Zbožňujete zámky a máte děti? 10 výletů za historickými hračkami i princeznami!

Zámek Mníšek pod Brdy připravuje programy pro děti po celý rok. Zdroj: Petr Digrin
Zámek Mníšek pod Brdy připravuje programy pro děti po celý rok. Zdroj: Petr Digrin

Vstupte do zámeckých komnat, obdivujte historické hračky a vychutnejte si prohlídky zámků se svými dětmi. Nechte se zlákat k 10 výletům na zámky, kde se bude líbit i vašim dětem, pokud mají rádi hračky. Fajnvylety.cz doporučují nejdříve se mrknout na stránky jednotlivých zámků, jestli se tam něco nenatáčí nebo jestli jim neonemocněla princezna, abyste nebyli z výletu zklamaní. 

Zámek Červená Lhota: Do podkroví za hračkami

Navštivte nádherný, pohádkově kouzelný zámek Červená Lhota. Svým červeným zbarvením zámeckých zdí vás dozajista upoutá. Renesanční zámek s bohatými interiéry posledních majitelů Schönburg-Hartenstein je tím pravým místem, kde na vás dýchne kouzlo nejen pohádkových příběhů. Víte, že na zámku Červená Lhota se natáčel film Zlatovláska?

Nenechte děti doma! Vezměte je na prohlídku podkrovních pokojů, kde najdete místnosti posledních dětských majitelů zámku plné historických hraček.

Interiéry zámku Červená Lhota. Zdroj foto: Pixabay
Interiéry zámku Červená Lhota. Zdroj foto: Pixabay

Zámek Hořovice a hry a hračky malých aristokratů

Hry a hračky malých aristokratů je výběrový prohlídkový okruh na zámku Hořovice.  Zavzpomínejte na své dětství! Hned ve vstupní místnosti vás čeká jeden z nejvzácnějších exponátů celé výstavy – domeček pro panenky z majetku rodiny Valdštejnů. První část výstavy je věnovaná malým slečnám a jejich největším zálibám – tedy panenkám a všemu, co s nimi souviselo.

Další část prohlídky je zaměřena na mladé pány, kteří byli odmala vychováváni pro vojenskou nebo diplomatickou kariéru a bylo u nich třeba rozvíjet logické myšlení a strategii. K tomu jim sloužilo nepřeberné množství deskových her a hlavolamů.

Nakonec pookřeje srdce všem milovníkům vláčků, neboť na ně čeká model kolejiště s detailně propracovanou krajinou, lokomotivami a soupravami.

Nový zámek Hořovice, reprezentační prostory, apartmá kněžny. Autor: Vlach Pavel. Zdroj: Creative Commons BY-SA 4.0
Nový zámek Hořovice, reprezentační prostory, apartmá kněžny. Autor: Vlach Pavel. Zdroj: Creative Commons BY-SA 4.0

Zámek Mníšek pod Brdy: S komtesou za tajemstvím staré bambitky

Pohádkové prohlídky s komtesou na zámku Mníšku pod Brdy potěší vás rodiče i děti. Vstupte do komnat věnovaných pohádce Tajemství staré bambitky 2, která se na zámku a v jeho okolí natáčela před třemi lety. Prohlédněte si pohádkové kostýmy loupežníka Karaby, malé Johanky i krále a královny. Uvidíte dvojitý královský trůn, mapu pohádkového království, velké fotky z natáčení nebo loupežnickou bambitku. Ztratil se kouzelný samovarný hrnec! Pomůžete ho zámecké komtese najít?

Pátrat pak po něm budete i v pohádkovém lese, do kterého sejdete po původním točitém schodišti do přízemí. V lese najdete draka, trpaslíky, prince, princezny i zvířátka z pohádkového lesa. Nakonec nahlédnete do expozice malých princů a princezen, které se krásně vymódily a učesaly. Vy, díky tomu, shlédnete vývoj a historii módy v průběhu staletí.

Po prohlídce děti mohou malovat sádrové odlitky různých motivů a velikostí nebo na plátno ve výtvarném ateliéru. Co si vyberete? Čtyřlístek, auto, traktor,  princezny, srdíčka, květiny, zvířátka, velkou houbu nebo odlitek mníšeckého zámku s třemi věžemi? Prohlídky probíhají o prázdninách každý den, mimo pondělí, v dopoledních hodinách. 

Zámek Mníšek pod Brdy. Výtvarné tvoření. Zdroj: Petr Digrin
Zámek Mníšek pod Brdy. Výtvarné tvoření. Zdroj: Petr Digrin

Na zámku Karlova Koruna: Kouzelné postavy hledejte v parku

Přijměte pozvání na Santiniho barokní perlu zdobící panorama Chlumce nad Cidlinou. Zámek Karlova Koruna je výletem do historie šlechtického rodu Kinských, který vás umí proměnit v komtesu a provést cestou plnou pohádek.

V průběhu celého roku si můžete s dětmi projít Pohádkovou cestu – Choďte si Korunou, která vede zámeckým parkem. Naučná stezka s 18 zastaveními je plná kouzelných postav a úkolů pro chytré hlavičky. Pro jejichž správné splnění doporučujeme zakoupit na pokladně zámku pohádkového průvodce.

