Staroměstská radnice má stejnou dekoraci, jako pětitisícová bankovka. Víte jakou?

Staroměstská radnice. Foto: Pixabay.com
Staroměstská radnice. Foto: Pixabay.com

Při zmínce o této královně Prahy napadne každého z nás orloj. Staroměstská radnice však ukrývá mnohem více. Nahlédněte za dveře, za kterými se doslova psala historie hlavního města. Návštěvnický okruh tvoří gotická kaple, reprezentační sály, rozsáhlé podzemí a středověká radniční věž. Vystoupejte na ochoz a užijte si nejkrásnější výhled na město.

Kdo neviděl orloj, nebyl v Praze!

Jen pár ulic od historického Karlova mostu stojí ranně gotický dům s vysokou vyhlídkovou věží. Ač za svou existenci ztratil hodně ze svého původního lesku a velikosti, je stále nepřehlédnutelnou ozdobou Staroměstského náměstí. A to nejen díky věhlasnému orloji, před nímž se každou hodinu tísní desítky turistů, aby shlédly jedinečné „představení“ apoštolů.

Orloj na Staroměstské radnici je nejstarší fungující na světě a právem patří k nejvýznamnějším památkám Prahy a jeho motiv naleznete také na bankovce s nejvyšší nominální hodnotou. Jeho nepřehlédnutelný astronomický ciferník ukazuje čtyři různé časy, ale také polohu některých nebeských těles, měsíční fáze, soumrak, svítání či datum. Kalendářní desky pak aktuální měsíc, den a nepohyblivé svátky. Nalézt toho však můžete bedlivým pozorováním mnohem více.

Staňte se členem FB skupiny Fajnvylety.cz a získáte přístup ke stovkám tipů na zajímavé výlety. Podělte se o fotky a zážitky z vašich výletů.

Staroměstská radnice. Foto: Pixabay.com
Staroměstská radnice. Foto: Pixabay.com

Staroměstská radnice není úřad

Původní sídlo samosprávy Starého Města z roku 1338 je dnes vyhledávanou turistickou atrakcí a nabízí toho ke zhlédnutí opravdu mnoho. Přeneste se o několik století zpět a prozkoumejte podzemí, reprezentační sály, gotickou kapli i věž. Na výběr máte jak individuální prohlídku kdykoliv během otevírací doby, tak komentované prohlídky s průvodcem. Využít můžete také nabídku netradičních a tematických prohlídek.

  • Exkluzivní večerní prohlídka s podrobným výkladem vedoucího provozu vás provede Staroměstskou radnicí křížem krážem i do běžně zcela nepřístupných historických interiérů. Prohlídka trvá cca 150 minut a vstupenky lze zakoupit online dle vypsaného termínu.
  • Staroměstská radnice dětem je pětidílný cyklus prohlídek pro děti ve věku 8-12 let, která je zavede do vybraných interiérů objektu. Děti se mohou těšit na výklad speciálního lektora, návštěvu dětské dílny, pracovní listy či výstup kostýmované osobnosti. Prohlídka trvá cca 90 minut a vstupenky lze zakoupit online dle vypsaného termínu.
  • Za apoštoly na Staroměstskou radnici je prohlídka přizpůsobená pro nejmenší návštěvníky ve věku 6-12 let. Prohlídka trvá cca 90 minut a vstupenky lze zakoupit online dle vypsaného termínu.
Staroměstská radnice. Foto: Pixabay.com
Staroměstská radnice. Foto: Pixabay.com

Turistické informace

Staroměstská radnice s orlojem je přístupná celoročně dle aktuálně platné otevírací doby. Vstup do historických interiérů a na věž je zpoplatněn.

Defilé apoštolů orloje můžete sledovat každou celou hodinu od 9 do 23 hodin ze Staroměstského náměstí.

Jednotná vstupenka do Staroměstské radnice opravňuje ke vstupu do kaple Panny Marie, reprezentačních sálů, románsko-gotického podzemí a na radniční věž.

Komentované prohlídky se konají v předem vypsaných termínech a je nutná jejich předchozí rezervace na pokladně.

Bližší informace o Staroměstské radnici s orlojem a dalších památkách Prahy naleznete na oficiálním turistickém portále hlavního města.

Staroměstská radnice. Foto: Pixabay.com
Staroměstská radnice. Foto: Pixabay.com

Kde se Staroměstská radnice nachází?

Kraj: Hlavní město Praha
Okres: Praha
Město: Praha 1

Kontakt na provozovatele

Staroměstská radnice s orlojem
Staroměstské náměstí 1/3
110 00 Praha 1 – Staré Město

Tel: +420 775 400 052
E-mail: staromestskaradnice@prague.eu
Web: https://prague.eu/staromestskaradnice

Tip na fajn výlet

Celodenní výlet po Pražských památkách? Vydejte se ze Staroměstského náměstí na Karlův most, vychutnejte si nezaměnitelné panorama Pražského hradu a objevte místa korunovace českých králů, nejchudší části Hradčan či největší český zvon.

VÝLETY V OKOLÍ

Vyberte vzdálenost výletů v okolí: km

Nebyly nalezeny žádné výlety ve zvolené vzdálenosti.