Jak začít s lukostřelbou?

Lukostřelba je krásný sport. Zdroj foto: https://unsplash.com/
Lukostřelba je krásný sport. Zdroj foto: https://unsplash.com/

Lukostřelba je starobylé umění a zároveň moderní sport, který nabízí mnoho výhod pro tělo i mysl. Pokud vás láká vyzkoušet si lukostřelbu, ale nevíte, jak začít, tento článek je pro vás. Pamatujte, že nikdy není pozdě začít. Poradíme vám, co potřebujete k lukostřelbě, jak si vybrat vhodný luk a šípy, nebo kde a jak trénovat.

Co pro lukostřelbu pořídit?

Bez vhodného luku a šípů to nepůjde. Luky se dělí na různé typy podle tvaru, materiálu a způsobu napínání. Nejznámější jsou reflexní luky, které jsou zakřivené a používají se například v olympijské lukostřelbě. Pak tu jsou i tradiční luky, které mají rovné koncovky a najdete je zejména u lukostřelců, kteří provozují historickou lukostřelbu.

Pro začátečníky se nejvíce hodí sportovní luky, nebo luky kladkové, které dokáží ušetřit síly, protože díky kladkám nemusí lučištník tolik namáhat svaly. Šípy se liší podle délky, hmotnosti, materiálu a tvaru peří. Důležité je, aby šípy odpovídaly typu luku a síle nátahu.

Tip: Vše, co budete pro lukostřelbu potřebovat najdete také zde: https://www.outfit4events.cz/czk/kategorie/14-luky-a-sipy/

Jak vybrat vhodný luk, pokud jsem začátečník?

Obecně platí, že pro začátečníky je vhodný lehký a snadno ovladatelný luk s nízkou silou nátahu (asi 15-25 liber) a šípy s plastovými peříčky. Později si můžete pořídit těžší a silnější luk a šípy s peřím z přírodních materiálů.

Pokud potřebujte odbornou radu a netroufáte si sami vybrat luk a šípy, zkuste navštívit specializovaný obchod s lukostřeleckým vybavením nebo lukostřelecký klub, kde vám poradí s výběrem luku a šípů podle vaší postavy, síly a preferencí.

Začátečníci v lukostřelbě používají sportovní nebo kladkový luk. Zdroj foto: https://unsplash.com/
Začátečníci v lukostřelbě používají sportovní nebo kladkový luk. Zdroj foto: https://unsplash.com/

Kde si lukostřelbu provozovat a jak trénovat?

Lukostřelbu můžete trénovat na různých místech, jako jsou střelnice, sportovní haly nebo příroda. Důležité je dodržovat bezpečnostní pravidla a respektovat ostatní střelce. Střílet z luku můžete také na zahradě. Stačí pořídit terčovnici s terčem a najít bezpečné místo, kam mohou dopadat vystřelené šípy tak, aby nedošlo k žádnému zranění, nebo poškození majetku.

Před každým tréninkem byste měli zahřát své svaly a klouby a nastavit si správnou pozici těla. Pak můžete začít střílet na terč nebo jiné cíle podle vašich schopností. Trénink by měl být pravidelný a postupný. Pokud se vám lukostřelba opravdu zalíbí a chcete se v ní více zdokonalovat a zlepšovat, nebo získat cenné rady od profesionálů, tak se můžete stát členem některého z lukostřeleckých klubů, případně absolvovat kurz s kvalifikovaným trenérem.