Vypravte se do Olomouce na mezinárodní sraz legendárních Bobin

Olomoucká muzejní Bobina E499.085
Olomoucká muzejní Bobina E499.085. Foto Martin Skopal. Zdroj: ČD

Nepropásněte v mnoha ohledech výjimečnou a neopakovatelnou událost. Od 11. do 13. srpna se v Olomouci koná sraz nejstarších elektrických lokomotiv pro stejnosměrný napájecí systém 3000 V řady E 499.0, tedy legendárních „Bobin“. Akce připomene 70. výročí od vyrobení první z nich a 65. výročí od vyrobení poslední, tedy sté Bobiny pro ČSD. Užijte si je pestrý doprovodný program včetně jízd zvláštních vlaků!

Program by měl odstartovat již v pátek 11. srpna odpoledne, kdy se všechny zúčastněné lokomotivy sjedou do Olomouce, aby se společně představily zájemcům o fotografování. K vidění budou stroje ze sbírek Českých drah a také ze Slovenska a od soukromých majitelů.

Hlavní část programu se koná v sobotu 12. srpna, kdy na vás čeká v prostorách olomouckého depozitáře ČD Muzea nejen výstava oslavenkyň řady E 499.0 a dalších historických strojů ze sbírek Českých drah, ale také doprovodné akce. Těšit se můžete na prohlídky vystavených lokomotiv s odborným výkladem, na výstavu modelů, prodej upomínkových předmětů s železniční tematikou a děti se mohou svézt na stanovišti posunovací lokomotivy BN 60.

Ochuzeni nebudete ani o možnost svezení zvláštními vlaky z Olomouce do Prostějova a Přerova v čele s vybranými stroji E 499.0. A pro fotografy je v plánu i jedno malé překvapení.

Jako zlatý hřeb celého programu bude v neděli 13. srpna vypraven zvláštní mezinárodní expres po hlavním československém severním tahu z Olomouce pod Tatry do Popradu a zpět vedeného přípřeží muzejních Bobin E 499.085 Českých drah a E 499.062 slovenského Železničního klubu Tatran, kdy se cestující budou moci naposledy projet po staré trati pod Tatrami. Obdobná jízda se už nebude opakovat! Kromě přeložky tratě pod Tatrami bude železniční stanice Žilina přepnuta na střídavý napájecí systém a po dokončení modernizace tratě do Košic zde již bude výhradní provoz ETCS (jednotný celoevropský zabezpečovací systém). Více informací najdete zde.

Kde se Mezinárodní sraz legendárních Bobin koná

Depozitář Olomouc
Táborská 4
779 00 Olomouc
Olomoucký kraj

Datum a vstupné

11.–13. 8. 2023

Vstup do depozitáře je 100 Kč / 50 Kč.

Kontakty

Tel.: +420 313 537 700
E-mail: nostalgie@cd.cz
Web: www.cdnostalgie.cz