Žehnání svatomartinských vín v Uherském Hradišti: Vychutnejte si letošní vinnou úrodu!

Žehnání svatomartinských vín v Uherském Hradišti
Žehnání svatomartinských vín v Uherském Hradišti. Zdroj: Region Slovácko sdružení pro rozvoj cestovního ruchu

Víno, folklor a tradice patří k hlavním pilířům Slovácka. A proto i v jeho srdci – Uherském Hradišti jsou tyto hodnoty důležité. Mezi akce oslavující tradice patří i Žehnaní svatomartinského vína, které se vždy koná přímo na svátek svatého Martina, tedy 11. 11. Letos toto magické datum vychází na sobotu, a tak snad víkendový termín povzbudí všechny milovníky mladých vín, gurmánských specialit a folkloru, aby strávili příjemný den na čerstvém vzduchu.

Svatý Martin na bílém koni přijede do Uherského Hradiště na Masarykovo náměstí jako vždy v 11.11 hodin. Symboliku tohoto aktu dotváří zvuk kostelních zvonů, které se ve stejný čas rozezní po celém městě. Po požehnání vína knězem za účasti místních vinařů následuje folklorní program.  Na co se vždy všichni těší a co přitáhne stovky návštěvníků, je ztvárnění legendy o svatém Martinovi a jeho plášti.

Poté už nastává to nejdůležitější – samotná degustace vína. Na jednom místě ochutnáte vína ze dvou desítek vinařství. V součtu svatomartinských a mladých vín se objeví zpravidla 50 vzorků.

Žehnání svatomartinských vín v Uherském Hradišti
Svatý Martin na bílém koni přijede do Uherského Hradiště na Masarykovo náměstí jako vždy v 11.11 hodin. Zdroj: Region Slovácko, sdružení pro rozvoj cestovního ruchu

Svatomartinské speciality

Se sobotním obědem si nedělejte starosti. Jak je zvykem, na náměstí nebudou chybět stánky s převážně tradičními teplými pokrmy – husí či kachní maso v klasickém i moderním pojetí nebo husí vývar – kaldoun, který vás pěkně prohřeje. Jen tak na chuť pak přijde vhod krajíc chleba s husí paštikou nebo se škvarkovkou. Napečené budou i voňavé svatomartinské rohlíčky, ke kterým jistě nepohrdnete čerstvě praženou kávou. A kdo by potřeboval vyrovnat chutě a dát si, jak se říká „hořčinku“, může si dopřát martinského pivního speciálu od Jarošovského pivovaru.

Degustace vín i ochutnávka tradičních pokrmů bude probíhat u dřevěných domků na Masarykově náměstí. Pro pohodlí účastníků již několikátým rokem probíhá degustace vína systémem náramkového čipu s kredity a letos také bude akce částečně zastřešena stany.

Žehnání svatomartinských vín v Uherském Hradišti
Svatomartinské dobroty. Zdroj: Region Slovácko, sdružení pro rozvoj cestovního ruchu

Kde se Žehnání svatomartinských vín koná?

Uherské Hradiště
Masarykovo nám. 21

Zlínský kraj

Datum a vstupné

11. listopadu 2023 10:00–19:00

Vstupné se skleničkou a čipem: 250 Kč

Kontakty

Tel.: + 420 775 004 523
E-mail: info@mas-dolnimorava.cz
Web: www.slovacko.cz