Výlet na vozíku? Mariánské údolí vás přenese do přírodních krás

Mariánské údolí
Mariánské údolí nedaleko Brna. Zdroj: (CC BY 2.0). Autor: ufoncz

Pokud jste upoutáni na vozík, a přesto byste si rádi vyjeli na výlet, navštivte Mariánské údolí. Mnoho turistických cílů v naší zemi je přizpůsobeno i pro vás. Jedním z nich je právě toto údolí nedaleko Brna. Romantické prostředí, krásná příroda a protékající potok Říčka vás naplní optimismem a dobrou náladou. A klidně s sebou vezměte nějakého kamaráda.

Mariánské údolí najdete na východním okraji městské části Brno – Líšeň, část území také zasahuje do obcí Mokrá-Horákov a Ochoz u Brna v CHKO Moravský kras. A právě v tomto krásném romantickém údolí obklopeném lesy, meandruje potok Říčka a kde bylo vybudováno pět údolních nádrží, se můžete vydat na toulku po naučné stezce.

Mariánské údolí ze tří tras

Milovníci přírody zde najdou tři různě dlouhé trasy, které provedou vozíčkáře okolo Líšeňské Říčky.

Mariánské údolí mapa
Mapa Mariánské údolí, Brno. Zdroj: KČT

Začátek i konec výletu je na parkovišti a konečné autobusu MHD č. 45 Mariánské údolí v Líšni. Od informační tabule pojedete po asfaltové cestě po levé straně proti proudu říčky stejného jména. Dostanete se k prvnímu rybníku „U Kadlecova mlýna” a za ním přejede hráz na levý břeh. U směrovek se můžete rozhodnout, zda se cestou vpravo vrátíte zpět na parkoviště (cca 6,5 km) nebo budete pokračovat v dalším putování. Zvolíte-li druhou možnost, vydejte se vlevo proti proudu až k „Muchově boudě” s krásným výhledem na malebnou krajinu.

U každého zastavení najdete informační tabule, které vás seznámí s životem a děním v Mariánském údolí. Na tomto místě se opět rozhodnete, zda se vrátíte po modré značce zpět až na parkoviště MHD (cca 11 km) nebo si trasu ještě prodloužíte o další 4 km k poslednímu rybníčku u rozcestníku Říčky-koupaliště. Rybník Hornek je místem, kde už zpevněná cesta končí a vy se vydáte zpět k parkovišti a zastávce.

Cestu Mariánským údolím lze kombinovat

Většina tras tvoří okruhy, které můžete různě kombinovat, a tak projet trasu kratší nebo delší. Stezka patří do nejsnazšího stupně obtížnosti a je tedy určena pro všechny typy vozíků i méně zdatné vozíčkáře.
Cesty mohou rovněž využít k procházkám maminky i celé rodiny s dětským kočárkem. 

Informace a mapku stezky najdete na webových stránkách Klubu českých turistů – značené trasy pro vozíčkáře.

Tip na výlet: Říká se, že zvířata pohladí na duši. Tak se z krásné přírody přesuňte do Lamacentra Hády. Pobavíte se.  

Kde Mariánské údolí najdete?

Kraj: Jihomoravský kraj
Okres: Brno-město
Město: Brno

Kontakt

Klub českých turistů
Jihomoravská oblast
Křížkovského 29, 603 00 Brno
e-mail:
kctjmo@seznam.cz
www.kct.cz/jihomoravska-oblast

VÝLETY V OKOLÍ

Vyberte vzdálenost výletů v okolí: km

Nebyly nalezeny žádné výlety ve zvolené vzdálenosti.