristokraty si můžete o hraběnce popovídat nebo se s nimi na památku vyfotografovat.

Růže pro paní hraběnku, zámek Kunín
Růže pro paní hraběnku, zámek Kunín. Zdroj: archiv Muzea Novojíčinska

Půjčovna rokokových kostýmů v zámecké škole

Prožijte společně s hraběnkou Marii Walburgou slavnosti v historickém kostýmu. Exkluzivně se otevře návštěvníkům zámku Kunín půjčovna historických oděvů, které si můžete na vlastní kůži vyzkoušet. A budete mít tak zážitek z barokního zámku ještě intenzivnější!

Louisa aneb Jak se zkouší láska

30. 9.2023, 16:00

Divadelní hra napsaná nejvýznamnější majitelkou zámku hraběnkou Marií Walburgou v roce 1784. Hra byla nedávno objevena a bude provedena v obnovené světové premiéře u příležitosti roku Harrachů a slavnosti Růže pro paní hraběnku. Ve Velkém sálu zámku ji uvede Literární klub Nový Jičín.

Představení se koná pod záštitou Její Osvícenosti Johanny hraběnky z Waldburg-Zeilu, rozené hraběnky Harrachové.

Koncert pro paní hraběnku

1. 10.2023, 13:00

Slavnostní koncert u příležitosti zahájení Růží pro paní hraběnku. Koncert se koná v kostele Povýšení svatého Kříže v Kuníně v rámci 29. ročníku festivalu Dny umění nevidomých.

Účinkují:
Eva Blažková – příčná flétna a zpěv
Ráchel Skleničková – klavír a zpěv

V době konání slavnosti bude zámek otevřen denně včetně pondělí od 9 do 17 hodin. V zámecké kuželně budou moci návštěvníci zhlédnout také volně přístupnou výstavu Zahrady a zahradníci rodu Harrachů.

Růže pro paní hraběnku, zámek Kunín
Růže pro paní hraběnku, zámek Kunín. Zdroj: archiv Muzea Novojíčinska

Kde se slavnosti Růže pro paní hraběnku konají?

Zámek Kunín
Kunín 1
742 53 Kunín
Moravskoslezský kraj

Datum a vstupné

28. září 2023 9:00 – 8. říjen 2023 17:00

Cena: 130 Kč
Snížená cena: 80 Kč
Rodinné vstupné: 290 Kč

Kontakty

Tel.: +420 556 749 420
Email: kunin@muzeumnj.cz
Web: www.muzeumnj.cz