Zatopené žulové lomy v okolí Lipnice nad Sázavou ukrývají jedinečnou přírodní galerii. Národní památník odposlechu je tichým mementem, které připomíná špiclování a praktiky totalitních režimů. Každý reliéf má svůj příběh a své kouzlo. Vydejte se na Vysočinu a poznejte je všechny.
Národní památník odposlechu by měl vidět každý
Trvalá připomínka vytesaná ve skalních stěnách zatopených kamenolomů je varováním před praktikami nedemokratických režimů. Skryté mezi stromy a keři se zde nad vodní hladinou vyjímají tři plastiky, které zrcadlí v klidné vodě své hluboké poselství. Obří Bretschneiderovo ucho, Ústa pravdy, Zlaté oči a nově též monumenty Hlava XXII a Nomen omen. Vezměte si batoh, svačinu a vydejte se na výlet, který vás ve své tiché upřímnosti nejednou donutí k zamyšlení.
Staňte se členem FB skupiny Fajnvylety.cz a získáte přístup ke stovkám tipů na zajímavé výlety. Podělte se o fotky a zážitky z vašich výletů.
Památník, co má smysl(y) a otočné oko
Ne náhodou je patronem památníku Richard Hašek, vnuk místního patriota a spisovatele Jaroslava Haška. Realizaci pak zastřešil sochař a grafik Radomír Dvořák. Samotné reliéfy symbolizují totalitní praktiky k získávání informací od lidí: Ústa – udávání, Ucho – odposlechy a Oči – sledování.
- Ústa pravdy jsou inspirována reliéfem Bocca della Verit v římském kostele Santa Maria in Cosmedin. Podezřelí z krádeže museli vsunout ruku do otvoru v ústech – pokud jim ji kat usekl, byli uznáni vinnými.
- Bretschneiderovo ucho je tři metry vysoký boltec nazvaný podle tajného policisty z Haškova románu o dobrém vojáku Švejkovi, kterým autor navazuje na středověké odposlouchávací zařízení, tzv. Dionýsovo ucho.
- Zlaté oči (nebo také Zlatý voči) jsou uhrančivý reliéf, který je vytesán těsně nad vodní hladinou a představuje tradiční symbol božího oka a vševidoucnosti. Oční bulvy nesou nápis Enter a Home a zajímavostí je, že jedno z očí je tvořeno otočnou koulí, jejíž polohu je možné změnit pouze slaněním shora.
V roce 2013, při příležitosti 130. výročí narození Jaroslava Haška, přibyla čtvrtá část památníku – Hlava XXII., který záměrně odkazuje na stejnojmenný protiválečný román Josepha Hellera. Zatím poslední monument Nomen omen byl odhalen v roce 2015 u lomu Kopaniny a skládá se z žulových písmen, která tvoří nápis Granit Lipnice.
Turistické informace
Informace o Národním památníku odposlechu, jeho autorech, záměru a realizaci, naleznete na internetových stránkách projektu.
K jednotlivým reliéfům Národního památníku odposlechu se dá dojít pouze pěšky. Cesta je dobře značená, ale hodně kamenitá a členitá, tudíž nevhodná pro kola a kočárky.
Z Lipnice nad Sázavou dojdete po červeně značené stezce k Ústům pravdy, po modře značené stezce k Bretschneiderovu uchu a po žlutě značené stezce k reliéfu Zlaté oči. Dále je možné pokračovat po zeleně značené turistické trase k monumentu Nomen omen, k monumentu Hlava XXII a následně se po zelené vrátit zpět do Lipnice. Celý okruh má necelých 7 km a zabere vám cca 2,5 hodiny.
Osobní automobil je možné zaparkovat pod hradem v obci Lipnice nad Sázavou.
Kde se Národní památník odposlechu nachází?
Kraj: Vysočina
Okres: Havlíčkův Brod
Obec: Lipnice nad Sázavou
Kontakt na provozovatele
Obecní úřad Lipnice nad Sázavou
Lipnice nad Sázavou 50
582 32 Lipnice nad Sázavou
Tel: +420 569 486 139
E-mail: mesto@lipnicens.cz
Web: www.lipnicens.cz
Tip na fajn výlet
Za skauty, bobříky a rytířskými ctnostmi na státní hrad Lipnice. Vydejte se spolu s námi na nejtajuplnější sídlo Vysočiny a nechejte se okouzlit monumentálními vyhlídkami, záhadným sklepením i netradičními nočními prohlídkami.