Vydejte se na Betlémskou cestu městem Třešť a poznejte rodiny betlémářů

Betlém rodiny Rešlových z Třešti
Betlém rodiny Rešlových z Třešti. Zdroj: Město Třešť

Už přes dvě století se v Třešti udržuje živá tradice stavění betlémů, k níž před lety přibyla další – takzvaná Betlémská cesta. Ta zájemcům umožňuje prohlédnout si betlémy přímo v domácnostech tvůrců a dozvědět se při této návštěvě mnoho zajímavého o betlémářském umění. Betlémskou cestu městem Třešť si můžete projít v období od Štěpána až do Hromnic.

Město Třešť patří k významným střediskům betlémářství nejen na Vysočině, ale i v celé České republice. Už více než 200 let se tu z generace na generaci předává tradice vyřezávání betlémů a jejich stavění. Novodobým specifikem Třeště je, že je některé rodiny o Vánocích zpřístupňují široké veřejnosti.

Třešťské betlémy uchvacují svou krásou a řezbářským uměním
Třešťské betlémy uchvacují svou krásou a řezbářským uměním. Zdroj: Spolek přátel betlémů v Třešti

Prohlídky v rodinách

Betlémská cesta městem Třešť, kdy rodiny doma vystavují svoje betlémy, je českým unikátem, zapsaným na Seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury ČR. Pro třešťské betlémáře tato akce představuje vyvrcholení jejich celoroční usilovné práce, kterou do tvorby svých betlémů vkládají.

Prohlídka betlémů v třešťských rodinách na vás udělá nezapomenutelný dojem. V domácím rodinném prostředí s dozvukem vánočních svátků si o betlémech popovídáte s těmi, co je sami vytvářejí.

Typický třešťský betlém
Typický třešťský betlém. Zdroj: Spolek přátel betlémů v Třešti

Betlémy s vůní dřeva a mechu

Třešťské betlémy jsou specifické, neboť jsou komponovány jako diorama, v němž se krajina vytvářená z pařezů, mechů a jiných přírodnin stupňovitě zvedá k horizontu, kde přechází v malovanou krajinu, tzv. „lončoft“. Figurky se nejčastěji vyřezávají z lipového dřeva, které je měkké a neláme se.

Od betlému k betlému

Betlémy jsou v Třešti k vidění i na jiných místech, například v areálu rodinné firmy Podzimek, v kostele sv. Kateřiny nebo na zámku Třešť. Nejvíce betlémů najdete ve stálé expozici Spolku přátel betlémů v Třešti, která je umístěna v přízemí Domu J. A. Schumpetera. V této budově se nachází také pobočka Muzea Vysočiny, kde jsou vystaveny čtyři velké betlémy.

Největší betlém v Třešti
Největší betlém v Třešti. Zdroj: Město Třešť

Největší betlém stojí u Třešťského potoka v ulici Na Hrázi. Slouží jako poutač a vítá příchozí návštěvníky, kteří míří do centra města.

Kde se akce koná?

Město Třešť

Kraj Vysočina

Mapa Betlémské cesty je ke stažení zde.

Každý dům, ve kterém vystavují betlém, bývá označen zelenou cedulkou. Pokud je tato cedulka s terčíkem otočena dozadu, znamená to, že je zavřeno.

Trasa Betlémské cesty v Třešti
Trasa Betlémské cesty v Třešti. Zdroj: Město Třešť

Datum a vstupné

26. prosinec 2023 – 2. únor 2024

Doporučená doba k návštěvě rodin je v čase mezi 9. a 12. hodinou a následně mezi 13. a 18. hodinou.

Cena: zdarma

Kontakty

Tel.: +420 567 234 567
E-mail: spb@email.cz
Web: www.trestskebetlemy.cz