Cestování po hradech a zámcích Plzeňska je jako listování živou kronikou plnou nádherné saské renesance a antických motivů. Každý výlet v Plzeňském kraji vás uchvátí. Je libo bergfrit, hranolovou věž s jemně zaoblenými nárožími a tajemné gotické sklepení? Můžete se procházet starobylou jízdárnou, nahlédnout do zámecké kuchyně a obdivovat expozici japonské hraběnky Mitsuko. Objevte historické příběhy do 3. listopadu na pěti památkách. Poté totiž letos uzavřou své brány!
Zámek Červené Poříčí: Unikátní památka saské renesance
Rušný společenský život v jeho zdech již dávno utichl, a přesto jej zaslechnete. Zdevastovaný zámek Červené Poříčí pomalu ožívá do své původní podoby a od roku 2022 nabízí návštěvníkům prohlídku Předzámčí, které prošlo v posledních letech důkladnou rekonstrukcí. Nenechte si tento výlet v Plzeňském kraji ujít.
Zámek postavili již roku 1611 na místě původní tvrze a je unikátní památkou saské renesance dochované v Plzeňském kraji. Z rukou habsburské císařské rodiny připadl zámek státu a jako sídlo lesního závodu desítky let chátral.
Díky instalovaným podhledům pro snížení stropů v místnostech se však dochovaly původní fresky a stropní malby, například antické motivy Paridův soud či Bohové na Parnasu, které čeká v brzké době důkladné restaurování. Stejně jako ornamentální výzdobu zdí zobrazující zámek italských Habsburků, nebo portrét šlechtice.
Hrad Gutštejn šeptá příběhy
Gutštejn je víc než jen zřícenina hradu. Je to místo, kde lesy Plaské pahorkatiny šeptají starodávné příběhy. Na ostrožně nad potokem Hadovka se tyčí svědek času, který kolem roku 1300 založili páni z Gutštejna. První zmínka o tomto magickém místě nás zavádí do roku 1319, kdy tepelský opat pronajal Jetřichovi z Gutštejna a jeho synovi Sezemovi tři vesnice.
Představte si ten moment v roce 1422, kdy Jan Žižka z Trocnova s válečným leskem v očích oblehl a dobyl hrad. Jen aby ho později vrátil Janovi z Gutštejna, zeti Přibíka z Klenové. Za jeho neocenitelnou pomoc císaři Zikmundovi dostal bohatý majetek klášterů v Chotěšově, Pivoni a Plasích.
Dnešní návštěvníky vítají pozůstatky hradu, připomínající nejstarší etapu stavby na severní, západní a východní straně. Uvidíš bergfrit, hranolovou věž se zaoblenými nárožími, jak hrdě ční nad okolní krajinou už od přelomu 14. a 15. století. Každý kámen zde má svůj příběh, a každý příběh čeká na své objevení.
Poznejte zámek Horšovský Týn, který obchází prokletý vlkodlak
Vydejte se s námi na výlet do „Českého Krumlova západu“. Státní hrad a zámek Horšovský Týn v Plzeňském kraji patří mezi nejvíce zpřístupněné památkové objekty u nás a okouzlí vás gotickým sklepením, jízdárnou, zámeckou kuchyní či expozicí japonské hraběnky Mitsuko.
Zámek Kozel: Rokoko a napoleonský empír
Zámek Kozel je klasicistní lovecký zámek a venkovské sídlo šlechty na Plzeňsku. Čtyřkřídlá přízemní budova s vnitřním nádvořím je doplněna o kapli s jízdárnou a na protější straně najdete lokajnu s konírnou. Kolem zámku je velký přírodně krajinářský park. Prohlédnout si můžete zámek, jízdárnu nebo celý zámecký areál. První okruh představuje bydlení od rokoka po napoleonský empír a v jízdárně uvidíte patinované sochy Josefa Václava Myslbeka.
Poznejte barokní skvost zámek Manětín
V lesnaté krajině v malém západočeském městečku Manětín pod Chlumskou horou naleznete perlu baroka, zámek Manětín. Budova s přiléhající zahradou a parkem je architektonický skvost období baroka. Byl vystavěný po požáru renesančního sídla, je spojen se šlechtickým rodem Lažanských. Přeneste se o 300 let nazpět a zažijte jedinečnou zámeckou atmosféru.