Zámek Karlova Koruna. Foto: Flickr.com / Herbert Frank
Zámek Karlova Koruna. Foto: Flickr.com / Herbert Frank

Zámek Stránov potěší romantikou i zámeckou kávou

V obci Jizerní Vtelno u Mladé Boleslavi navštivte novorenesanční zámek Stránov. Svůj dnešní romantický vzhled získal při přestavbě na konci 19. století. Návštěvu architektonicky krásného objektu, který se stal kulisou několika filmů a pohádek, si můžete zpestřit posezením ve stylové zámecké kavárně.

Poté vystoupáte do patra, kde najdete výstavu historických hraček, kočárků, pokojíčků pro panenky, hraček pro kluky – vše od sběratelky Jiřiny Neumannové.

Zámecká kavárna na Stránově. Zdroj foto: Dvůr Lobeč
Zámecká kavárna na Stránově. Zdroj foto: Dvůr Lobeč

Zámek Zruč nad Sázavou: Vyrazte s dětmi do světa panenek

Zavítejte s dětmi na zámek Zruč nad Sázavou, okouzlující historickou památku, která přivítá každého návštěvníka neodolatelnou, až pohádkovou atmosférou. Objevte jedinečné spojení historie, architektury, přírody a zajímavých expozic. Vše v krásných zámeckých interiérech, s výhledem z Kolowratské věže a procházkou zámeckým parkem.

Poznejte příběh vody, ševcovského řemesla a svět kostiček a panenek. Zámek vás vtáhne do minulosti a přinese vám jedinečný zážitek, který si budete pamatovat dlouho po návratu domů.

Zámek Zruč nad Sázavou. Zdroj: Shutterstock.com/Olaf Ludwig
Zámek Zruč nad Sázavou. Zdroj: Shutterstock.com/Olaf Ludwig

Na zámek Rosice za výstavou hraček

Vydejte se na zámek Rosice, dominantu stejnojmenného města. Renesanční zámek nabízí nejen klasický prohlídkový okruh, ale především stálou výstavu hraček a také vstup do krytu civilní obrany.

Velkým lákadlem pro malé i velké návštěvníky je určitě stálá expozice hraček – hlavně holčičky budou zajímat stovky panenek a množství pokojíčků a kočárků, ale i kluci tady najdou autíčka a roboty.

Zámek Nelahozeves: Renesanční skvost myslí i na děti

Poznejte jedno z nejkrásnějších renesančních sídel u nás, zámek Nelahozeves. Nejen svým půvabem, ale i uměleckými sbírkami, jež v sobě snoubí historii a kulturní dědictví, na vás zapůsobí osobitou atmosférou a představí vám své nejcennější poklady. Vraťte se na chvíli zpět v čase do 19. století a poznejte, jak vypadal život urozené rodiny.

Zveme vás na prohlídku pro děti a rodiče na zámku Nelahozeves. Budete mít jedinečnou šanci se seznámit s Lobkowiczkými sbírkami na prohlídce o historii rodiny Lobkowiczů, ale i sbírkami výtvarného a hudebního umění. Prožitek z prohlídky vám umocní nový pracovní sešit i navazující kreativní dílnička v dobově zařízeném salonku.

Prohlídka je vhodná pro děti od 5 do 12 let, přičemž prohlídky probíhají každou sobotu od 14:30, doporučujeme telefonickou rezervaci. Délka prohlídky včetně výtvarné dílničky činí 90 minut a kapacita dětské prohlídky je 20 osob.

Renesanční zámek v Nelahozevsi. Autor: Stanislav Dusík. Zdroj: Creative Commons (CC BY-SA 4.0)
Renesanční zámek v Nelahozevsi. Autor: Stanislav Dusík. Zdroj: Creative Commons (CC BY-SA 4.0)

Poznejte zámek Děčín s dětmi

Navštivte zámek Děčín, jednu z nejvýznamnějších památek severních Čech. Hrdě se vypíná na vysoké skále nad soutokem Labe a Ploučnice. Na děčínský zámek vás zavede Dlouhá jízda, unikátní cesta vytesaná přímo do skály. Při prohlídce se seznámíte s bohatou historií zámku a mnoha zajímavostmi. Zavítejte na sídlo knížete Františka Thuna a projděte se romantickou Růžovou zahradou.

Děčínský zámek pamatuje i na malé návštěvníky. Hry, tajemství a dobrodružství lákaly mladé aristokraty stejně jako vaše děti. Dopřejte jim tyto zážitky v prostředí zámeckých komnat a vydejte se Za tajemstvím zámeckých dětí. 

Děčínský zámek na vysoké skále. Foto: Anna Petruželková
Děčínský zámek na vysoké skále. Foto: Anna Petruželková

Bečov nad Teplou: Relikviář svatého Maura i pro nejmenší návštěvníky

Uprostřed malebné krajiny Slavkovského lesa v Karlovarském kraji leží hrad a zámek Bečov nad Teplou. Stejnojmenné městečko se pyšní tímto majestátním hradem a barokním zámkem. Největší chloubou a turistickým lákadlem je však unikátní památka nevyčíslitelné hodnoty – relikviář sv. Maura. Poznejte tajemství jeho objevení! Rodinám s dětmi zámek nabízí během návštěvní sezóny pravidelné dětské prohlídky relikviáře svatého Maura a zámeckých interiérů. Prohlídky jsou sestavené přímo na míru vašim nejmenším.

Relikviář svatého Maura. Zdroj foto: https://commons.wikimedia.org/Packare/CC BY-SA 1.0
Relikviář svatého Maura. Zdroj foto: https://commons.wikimedia.org/Packare/CC BY-SA 1.0