Klášter Rosa Coeli je magické místo, které vás nabije pozitivní energií

mystika v Klášteře Rosa Coeli
Zřícenina kláštera v Dolních Kounicích. Foto: David Boháček

Magických míst s pozitivní energií najdeme v ČR hned několik. Jedním z takových míst je i zřícenina kláštera Rosa Coeli v Dolních Kounicích. Jeho působivému kouzlu, unikátní architektuře a chladným stěnám odoláte jen stěží. Na citlivější jedince trosky kláštera působí svojí pozitivní energií. Už po pár minutách pobytu v těchto magických prostorách můžete cítit, jak se vám zlepší nálada.

Starobylé město Dolní Kounice se nachází 25 km jihozápadním směrem od Brna v údolí řeky Jihlavy, které obklopují vysoké kopce. Na nich můžete zahlédnout siluety zámku a poutního kostela sv. Antonína. Ve městě je možné najít mnoho památek, které vypovídají o jeho bohaté historii. Ať už jde o romantickou zříceninu již zmíněného kláštera, židovskou synagogu a hřbitov, několik kostelů a kaplí nebo o kamenné kříže a Boží muka stojící u cest vedoucích do celého okolí.

Staňte se členem FB skupiny Fajnvylety.cz a získáte přístup ke stovkám tipů na zajímavé výlety. Podělte se o fotky a zážitky z vašich výletů.

Jedinečný Rosa Coeli

Zřícenina kláštera premonstrátek Rosa Coeli (což v latině znamená Růže nebes) se nachází na východním okraji města Dolní Kounice v okrese Brno – venkov. Areál se zříceninou klášterního kostela a barokní rezidencí je chráněn jako kulturní památka.

Zřícenina kláštera Rosa Coeli
Zřícenina kláštera Rosa Coeli. Foto: David Boháček

Podle kronikářů založil klášter v roce 1181 moravský velmož Vilém jako pokání za poničený majetek v Rakousích, kam podnikal vojenské vpády. Asi ve 2. čtvrtině 14. století byla zahájena stavba nového gotického klášterního kostela, na který se navázala přilehlá kvadratura s rajským dvorem. V témže století byl postaven také klášterní hrad na blízkém návrší. Roku 1420 byl klášter za husitských válek vypálen a v roce 1526 byl zrušen úplně.

Kostel, ambit a rajský dvůr

Z historie se do současnosti dochovala zřícenina kostela Panny Marie s navazujícím ambitem a rajským dvorem, kvadratura částečně využívá obvodových zdí původně románské baziliky. Všechny tyto stavby působí velmi silným dojmem a spolu s pohnutým osudem kláštera nabízí návštěvníkům trvalý zážitek.

Zřícenina kostela Panny Marie je úchvatná gotika ve své nejsyrovější kamenné podobě. Namísto klenutého stropu můžete obdivovat oblaka a ptáky a místo varhan kvílí v kamenných portálech vítr. V noci z kúru zpívá sýček, chrámovou loď osvěcuje měsíc, v létě pokrývá zemi vysoká tráva, v létě vám pod nohama křupe sníh. V tom je zřícenina tohoto kostela naprosto jedinečná.

Klášter Rosa Coeli v Dolních Kounicích.
Klášter Rosa Coeli v Dolních Kounicích.

Aktuální otevírací doba v Rosa Coeli

Od 2. 4. do 31. 10 2021 je klášter otevřený od pátku do neděle od 10 do 18 hodin. V červenci a srpnu (tedy o letních prázdninách) je otevřen dokonce každý den ve stejném časovém rozmezí. Mimo uvedené termíny si můžete objednat prohlídku pouze po předchozí telefonické domluvě. Kompletní otevírací dobu a ceník prohlídek najdete na webových stránkách kláštera.

Rosa Coeli
Klášter Rosa Coeli v Dolních Kounicích. Foto: Michal Klajban

Fajn výlet v okolí: Velmi zajímavým cílem vašeho dalšího výletu by mohl být hrad Pernštejn s vrchnostenskou zahradou. Do Mariánského údolí k jeho přírodním krásám se můžete vypravit trasami z několika různých stran. A zvládnete to i a vozíku. O Vánocích můžete návštěvu mystického kláštera Rosa Coeli spojit s Jesličkami ve Vranově v kostele Narození Panny Marie, kde je najdete v bočí kapli.

Kde se klášter Rosa Coeli nachází? 

Kraj: Jihomoravský
Okres: Brno-venkov
Město: Dolní Kounice

Kontakt

Město Dolní Kounice

Masarykovo nám. 2
664 46 Dolní Kounice

Tel: +420 513 030 427
E-mail: tic@dolnikounice.cz
Web: www.dolnikounice.cz