Zámek Kunštát: Projděte se po nejstarších parketách u nás

Foto: Státní zámek Kunštát Zdroj: Národní památkový ústav / www.npu.cz
Foto: Státní zámek Kunštát Zdroj: Národní památkový ústav / www.npu.cz

Kolébka sjednocené Evropy. Nepřehlédnutelný zámek Kunštát patří k nejstarším moravským hradům a v dějinách zemí Koruny české sehrál zcela mimořádnou úlohu. Přidejte se k putování mezi kamennými zdmi, rytířskými sály a šlechtickými salóny. V zámeckém parku na vás čeká také neobvyklý historický psí hřbitov.

Vydejte se historií od hradu k zámku

Původní gotický hrad ze třináctého století budete za zdmi barokního zámku poznávat pomalu a postupně. Rodové sídlo pánů z Kunštátu, které v mládí obýval i český král Jiří z Kunštátu a Poděbrad, vám nabídne cestu za kulturou bydlení šlechticů i do nejstarších prostor původního hradu.

Kromě paláce samotného stojí za vaši pozornost také zámecké Květné zahrady, ve které můžete nalézt novogotický altán s věží nebo bazén s centrální figurou nymfy. Skutečně nevšedním prvkem je historický psí hřbitov založený majiteli panství již v 19. století. Zahrady svou celkovou kompozicí a umístěním navíc poskytují nádherné výhledy do moravské krajiny, které se nikdy neomrzí.

Staňte se členem FB skupiny Fajnvylety.cz a získáte přístup ke stovkám tipů na zajímavé výlety. Podělte se o fotky a zážitky z vašich výletů.

Foto: Státní zámek Kunštát Zdroj: Národní památkový ústav / www.npu.cz
Foto: Státní zámek Kunštát Zdroj: Národní památkový ústav / www.npu.cz

Zámek Kunštát zve na prohlídku

Prohlídkové okruhy Kunštátského zámku potěší jak milovníky architektury, tak života v dobách dávno minulých. Projdete se od hradu až k zámku, zakusíte nelehký život ve středověku i nóbl svět hrabat.

  • Reprezentační prostory jižního křídla jsou základním okruhem, který zavádí návštěvníky do autentických pokojů šlechty. Absence novodobých úprav a původní vybavení vás přenese mezi poslední obyvatele zámku. Komentovaná prohlídka trvá cca 50 minut.
  • V erbu tří pruhů je výběrový okruh umístěný ve středověkých a renesančních částech zámku. Představí vám čtyři století historie rodu na pozadí rytířské kultury urozených válečníků, stavitelů hradů, zakladatelů klášterů, zemských úředníků a dvořanů. Komentovaná prohlídka trvá cca 40 minut.
  • Hrad je výběrovým okruhem, jenž seznamuje návštěvníky s nejstarším stavebním a majetkoprávním vývojem kunštátského zámku. Během 120 minut dlouhé komentované prohlídky vás čekají zastavení na hradním nádvoří, v branské věži, v paláci či rytířské síni.

V mimořádných termínech je také možnost zúčastnit se noční kastelánské prohlídky, která vás provede běžně nepřístupnými prostory privátních hraběcích a hostinských pokojů. Délka prohlídky je 120 minut a je nutná rezervace předem pro jednotlivce i skupiny.

Foto: Státní zámek Kunštát Zdroj: Národní památkový ústav / www.npu.cz
Foto: Státní zámek Kunštát Zdroj: Národní památkový ústav / www.npu.cz

Turistické informace

Státní zámek Kunštát je pro vás otevřen od května do konce října návštěvní doby jednotlivých prohlídkových okruhů.

Bližší informace o otevírací době, vstupném a prohlídkových okruzích najdete na webových stránkách státního zámku.

Osobní automobil můžete zaparkovat na neplaceném parkovišti Zámek v Zámecké ulici, které je cca 8 minut pěší chůze od vstupu.

Cyklisté mohou využít k odložení a uzamčení kol stojanů.

Kde se zámek Kunštát nachází?

Kraj: Jihomoravský
Okres: Blansko
Město: Kunštát

Kontakt

Státní zámek Kunštát
Zámecká 1
679 72 Kunštát

Tel: +420 516 462 062
E-mail: kunstat@npu.cz
Web: https://zamek-kunstat.cz

Tip na fajn výlet

Město Kunštát láká nejen na zámek, ale také na přírodu a historii. Ráj turistů i cyklistů vás okouzlí náměstím se sochou krále Jiřího z Poděbrad, zahradou smyslů či unikátním psím hřbitovem.

VÝLETY V OKOLÍ

Vyberte vzdálenost výletů v okolí: km

Nebyly nalezeny žádné výlety ve zvolené vzdálenosti.