Výlety v zimě na Písecku: Vzácné exponáty, tajný kryt a výhledy do krajiny

Zvikov-od-Kopanin-Foto-Chmee2-CC-BY-3.0.jpg
Zvikov-od-Kopanin-Foto-Chmee2-CC-BY-3.0.jpg

Písecko láká i v zimě k pěším výletům, které vám poskytnou radost z výhledů do  krajiny a umožní objevovat vzácné exponáty. Hrad Zvíkov jeden takový střeží a královský palác si prohlédnete bez průvodce. Projděte se přírodními krásami Řežabineckých tůní v Národní přírodní rezervaci, potěšte se s marionetami v muzeu Horažďovice a na Orlické přehradě vstupte do tajného krytu. Výlety v okolí Písku ocení každý: Osamělí výletníci i rodiny s dětmi.

Hrad Zvíkov: Výhled z hradeb a vzácný exponát

Hrad Zvíkov v Jihočeském kraji je celoročně volně přístupný a průchozí k místnímu přístavišti. Z jeho hradeb si můžete užívat krásný výhled na Otavu i Vltavu a jejich soutok. Tento král českých hradů zve do královského paláce s hlízovou věží a to bez průvodce. Prohlédnout si můžete sklepení i terasy a hrad uchovává i vzácný exponát – zvon ze 14. století. 

Kaple sv. Václava
Kaple sv. Václava. Zdroj: Archiv hradu Zvíkov

Řežabinecké tůně: Naučná stezka překrásnou přírodou

Řežabinecké tůně najdete v blízkosti obce Ražice v Jihočeském kraji v Národní přírodní rezervaci Řežabinec a Řežabinecké tůně. Poznejte chráněné území, které je oblíbeným místem vodního ptactva a domovem obojživelníků. Překrásnou přírodou s rozmanitou flórou vás provede naučná stezka. A na chvíli se také můžete stát ornitologickým pozorovatelem z vyhlídkové věže.

Louka v oblasti národní přírodní rezervace Řežabinec a Řežabinecké tůně, okres Písek (zdroj: Chmee2. CC BY 3.0)

Vydejte se na hrad Strakonice na safari

Když se řekne Strakonice, každého hned napadne Švanda dudák. Vydejte se s námi do jihočeského kraje objevit, kde se tato pověst vzala a jaká další tajemství skrývá Strakonický hrad a teď v zimě hlavně Hradní safari.

Hrad Strakonice. Foto: pixabay.com
Hrad Strakonice. Foto: pixabay.com

Městské muzeum Horažďovice: Prácheňské marionety

Za starými časy i mineralogickými skvosty. Vydejte se s námi do Plzeňského kraje a navštivte Městské muzeum Horažďovice. Otevřena je muzejní expozice „Prácheňské marionety“, „Oživlá lidová kultura“ a „Diagnóza krystal“ a „Myslí a kladivem.“ Udělejte si výlet od úterý do soboty od 9.00 do 16.00 hodin.

Muzeum a zámek Horažďovice. Foto: Flickr.com / János Korom Dr. 19 Million Views / CC BY-SA 2.0
Muzeum a zámek Horažďovice. Foto: Flickr.com / János Korom Dr. 19 Million Views / CC BY-SA 2.0

Orlická přehrada: Nejvyšší betonovou hrází až do tajného krytu

Nechejte se ohromit největší vodní nádrží u nás a stěžejním článkem vltavské kaskády. Orlická přehrada je nejobjemnější akumulační nádrží v České republice a prohlídka návštěvnického centra ČEZ a unikátní vodní elektrárny Orlík vás zavede nejen do útrob tohoto jedinečného prostoru, ale také do tajného krytu civilní obrany.

Orlická přehrada – Kaplanovy turbíny. Foto: ČEZ, a.s.
Orlická přehrada – Kaplanovy turbíny. Foto: ČEZ, a.s.

Cesta pouští a pralesem v Památníku města Protivína

Rádi byste poznali exotickou přírodu? Vyrazte za ní od 1. března do Protivína. Najdete tu moderní, interaktivní historicko-etnografické expozice představující region dolního toku řeky Blanice. V muzeu nazvaném Památník města Protivína se podíváte do pravěku, nahlédnete do historie a budete putovat exotickou přírodou. A dokonce se ocitnete v mořské hlubině.

Expozice v Památníku města Protivína. Zdroj foto: Prácheňské muzeum v Písku
Expozice v Památníku města Protivína. Zdroj foto: Prácheňské muzeum v Písku

Zřícenina hradu Prácheň: Na hledače pokladu prý číhá smrt

Každý milovník historie zbožňuje i příběhy a pověsti o skrytých pokladech. Jeden takový na vás čeká na zřícenině hradu Prácheň u Horažďovic. Vydejte se s námi do Plzeňského kraje za prokletým zvonem plným peněz.

Zřícenina hradu Prácheň. Foto: Flickr.com / Donald Judge
Zřícenina hradu Prácheň. Foto: Flickr.com / Donald Judge

Netolice: Archeopark a raně středověké hradiště mají dřevěné hradby

Vydejte se na nepřehlédnutelné dřevěné hradby s věží na vrchu sv. Ján. Archeopark Netolice je jedním z nejdůležitějších Jihočeských archeologických nalezišť a zajímavou sondou do života původních obyvatel. A co teprve ta panoramata!

Archeopark Netolice. Foto: Flickr.com / Jan Helebrant / CC BY-SA 2.0
Archeopark Netolice. Foto: Flickr.com / Jan Helebrant / CC BY-SA 2.0